Eckstein-Kovács Péter is bírálja a szövetséget, Anca Boagiu frontálisan támad
Folytatódik a konfliktus az alsóház jogi bizottságában. Eckstein-Kovács Péter szenátor nem ért egyet az RMDSZ álláspontjával, amelyet Anca Boagiu integrációs miniszter is hevesen támad. A főügyészek kinevezési eljárásának módosítása után a testület az RMDSZ és a konzervatívok szavazatával a feddhetetlenségi ügynökség működésén is változtatott.
Nem ért egyet Eckstein-Kovács Péter RMDSZ-szenátor a szövetség azon álláspontjával, hogy a főügyészeket ne az igazságügyi miniszter, hanem a Legfelsőbb Igazságügyi Tanács (CSM) javaslatára nevezze ki az államfő. Amint arról korábban beszámoltunk, a képviselőház jogi bizottságában az RMDSZ és az ellenzék is támogatta a Konzervatív Párt (PC) kezdeményezését a főügyészek kinevezési és leváltási eljárásának módosítására.
Eckstein-Kovács Péter a Krónikának nyilatkozva elmondta, egyetért Monica Macovei igazságügyi miniszterrel, aki a jogi bizottsági döntést bírálva azt hangsúlyozta: a főügyészek tevékenységéért csakis az igazságügyi szaktárca vezetője képes felelősséget vállalni, mivel a CSM-nek nincs felelőssége ezen a területen. Az igazságszolgáltatás politikától való függetlenségének törvényben garantált elve szerint a miniszternek nincs beleszólása az ügyészek által vizsgált egyes ügyekbe, de politikai felelősséggel tartozik tevékenységükért, fejtette ki a szenátor. A Krónika felvetésére, hogy miként védhető ki a politikai beavatkozás veszélye abban az esetben, ha a főügyészeket az igazságügyi miniszter nevezi ki, Eckstein-Kovács Péter hangsúlyozta, ebben a kérdésben a szaktárcavezető szerepe kimerül a javaslattevésben, a főügyészeket az államelnök nevezi ki, aki a „gát” szerepét tölti be. A szenátor saját alakulatát bírálva leszögezte, politikailag rossz lépés volt az RMDSZ részéről, hogy szavazatával támogatta a konzervatívok kezdeményezését. Eckstein szerint „politikai hiba és farkasvakság” az RMDSZ lépése, mivel a szövetség szembeszáll a vonatkozó európai uniós állásponttal, hiszen az Európai Bizottság (EB) legutóbbi országjelentése, augusztus eleji romániai látogatásán pedig Franco Frattini, az EB igazságszolgáltatásért, biztonsági és szabadságjogi ügyekért felelős biztosa is hangsúlyozta, hogy a főügyészek kinevezési módján nem szabad változtatni.
Anca Boagiu is támadja
az átszavazókat
Miután Monica Macovei igazságügyi miniszter az alsóház jogi bizottságának döntése kapcsán leszögezte, jelenleg a kormánykoalíció nem működik, mert az RMDSZ és a PC az ellenzékkel szövetkezett, tegnap Anca Boagiu, az európai integrációs szaktárca vezetője intézett heves támadást a két átszavazó alakulat ellen. Az RMDSZ és a PC nem valódi koalíciós partnerek, „szégyenletes”, amit a jogi bizottságban tettek, mondta Boagiu. „Csalódást okozott számomra a PC és az RMDSZ által javasolt módosítás. Soha nem számítottam valódi koalíciós partnerként a két pártra, de sokkoló, hogy az egyik alakulat elnöke éppen az európai integrációs ügyekért felelős kormányfőhelyettes” – fogalmazott a miniszter. Anca Boagiu szerint az RMDSZ-nek és a PC-nek vállalniuk kell lépésük következményeit, amelyek a kezdeményezés parlamenti elfogadása esetében súlyosan csorbíthatják Románia EU-csatlakozás utáni státusát. A szaktárcavezető sérelmezte, hogy a két alakulat épp azon a napon lépett elő a javaslattal, amikor ő Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszterrel, valamint Leonard Orban integrációs államtitkárral együtt Brüsszelben ismertette az Európai Bizottsággal a Románia előrelépéseiről készült utolsó jelentést.
Vita a Feddhetetlenségi
Ügynökségről
Eközben a képviselőház jogi bizottsága tegnap folytatta az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) létrehozásáról szóló törvénytervezet vitáját. A testület ülésén heves vita alakult ki az igazságügyi minisztérium és a Demokrata Párt (PD), valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD), az RMDSZ és a PC képviselői között. A demokraták szerint az RMDSZ és a szociáldemokraták módosítási javaslatai „kiüresítik”, és „lemészárolják” a jogszabálytervezetet. Az elégedetlenség oka az volt, hogy a testület a PSD, az RMDSZ, a PC és a Nagy-Románia Párt (PRM) szavazataival elfogadta azt a cikkelyt, amely szerint az ANI a tisztségviselők vagyon- és érdeknyilatkozatait fogja ellenőrizni, nem pedig a vagyonokat, ahogy a kormány által beterjesztett tervezetben áll.
„Nem értünk egyet azzal, hogy egy rendkívüli bíróság ellenőrizze a vagyonokat, mivel ez alkotmányellenes. Erre megvannak az illetékes szervek” – indokolta Márton Árpád RMDSZ-képviselő a szövetség álláspontját. A bizottság ülésének elején jelen levő Monica Macovei igazságügyi miniszter azzal vádolta a négy pártot, hogy ad hoc koalíciót alakítottak a jogszabály „megcsonkítására”. A tervezet bizottsági vitája a jövő héten folytatódik.
Eközben Bogdan Olteanu, a képviselőház elnöke leszögezte, visszaküldi a szaktestületekhez az ANI létrehozásáról szóló törvény tervezetét, „ha a jogi bizottságban drasztikusan módosítják a szöveget”.