A háztartási hulladék szelektív gyűjtésére szolgáló konténerek
Fotó: Haáz Vince
A korábbi évek vitái ellenére napjainkban országszerte működik a háztartási hulladékok szelektív gyűjtése, elszállítása és újrahasznosítása. Európai uniós támogatással sok hulladékválogató üzem épült Romániában, és szaporodnak a biohulladékot hasznosító komposztáló állomások is. Csíkszeredai és kolozsvári példákon keresztül vettük górcső alá a 2024. január elsejétől új uniós szintet lépő hulladékgazdálkodást.
2023. október 16., 10:142023. október 16., 10:14
2023. október 16., 11:162023. október 16., 11:16
Az Európai Unió tagországaiban 2024. január elsejétől új szintet lép a hulladékgazdálkodás. A jövő esztendőtől valamennyi tagállam számára kötelezővé válik a háztartásokban keletkező biohulladék szelektív gyűjtése, amelynek hasznosításából villamos energiát vagy üzemanyagot állítanak elő.
mint ahogyan a kerti zöld szemét elszállítását is az önkormányzatokkal szerződéses viszonyban levő hulladékgazdálkodási vállalatoknak kell megoldaniuk.
Romániában 2019. július elseje óta kötelező a szelektív hulladékgazdálkodás, de az ország területén sok önkormányzat már jóval korábban átállt erre a feladatra. A biohulladék gyűjtése is részben megoldott olyan településeken, amelyek vonzáskörzetében komposztáló központok létesültek. Az országos átálláshoz azonban még számos beruházás és a lakosság folyamatos tájékoztatása szükséges.
Az utóbbi egy-két esztendő tapasztalata azt bizonyítja, hogy amelyik önkormányzat komolyan veszi feladatát, és sikerült műszakilag jól felszerelt cégeket szerződtetni, ott látványos eredményeket értek el. Romániában azonban hatalmas lemaradásból, hátrányból kellett felkapaszkodni erre a szintre: míg Magyarországon bő húsz évvel ezelőtt indították el a szelektív hulladékgyűjtést, nálunk ez mindössze négyéves múltra tekint vissza.
Szemétszállítás. Románia rövid idő alatt nagy utat kellett megtegyen a hulladékgazdálkodás terén
Fotó: Haáz Vince
Vannak azonban nálunk is pozitív kivételek: a Csíki-medencében például 2009-ben indult el a szelektív hulladékgyűjtés. Előbb a csíkszeredai lakónegyedekben, a tömbházak környékén építették ki a szelektív hulladék tárolására és elszállítására alkalmas szigeteket, majd a szolgáltatást kiterjesztették a Csíki-medence falvaira is.
Pál Tamás, az Eco Csík hulladékgazdálkodási vállalat igazgatója a Krónikának elmondta, hogy a szelektíven gyűjtött hulladék elszállításán túl rendszeresen szerveznek kampányokat az üveg és az elektrotechnikai hulladék begyűjtésére és elszállítására, amit más lomtalanítási akciók is kiegészítenek.
A székelyföldi hulladékgazdálkodási vállalat vezetője szerint a biohulladék szelektív gyűjtésének sem kell külön gondot jelentenie 2024. január elsejétől, hiszen ezt Romániában már korábbról törvény szabályozza, amit sok településen alkalmaznak. Hargita megyében a Cekend-tetőn üzemelő komposztáló állomásra szállítják a háztartási biohulladékot és a kertekből összegyűlő nyesedéket, ágakat, faleveleket. Ezt a rendszert kell tökéletesíteni és általánossá tenni az egész megyében. Pál Tamás tájékoztatója szerint
A 2019 júliusától országszerte, így Kolozsváron is meghonosított szelektív hulladékgyűjtésről Oláh Emese, a kincses város alpolgármestere a Krónikának elmondta, hogy az elmúlt években három vállalattal – a Brantner, Rosal és a Supercom cégekkel – dolgozott együtt a helyi önkormányzat. Legutóbb 2023 januárjában történt váltás, azonban a Supercommal indult együttműködés az elején nem volt zökkenőmentes. Az elmúlt tíz hónap tapasztalata azonban azt mutatja, hogy a cég sokat fejlődött a hulladékmenedzsment szempontjából, így jóval kevesebb a panasz a munkájukra, mint induláskor.
A Zöld Kolozsvár nevű projektről Oláh Emese elmondta, hogy a komplex zöldterület-fejlesztési és -korszerűsítési program mellett jelentős összegeket fektetnek be az új szelektív szemétgyűjtő pontok elhelyezésében is. A kialakított tárolókban papír-, karton-, valamint műanyaghulladékot lehet gyűjteni.
Amikor a tárolók elérik a 80 százalékos telítettséget, jelzik, hogy ürítésre szorulnak.
,,2022-ben 21 földalatti szemetes és 33 okos szelektív hulladékgyűjtő egység került elhelyezésre a város minden negyedében. Ezzel egy időben a város 24 helyszínén kihelyeztünk 72, kutyapiszokzacskó-adagolóval ellátott szemeteskukát is” – összegezte a fejlesztések lajstromát az alpolgármester. Mindezt kiegészíti a buszokon történő ingyenes utazás is: amennyiben a lakosok 15, újrahasznosított üveg, műanyag vagy alumínium/fém hulladékot juttatnak el a Hajnal negyedi piac, a monostori Flora, valamint a Györgyfalvi negyedi Hermes piac melletti gépbe, cserébe két utazásra felhasználható buszjegyet kapnak.
Kolozsváron jó működik az akció, hogy tömegközlekedési eszközökre lehet jegyet váltani műanyag-, alumínium- és üveghulladékért cserébe: 3,6 millió darab újrahasznosítható hulladékot adtak be az emberek összesen 240 ezer jegyért tavaly nyár óta.
A lakosság által szelektíven gyűjtött háztartási hulladékot a ,,szemetes” cégek az integrált hulladékkezelési központokhoz szállítják. Szétválogatás után a hulladék a feldolgozást végző üzemekbe kerülnek. Oláh Emese azonban hangsúlyozza: annak ellenére, hogy Kolozsváron is négy év telt el a szelektív szemétgyűjtés bevezetése óta, az erre való ösztönzés továbbra is aktuális marad.
Fotó: Pinti Attila
,,Olyan téma, amit gyakran kell nyomatékosítani a lakosok körében.
– húzta alá a kincses város elöljárója.
Az alpolgármester azt is elmondta: 2023. december 31-ig a különböző közigazgatási egységeknek el kell különíteniük egy helyet a biohulladék gyűjtésére és újrahasznosítására, hogy ne keveredjen más típusú hulladékkal. Ez Kolozsváron a Supercom feladata. Szintén a vállalat felelőssége felszerelni a háztartásokat olyan speciális kukákkal, amelyek a biohulladék szelektív gyűjtésére szolgálnak.
Annak ellenére, hogy a legtöbb romániai településen megoldódott a szelektív hulladékgyűjtés, a tárolás és az elszállítás, Románia mégis a legszemeteseb ország képét mutatja az Európai Unióban. Pál Tamás szerint ezen csak folyamatos neveléssel, tudatosítási kampányokkal lehet változtatni.
,,Azzal kell kezdeni, hogy már az üzletben figyeljünk oda, hogy ne vásároljunk felesleges hulladékot. Ne vásároljunk felesleges csomagolóanyagot, hogy utána pénzt fizessünk az elszállításáért. Amit viszont megvásárolunk, azt gyűjtsük szelektíven. Ha jó minőségben és szelektíven gyűjtünk, akkor visszakapjuk a pénzünket is” – érvelt a Krónikának az Eco Csík hulladékgazdálkodási vállalat igazgatója.
Már csak három hónap áll az érintett hatóságok, gyártók, kereskedelmi egységek rendelkezésére, hogy előkészítsék Románia egyik legfontosabb környezetvédelmi projektjét, az egyutas italcsomagolások kötelező visszaváltási, betétdíjas rendszerét.
Ősztől Romániában működik majd Európa második legnagyobb betétdíjas visszaváltási rendszere – jelentette ki Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter pénteken Kolozsváron.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
Cáfolta pénteken a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion azokat az információkat, amelyek szerint orosz titkosszolgálatok ügynökeivel találkozott.
Egészségügy terén sereghajtó Románia az EU-ban: az Európai Unió államai 2022-ben lakosonként átlagosan több mint 3600 eurót fordítottak egészségügyi ellátásra, de Románia e tekintetben az utolsó helyen áll.
AUR-előnyt mért a legfrissebb közvélemény-kutatás a liberálisokkal szemben: az INSCOP szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség a második legnagyobb támogatottsággal rendelkező párt.
Kihirdette pénteken Klaus Iohannis államfő a harminckét F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvényt.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
szóljon hozzá!