Az előre hozott választások lehetősége szerepel Románia alkotmányában, de csak egy mély válság esetére, amelyet jobb lenne elkerülni – mutatott rá pénteken Klaus Johannis államfő.
2017. június 22., 18:392017. június 22., 18:39
A brüsszeli uniós csúcson tartózkodó elnök román újságírók felvetésére válaszolva beszélt erről a lehetőségről. Az alkotmány szerint az államfőnek akkor kell feloszlatnia a parlamentet és előre hozott parlamenti választásokat kiírnia, ha a parlamentben két egymást követő kormányalakítási kísérlet megbukik, vagyis a törvényhozók két egymást követő alkalommal nem hajlandók bizalmat szavazni az elnök által megbízott miniszterelnök-jelölt kormányának.
A román elnöki hivatal csütörtökön közzétette a kormányalakítási tárgyalások menetrendjét azt követően, hogy a januárban beiktatott Grindeanu-kormány a szerdai bizalmatlanági szavazáson megbukott.
A jobbközép Nemzeti Liberális Párt (amelynek éléről 2014-ben Johannist államfővé választották) csütörtökön megerősítette: a választások előre hozását tartja a legjobb megoldásnak, mondván, hogy az eddig kormányzó szociálliberális koalíció meggyengült, és egyik oldalon sem alakítható ki stabil kormánytöbbség.
„Ahhoz, hogy előre hozott választások legyenek,
– mondta Johannis. Hozzátette: egy feddhetetlen, büntetlen előéletű politikust akar kormányalakítással megbízni, aki meggyőzi őt, hogy képes a kormányt vezetni, és a honatyák többségének támogatását élvezi.
A jobboldali elnök szavait a román média úgy értelmezte, hogy nem próbál egy jobboldali vagy technokrata jelölt mögé parlamenti többséget kierőszakolni. Ennek bizonyítékaként értelmezték azt is, hogy a szociálliberális koalíció két pártját együtt hívta a kormányalakítási konzultációkra.
pedig nem sok olyan kormánya volt az országnak, amely kitöltötte volna a négyéves parlamenti ciklust. Elemzők szerint most sem valószínű, hogy a fél éve megválasztott törvényhozók olyan döntést hoznának, amely megfosztja őket mandátumuk hátralévő részéről.
Az államfő felesleges álproblémának nevezte azt a jogvitát, amely arról alakult ki Bukarestben, hogy visszavonhatják-e korábbi lemondásukat a szerdán leváltott Grindeanu-kormány miniszterei. Johannis rámutatott: egy miniszter megbízatása csak akkor szűnik meg, ha ő felmenti, vagy egy új kormányt iktat be a parlament. „Nem fogok két napra minisztereket kinevezni” – szögezte le az államfő.
Több száz fiatal tüntet hétfő este a bukaresti Universităţii téren az államfőválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye miatt, amely szerint Călin Georgescu független jelölt végzett az első helyen.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőtestülete jóváhagyta hétfő esti ülésén, hogy a Bihar Megyei Tanács elnöki tisztségét betöltő Ilie Bolojan legyen a párt ideiglenes elnöke.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak” nincs képviselőjük a romániai elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke és államfőjelöltje, Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján – prezenta.roaep.ro – közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése a romániai elnökválasztáson.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, az alakulat államfőjelöltje.
A román Elnöki Hivatal több sajtóorgánum megkeresésére közölte, hogy Klaus Iohannis államfő nem kapott semmilyen információt az illetékes hatóságoktól, titkosszolgálatoktól az elnökválasztás befolyásolásának kockázatáról.
Hogy miként befolyásolta a TikTok az államelnökválasztás első fordulójának eredményét, azt Cristian Bolocan digitálistartalom-szakértő magyarázta el.
Marcel Ciolacu hétfőn bejelentette, hogy benyújtotta lemondását a Szociáldemokrata Párt (PSD) éléről, miután minden jel szerint nem jut be az elnökválasztás második fordulójába.
A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.
szóljon hozzá!