Leleplezés. A CNSAS minden romániai közalkalmazottat átvilágít, és már találtak is kollaboránsokat
Fotó: Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács/Facebook
Mind a 130 000 romániai köztisztviselőt ellenőrzi a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS), hogy megállapítsák, kollaboránsok vagy az egykori politikai rendőrség munkatársai voltak-e – írta pénteken a G4Media.ro portál.
2024. szeptember 27., 18:492024. szeptember 27., 18:49
Az ellenőrzésekre a 2019. évi közigazgatási törvény azon rendelkezése alapján kerül sor, amely kimondja, hogy
Két intézmény máris kiemelkedik azon alkalmazottak számát tekintve, akik esetében a tanács a bukaresti táblabíróságtól kérte a kollaboránsi vagy munkavállalói státusz megállapítását: a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség és a Román Vámhatóság.
A G4Media.ro-nak a CNSAS kommunikációs osztálya által küldött válasz szerint 2023-ban és 2024-ben
Az érintett személyek az intézmény szerint megsértették azoknak a személyeknek az alapvető jogait, akikről jelentéseket írtak.
Emellett egy másik, szintén a Mezőgazdasági Minisztériumnak alárendelt intézmény, az Országos Halászati és Akvakultúra Ügynökség két alkalmazottja is fennakadt a rostán.
Az érintettek zöme osztályvezető, irodavezető vagy vezető tanácsadó a két intézményben. A fentiek közül három esetében a bíróság már befogadta a CNSAS kereseteit, a többi ügy folyamatban van.
Az APIA Kközölte, hogy a közigazgatási törvény szerint
és az APIA „nem vállalhat felelősséget, és nem kommentálhatja a nyilatkozatokban szereplő valótlanságokat, mivel az ilyen keresetek elbírálása a bíróságok hatáskörébe tartozik”.
Az intézmény közölte, hogy amennyiben a bírák jogerős ítéletükben helyt adnak a CNSAS keresetének, az érintett köztisztviselők munkaviszonyát a közigazgatási törvény vonatkozó cikkelye értelmében törvényesen megszüntetik.
Az érintetteket a 2019-ben hatályba lépett új közigazgatási törvény egyik cikke alapján leplezték le, amely előírja mind a 130 000 romániai köztisztviselő átvilágítását.
Ugyanezen cikkely kimondja, hogy
Ez a rendelkezés korábban nem szerepelt a törvényben. A CNSAS ellenőrzései 2022 második felében kezdődtek meg.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!