Elena Udrea azt állítja, politikai menedékjogot kapott Costa Ricában, mivel Romániában politikai alapon üldözik (archív felvétel)
Fotó: Facebook/Elena Udrea
Jogerősen hat év letöltendő szabadságvesztésre ítélte a legfelsőbb bíróság Elena Udrea volt idegenforgalmi és fejlesztési minisztert a Bute-gála néven elhíresült ügyben vesztegetés elfogadása és hivatali visszaélés miatt.
2018. június 05., 16:382018. június 05., 16:38
2018. június 05., 16:522018. június 05., 16:52
Kedden kihirdetett ítéletével a bíróság helyben hagyta az alapfokú verdiktet. Egyúttal Rudel Obreját, a Román Ökölvívó-szövetség volt elnökét öt év szabadságvesztésre ítélte. A volt minisztert azért állították bíróság elé, mert a fejlesztési tárca országimázs-népszerűsítés címén közel kétmillió eurónyi uniós pénzzel támogatta a Lucian Bute ökölvívó tiszteletére megrendezett gálát, amire állami intézményként nem lett volna joga.
A legfelsőbb bíróság közölte: nem ismerik el Udrea politikai menekültstátusát, az ügyvédei által bemutatott dokumentumokból ugyanis nem derül ki, hogy megkapta. A román külügyminisztérium közölte: a Costa Rica-i hatóságok nem értesítették a mexikóvárosi román nagykövetséget arról, hogy Udrea politikai menedékjogot kért.
Udrea közölte: a menedékjog kérését a romániai visszaélésekkel indokolta, azzal, hogy volt és jelenlegi SRI-tábornokok igazságügyi vezetőkkel, főügyészekkel és bírósági vezetőkkel együtt olyan csoportokat hoznak létre, amelyek az igazságszolgáltatást használják fel ellenfeleik félreállítására. Udrea ellen számos korrupcióellenes eljárás zajlik, legutóbb december 20-án emelt ellene vádat az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) befolyással üzérkedés és pénzmosás gyanújával.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!