Kelemen: Georgescu követői olyanok, mint egy szekta

Kelemen

Feladat. Kelemen szerint össze kell fogni a második fordulóban, hogy ne Georgescu győzhessen

Fotó: Pinti Attila

Călin Georgescu hívei olyanok, mint egy szekta – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szombaton.

Krónika

2025. február 08., 14:592025. február 08., 14:59

2025. február 08., 17:172025. február 08., 17:17

A politikus a Prima TV-nek nyilatkozva beszélt az érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelöltről, és arról, miért olyan népszerű a választók egy része körében.

Kelemen Hunor emlékeztetett: az elnökjelöltek támogatottságát firtató legutóbbi közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy Nicușor Dan és Crin Antonescu nagyon szoros versenyben van a második helyért.

Emlékeztetett ugyanakkor a tavalyi közvélemény-kutatások kudarcára, és rámutatott, hogy ha azok pontosak lettek volna, akkor

az elnökválasztás nem maradt volna el, mert Georgescu nem jutott volna be a második fordulóba, ha a szociológiai kutatások helyesek lettek volna.

Az RMDSZ elnöke úgy véli, hogy az orosz eszmék népszerűsítésével vádolt jelölt nem fogja megnyerni az elnökválasztás második fordulóját.

„Olyan időket élünk, amikor sokan nem mondják meg valójában, hogy mit akarnak. Azt mondják, amit szerintük elvárnak tőlük. És akkor félrevezetnek. Ki lehet találni mindenféle képleteket ennek az ellensúlyozásra, de nem igazán sikerül. (...) Ma a közvélemény-kutatásokról való beszélgetés nem old meg semmit. Jobb, ha az emberekről, a társadalomról beszélünk.

Idézet
Várható volt, hogy a választások után Georgescu támogatottsága kicsit növekszik, mert áldozatnak tartják, nem tudom, hogy az-e, de minden nap áldozatként állítja be magát. Van ott egy szekta, idézőjelben, mert utána sok vita lesz. Nem lehet egy szektával foglalkozni. Rá kell jönnünk, hogy a második fordulóban össze kell fognunk a többieket, hogy az első fordulóban senki sem fog nyerni.

Ezért nem akarom túl sokat kommentálni a közvélemény-kutatásokat. Mert február elején a közvélemény-kutatások olyanok, amilyenek. Majd márciusban meglátjuk, majd áprilisban meglátjuk, és természetesen a választásokat meg kell nyerni” – mondta Kelemen.

A politikus szerint Crin Antonescu, Nicușor Dan és Lasconi számára egyaránt Călin Georgescu a fő rivális.

„Nekik nem egymás ellen kell harcolniuk. Nem versenytársak abban az értelemben, hogy valakinek hármunk közül győznie kell. Nem. Ajánlatot kell tenniük, és remélem, hogy Antonescunak vonzóbb ajánlata lesz, mint Georgescunak a racionális emberek és azok számára, akik nem fogadják el ezt az új obskurantizmust” – tette hozzá Kelemen Hunor.

Ami Crin Antonescu koalíciós államfőjelölt lecserélésének lehetőségét illeti, Kelemen Hunor úgy véli, hogy „minden más forgatókönyv a koalíció számára haszontalan és nagy kockázatú kihívás, mindenfajta változás mostantól a koalíción belül azt jelenti, hogy Georgescu fog nyerni”.

Azt is elárulta, hogy a koalícióban Theodor Paleologu volt művelődési miniszter, Daniel Funeriu, az oktatási tárca korábbi vezetője és Nicuşor Dan bukaresti főpolgármester neve is felmerült közös jelöltként, mielőtt Antonescu mellett döntöttek volna.

Arról is beszélt, hogy a kormánykoalíció és a közös elnökjelölt, Crin Antonescu számára az lett volna az ideális, ha Klaus Iohannis elnök lemondott a mandátuma lejárta után volna tisztségéről, és helyét Ilie Bolojan szenátusi elnök vette volna át.

„Eez lenne a helyes, korrekt megoldás ebben a pillanatban. Mindannyiunknak segítene” – mondta, hozzátéve, hogy a májusi elnökválasztásig állandó feszültség lesz a társadalomban.

Bolojan kapcsán egyébként kifejtette, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke, aki 20 év helyi politikában eltöltött idő után érkezett Bukarestbe, gyorsan alkalmazkodik az országos politikához.

Szerinte sikerült túllépni a régi konfliktusokon, amelyek Bihar megyében feszültek Bolojan és az RMDSZ között.

„Jól együttműködünk a koalícióban, nem voltak konfliktusaink, nem voltak felesleges vitáink” – mondta, megjegyezve, hogy támogatja a Bolojan által elindított átszervezést a szenátusban.

Az őszi választási kampányban Kelemen Hunor még azt mondta, nem rajong Ilie Bolojanért, akit „Klaus Iohannis 2024”-nek tart.

A Nordis-botrányként ismertté vált ingatlanpanama kapcsán kifejtette: a Nordis-ügyről szóló információk és az a tény, hogy Marcel Ciolacu miniszterelnök a Nordis tulajdonosaival együtt repült egy magánrepülőgépen, hatással volt a tavaly év végi választásokra.

Kelemen Hunor úgy véli, hogy

mivel Ciolacu nyilvános magyarázatot adott a Vicol-Ciorbă házaspárral való kapcsolatáról, és mivel Laura Vicolt nem jelölték újabb parlamenti mandátumra, az idei választásokat nem befolyásolhatja ez a botrány.

„De sosem lehet tudni, hogy pontosan mi történik, mert ezek a választások egy ideje már az érzelmekről szólnak, nem pedig a racionális érvekről” – tette hozzá.

A Romániában az elmúlt 35 évben megfigyelhető jelenség, nevezetesen egyes hatalomra került emberek fényűzés iránti hajlama kapcsán megjegyezte: ez nem csak Romániára igaz, hanem általában véve a kommunizmust megélt országokra is. Úgy vélte, hogy a hatalmon lévők nem ismerik a gazdagság kultúráját, ezért parvenüként viselkednek.

Szóba került a hollandiai Drents Múzeumból ellopott dák műkincsek ügye is.

Kelemen, aki 15 évvel ezelőtt művelődési miniszter volt, úgy vélekedett, hogy Ernest Oberländer-Târnoveanu, az Országos Történeti Múzeum igazgatója nem felelős a műkincsek ellopásáért.

Mint ismeretes, a történelmi múzeum igazgatója volt az egyetlen, aki az állásával fizetett, miután a coțofenești-i dák sisakot ellopták.

„2010-ben én kértem fel, hogy legyen az Országos Történeti Múzeum igazgatója. Ő egy rendkívül komoly és nagyon jó szakember. Nem lehet mindenért őt felelőssé tenni” – mondta Kelemen Hunor.

Kelemen: Ha tudtam volna az alkotmánybírák gyógyszereire szánt pénzről, szóltam volna Tánczosnak, vegye ki a költségvetésből
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szombaton kijelentette, hogy ha tudott volna az alkotmánybírósági alkalmazottak gyógyszereire szánt 700 ezer lejről, akkor felkérte volna Tánczos Barna pénzügyminisztert, hogy ne hagyja benne ezt a 2025-ös állami költségvetésben.
A Prima TV-ben nyilatkozó Kelement az idei állami büdzsétervezet parlamenti vitájával kapcsolatban reagáltatták, pontosabban arról, hogy a parlament két házának összevont költségvetési bizottsága elutasította az alkotmánybíróság idei költségvetésének egyik tételét, az intézmény alkalmazottainak és a nyugdíjas bíráknak szánt gyógyszerekre előirányzott 700 ezer lejt. A költségvetési tételre a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui hívta fel a figyelmet. A politikus rámutatott arra is, hogy az alkotmánybíróság tavalyi büdzséjében nem szerepelt ilyen előirányzat.
„Nekem nem is volt tudomásom erről. Csak a bizottsági viták után értesültem róla, és helyesen tették, hogy elutasították ezt az összeget. Nagyon jó. Én nem tudtam róla, de ha tudtam volna, akkor kértem volna Tánczos urat, hogy ne hagyja benne a költségvetésben. El volt rejtve ez a tétel, szociális kiadások cím alatt. És mit jelentenek a szociális kiadások az alkotmánybíróságon? Ez egy idevágó kérdés volt Claudiu Năsui részéről” – válaszolta Kelemen.
Arra a kérdésre, hogy szerinte ez nem „pofátlanság”, figyelembe véve, hogy az alkotmánybíróságon a fizetések több ezer eurósak, Kelemen így válaszolt: „Dehogynem! És minden ilyet ki kell vágni a büdzséből. Határozottan.”
Hozzátette: szerinte többek között például a Romsilva vezetőjének is túlságosan nagy a havi fizetése, emiatt rendet kell tenni és egy mindenkire vonatkozó szabályozást kell hatályba ültetni. Véleménye szerint ugyanez érvényes a parlamentben, kormánynál és a többi állami intézménynél, hatóságnál, ügynökségnél tervezett átszervezésekre is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 08., szombat

Bukarest még nem tud arról, hogy több millió eurós kártérítést kaphat Hollandiától a dák műkincsekért

A román hatóságok nem kaptak semmilyen információt Hollandiától arról, hogy Románia milyen kártérítést kaphat az asseni Drents Múzeumból ellopott dák műkincsek után – jelentette ki Natalia Intotero művelődési miniszter pénteken.

Bukarest még nem tud arról, hogy több millió eurós kártérítést kaphat Hollandiától a dák műkincsekért
2025. február 08., szombat

Bolojan: a parlament házbizottságai napirendre tűzhetik a Iohannis felfüggesztéséről szóló beadványt

Lehetséges, hogy a jövő héten a parlament két kamarájának házbizottságai megvitatják a Klaus Iohannis elnök hivatalából való felfüggesztését célzó újabb indítványt – jelentette ki Ilie Bolojan, a szenátus elnöke péntek este.

Bolojan: a parlament házbizottságai napirendre tűzhetik a Iohannis felfüggesztéséről szóló beadványt
2025. február 07., péntek

Négy új hidat építenek a Pruton

A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság képviselői pénteken aláírták Chișinăuban a Prut folyó felett átívelő négy új híd tervezésére vonatkozó, összesen 4,4 millió lej értékű szerződéseket – jelentette be Cristian Pistol, CNAIR vezérigazgatója.

Négy új hidat építenek a Pruton
Négy új hidat építenek a Pruton
2025. február 07., péntek

Négy új hidat építenek a Pruton

2025. február 07., péntek

Hűvös napok után tavasziasra fordul az időjárás

Február 10–17. között az időjárás hidegebb lesz a szokásosnál, de ezt követően három hétig a szokásosnál melegebb időjárás következik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) által pénteken közzétett előrejelzésből.

Hűvös napok után tavasziasra fordul az időjárás
2025. február 07., péntek

Elnökválasztás: Elena Lasconi odaszúrt potenciális ellenfeleinek

Elena Lasconi, a Mentsétek meg Románia Szövetség (USR) elnöke csütörtök este megerősítette, hogy indulni készül a májusi elnökválasztáson, és cáfolta azokat a sajtóinformációkat, miszerint pártja egy része kihátrált mögüle.

Elnökválasztás: Elena Lasconi odaszúrt potenciális ellenfeleinek
2025. február 07., péntek

Hírszerzési vezető lehet Ciucă, ez állhat a szenátori mandátumról való lemondása hátterében

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetői posztjára pályázik Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt elnöke, korábbi miniszterelnök.

Hírszerzési vezető lehet Ciucă, ez állhat a szenátori mandátumról való lemondása hátterében
2025. február 07., péntek

Ellopott dák kincsek: valóban nem tartották be a szabályokat a miniszterelnöki ellenőrző testület szerint

„Jogalkotási hiányosságok” vannak a kulturális örökség védelmét illetően, és nem tartották be a kulturális javaknak az ideiglenes kivitelére vonatkozó előírásokat – erre a következtetésre jutott a miniszterelnöki ellenőrző testület a dák kincsek ügyében.

Ellopott dák kincsek: valóban nem tartották be a szabályokat a miniszterelnöki ellenőrző testület szerint
2025. február 07., péntek

Tánczos ráküldi az adóhivatalra az ellenőröket a Nordis-ügy miatt

Tánczos Barna pénzügyminiszter bejelentette, hogy kiküldi a tárca ellenőrző testületét az adóhatósághoz (ANAF), miután négy ANAF-alkalmazottat azzal gyanúsítottak meg, hogy eltitkolták a Nordisnál talált szabálytalanságokat.

Tánczos ráküldi az adóhivatalra az ellenőröket a Nordis-ügy miatt
2025. február 06., csütörtök

Miniszter: ne engedjék közösségbe a beteg gyerekeket!

Alexandru Rafila egészségügyi miniszter csütörtökön kijelentette, hogy a légúti fertőzéses esetek jelentős növekedése ellenére sem támogatja az iskolák bezárását, de hangsúlyozta, hogy a betegség tüneteit mutató gyerekeket nem szabad közösségbe engedni.

Miniszter: ne engedjék közösségbe a beteg gyerekeket!
2025. február 06., csütörtök

Két személy ellen emeltek vádat a kilenc halálos áldozatot követelő kórháztűz ügyében

Bíróság elé állítanak két asszisztensnőt a Piatra Neamț-i megyei kórház intenzív osztályán 2020 novemberében történt, kilenc halálos áldozattal járó tűzeset ügyében.

Két személy ellen emeltek vádat a kilenc halálos áldozatot követelő kórháztűz ügyében