A tegnapi egyeztetést követően sem közeledett Kelemen Hunor és Ludovic Orban álláspontja
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Két hét múlva járulhat bizalmi szavazásra a parlament elé a kormányalakítással ismét megbízott Ludovic Orban ügyvivő miniszterelnök. Az RMDSZ elfogadhatatlannak tartja a választási rendszer burkolt módosítását.
2020. február 11., 17:562020. február 11., 17:56
2020. február 11., 17:592020. február 11., 17:59
Február 24-én járulhat bizalmi szavazásra a parlament elé a kormányalakítással ismét megbízott Ludovic Orban ügyvivő miniszterelnök – döntötte el kedden a kétkamarás törvényhozás egyesített házbizottsága. A testület – amelyben az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) van többségben – a jövő héten három napot szánt arra, hogy a parlamenti szakbizottságok meghallgassák a miniszterjelölteket, akik egyébként jelenleg ügyvivőként vezetik az illető minisztériumokat.
A jobbközép Nemzeti Liberális Pártot (PNL) vezető Ludovic Orban ugyanis hétfőn ugyanazt a kormánynévsort terjesztette be, amelytől a múlt héten a parlament megvonta a bizalmat. A házbizottságnak 15 napot szabott meg az alkotmány arra, hogy kitűzze a kétkamarás parlament együttes ülését, amelyen a törvényhozók szavaznak az új kormányról.
A kormányfő megerősítette: a PNL a parlamenti választások előrehozását szorgalmazza, hogy a polgárok „korrektebb, becsületesebb és reprezentatívabb” parlamentet választhassanak, amely megalapozhatja Románia modernizálását.
Eközben az előre hozott választás megrendezését támogató RMDSZ elfogadhatatlannak és alkotmányellenesnek tartja a választási rendszer burkolt módosítását. Az ügyvivő miniszterelnökkel folytatott keddi megbeszélését követően Kelemen Hunor kifogásolta azt a múlt héten elfogadott sürgősségi kormányrendeletet, amely lehetővé teszi, hogy a választópolgárok nemcsak a lakhelyük szerinti megyében, hanem az ország bármely választókerületében leadhassák szavazatukat a parlamenti választásokon.
„Ezzel teljesen eltorzítják az eredményeket. Mert ha Kolozs megyében szavazhat az a 100 ezer egyetemista, plusz az a 60-70 ezer ember, aki Kolozsváron él, de nincsen semmiféle tartózkodási engedélye, ezzel felborítják a Kolozs megyei eredményeket, ugyanis azt a megye lakossága alapján számolják, ki, hogy mennyi (képviselői és szenátori) mandátuma van egy megyének” – magyarázta a szövetségi elnök. Leszögezte: alkotmányellenes lenne, ezért az is elfogadhatatlan, hogy az előre hozott parlamenti választásokat a júniusban megtartandó önkormányzati választásokkal egy napon szervezzék meg.
Kelemen azt kérte az ügyvivő miniszterelnöktől, ne léptesse hatályba a választási törvény módosításáról szóló – és egyebek mellett a külföldön élő román állampolgárok szavazását is megkönnyítő – sürgősségi kormányrendeletet, de ezt Ludovic Orban elutasította. Az RMDSZ-elnök kevésbé jó, de elfogadható megoldásnak nevezte, ha a sürgősségi rendeletet utólag a parlament módosítja oly módon, hogy az csak a határidőket rövidítse le, de ne változtassa meg a választási rendszert. Kelemen szerint ezért nem érdemes sietni a két egymást követő kormányalakítási kísérlet parlamenti elutasításával, hiszen az alkotmány által megszabott 60 nap előtt úgysem oszlatható fel a parlament, és meg kell próbálni kijavítani a választási törvényről szóló kormányrendeletet.
Az RMDSZ elnöke közölte: fontolóra veszi, hogy felkéri a nép ügyvédjét, támadja meg a sürgősségi rendeletet az alkotmánybíróságon, ha az megjelenik a Hivatalos Közlönyben. Az ügyvivő miniszterelnök erre úgy reagált: ha Kelemen Hunor az ombudsmanhoz akar fordulni, „nem áll módjában megakadályozni”.
Összefogásra szólított fel három államfőjelöltet Ilie Bolojan, a Bihar megyei tanács nemzeti liberális párti (PNL) elnöke, akit három elnökjelölt is lehetséges miniszterelnökként nevezett meg.
Medve támadt egy férfira vasárnap Argeş megye északnyugati részén; a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre a hatóságok.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
Miután a héten vasúti síneken legelő juhnyájba rohant bele egy vonat, szombat este egy európai rangú úton gázolt el egy kecskenyájat egy személygépkocsi. A sofőr és utasa sértetlenül megúszta a balesetet, de az állatok közül kilenc elpusztult.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
szóljon hozzá!