Fotó: Gov.ro
Kelemen Hunor szerint Románia ausztriai nagykövete, Emil Hurezeanu visszaküldése Bécsbe azt jelzi, hogy a két ország egy hónapos szünet után újrakezdi a diplomáciai párbeszédet.
2023. január 20., 13:592023. január 20., 13:59
Az RMDSZ elnökét pénteken az államfő döntéséről kérdezték az újságírók Erdőszentgyörgyön. Csütörtökön Klaus Iohannis az osztrák fél kezdeményezésére telefonon egyeztetett osztrák hivatali kollégájával, Alexander Van der Bellennel, a megbeszélést követően pedig bejelentette, hogy a román nagykövetet visszaküldi Bécsbe.
Kelemen Hunor természetesnek nevezte az államfő döntését. Kifejtette, Emil Hurezeanu visszaküldése Bécsbe azt jelzi, hogy Románia és Ausztria újraindítják a párbeszédet, és ez „normális”, mert
Tovább mélyül a Románia és Ausztria közötti diplomáciai konfliktus, amely annak nyomán alakult ki, hogy Ausztria csütörtökön megvétózta Románia schengeni csatlakozását.
„Senki nem engedhet meg magának egy újabb kudarcot: mi sem, az Európai Bizottság sem, de azt hiszem, egyetlen tagállam sem. Ezért azt gondolom, hogy helyénvaló egy hónap elteltével újrakezdeni a párbeszédet, és közösen meg kell találnunk a módját annak, hogy 2023 végéig mi is, Bulgária is bekerüljünk a schengeni térségbe” – idézte az RMDSZ elnökét az Agerpres hírügynökség.
a fenntartásokat megfogalmazó Ausztriával és Hollandiával, ami lehetővé teszi, hogy 2024-ben Románia már teljes jogú tagja legyen a belső határellenőrzés nélküli övezetnek.
Mint ismeretes, Románia ausztriai nagykövetét tavaly december 9-én rendelték haza konzultációra, miután december 8-án az EU Bel- és Igazságügyi Tanácsa elutasította Románia és Bulgária schengeni csatlakozását Ausztria és Hollandia vétója miatt. Hollandia csak Bulgária csatlakozását ellenezte, de a két országról csomagban döntöttek.
Visszatér állomáshelyére Emil Hurezeanu, Románia ausztriai nagykövete, akit a román schengeni csatlakozással szembeni osztrák vétó miatt december 9-én rendelt haza a külügyminisztérium. Erről Klaus Iohannis államfő döntött.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Andrei Țărnea, a külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló „orosz beavatkozásra” utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
szóljon hozzá!