Vitatható? Kelemen Hunor szerint alaptörvénybe ütközik, és személyesen Iohannisra szabott a módosítás, Bogdan viszont teljesen törvényesnek tartja
Fotó: Tuchiluș Alex, Facebook/Rareș Bogdan
Alkotmányellenesnek nevezte Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azt a Nemzeti Liberális Párt (PNL) által benyújtott törvénytervezetet, amely lehetővé teszi az államfő számára, hogy jelöltkjént elinduljon a parlamenti választáson.
2024. szeptember 20., 10:022024. szeptember 20., 10:02
Kelemen szerint a tervezet „ostoba, alkotmányellenes szöveg”, mivel „személyre szól”.
Az Europa FM csütörtöki műsorában arra a kérdésre, hogy az RMDSZ hogyan szavaz a PNL tervezetéről a parlamentben, Kelemen Hunor azt mondta, hogy a Szociáldemokrata Párt-nak (PSD) és a PNL-nek megvan a többsége, így nincs szükségük a magyar szervezet képviselőinekk szavazataira.
„Többségük van, nincs szükségük a mi szavazatainkra, a PSD és a PNL azt mondta, hogy ez egy stabil kormány, hogy politikai stabilitás van a kormányzati káoszon túl, többségük van, bármilyen törvényt elfogadnak” – mutatott rá.
Kifejtette ugyanakkor, hogy szerinte
„A szöveg rossz, alkotmányellenes, erről a szövegről nem lehet szavazni, ha tiszteljük magunkat és az állampolgárokat. Ez egy személynek szól. A törvényeknek általánosnak kell lenniük, és mindenkire érvényesnek. Pedig könnyű lett volna úgy megfogalmazni az érintett cikkelyt, és azt mondani, hogy bármelyik párt feltehet a listákra olyan személyeket, akik nem párttagok, nem pedig Iliescu nyomdokaiba lépni” – fogalmazott Kelemen, arra utalva, hogy korábban a PSD Ion Iliescu volt államfő kedvéért módosította hasonló módon a választási törvényt.
„Ugyanez érvényes Iohannisra, Popescura vagy Nagyra is. Ha van egy személy, akiről úgy gondolod, hogy szükséged van rá a parlamentben, de az illető nem akar párttag lenni, akkor felteheted a listádra.
Iohannisnak is megvan ez a joga, december 21-től párttagként és függetlenként is megválasztható. Írhatták volna azt is, hogy bármelyik párt felteheti a listára azokat, akik nem párttagok, és akkor Iohannis rájött volna, hogy ez neki is szól. Ha nem, Ciucă megmagyarázta volna. Akkor nem lennének alkotmányossági vagy egyéb problémák” – mondta Kelemen.
Szerinte, ha a cikkelyt úgy módosítanák, hogy az mindenkire érvényes legyen, akkor nem lenne problémás megszavazni a módosítást, de ebben a formában ez „nem valószínű”.
Mint arról beszámoltunk,
Ezzel azt teszik lehetővé, hogy Iohannis a PNL szenátusi listáján induljon.
Ugyanakkor a PNL védelmébe vette a tervezetet.
A párt első alelnöke,
hanem általános érvényű módosító indítványt nyújtott be arról, hogy a mindenkori államfő mandátuma utolsó három hónapjában pártlistán indulhasson.
„Nem volt szó a választási törvényt módosító sürgősségi kormányrendeletről. A PNL részéről senki sem kérte a miniszterelnöktől a sürgősségi rendelet kiadását, hogy Klaus Iohannis elnök független jelöltként indulhasson a PNL listáin. A PNL a két parlamenti kamara vezetőin keresztül benyújtotta a képviselőház és a szenátus választásáról szóló törvény módosítását, amely lehetővé tenné, hogy az államfő mandátuma utolsó 3 hónapjában egy politikai párt listáján indulhasson. Ez a módosítás a 208/2015-ös törvényt módosítaná” – írta Bogdan csütörtök este a Facebookon.
„Nem ez az első és valószínűleg nem is az utolsó alkalom, hogy a PSD stratégái ilyen imázs-játékokkal próbálkoznak, de a nyilvánosságnak tudnia kell erről. A PNL nem kérte ezt. Mi a törvény pártja vagyunk, és tiszteletben tartjuk a törvényt. Tehát, mivel sarkalatos törvényről van szó, a képviselőházban minősített többséggel fogják módosítani. Teljesen meg vagyok győződve arról, hogy mindazok, akik ma megpróbálnak törvénytisztelő hősként tetszelegni, igennel fognak szavazni” – tette hozzá Bogdan.
Mint mondta, „a legcsekélyebb kétsége sincs afelől, hogy a törvény átmegy”.
Marcel Ciolacu, a PSD elnöke elmondta, hogy a szociáldemokraták a jövő hét elején a pártelnökség ülésén döntenek arról, támogatják-e vagy sem a PNL tervezetét, hogy Klaus Iohannis elnök indulhasson a parlamenti választásokon.
Egyébként
Ha a feltételek adottak lesznek, az RMDSZ kormányra szeretne kerülni a parlamenti választások után – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje szerda este.
Szerinte azzal a liberálisok a Klaus Iohannisszal szembeni adósságukat törlesztik, mert az államfő segítette kormányra őket.
Az RMDSZ elnöke elmondta, a PNL szerinte számíthat a koalíciós társ PSD-re a jogszabályjavaslat szavazásra bocsátásakor.
– fogalmazott a politikus, emlékeztetve arra, hogy korábban egy hasonló törvénymódosítás lehetővé tette Ion Iliescu felkerülését a szenátusi jelöltlistákra.
Kelemen kifejtette, hogy jogi szempontból lehetséges a hivatalban lévő államfő indulása a parlamenti választásokon, annál is inkább, mert az elnök és a parlament mandátuma ugyanazon a napon, december 21-én ér véget. Az más kérdés – tette hozzá –, hogy így egyetlen személy kedvéért módosítanak törvényt, de azt majd a választók fogják eldönteni, hogyan értékelik ezt a lépést.
Úgy vélekedett, hogy
„Hogy ez jó stratégia-e vagy sem a PNL számára, nem akarom kommentálni, ez az ő dolguk, de ahogy Iohannis a hátán cipelte őket évekig, most Ciucán a sor, hogy a hátán cipelje Klaus Iohannist” – jelentette ki az RMDSZ elnöke.
Megjegyezte, hogy szerinte Iohannis indulása a parlamenti választásokon a liberálisok listáin megfelel a PSD-nek is, mert az államfő mandátumával kapcsolatos elégedetlenségek így a PNL-re fognak lecsapódni.
A PNL parlamenti frakcióinak két tagja, Daniel Fenechiu és Gabriel Andronache szerdán nyújtott be törvénytervezetet arról, hogy Románia elnöke a mandátuma utolsó három hónapjában független jelöltként indulhat valamely párt, politikai szövetség vagy választási szövetség listáján a parlamenti választásokon.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!