Nyomás alatt. A romániai sajtóorgánumokra sokan próbálnak befolyást gyakorolni, köztük a hírszerző szolgálatok is
Fotó: Pixabay.com
Romániában sokszínű a sajtópaletta, adott a lehetőség a közérdekű tényfeltáró munkához, azonban a sajtófinanszírozás átláthatatlansága azonban csorbítja a függetlenséget, és rontja a tájékoztatás megbízhatóságát – áll a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi szervezet elemzésében, amelyet a sajtószabadság világnapja alkalmából tettek közzé.
2024. május 03., 13:302024. május 03., 13:30
A sajtószabadságáindexben a világ 180 országát vették górcső alá.
A felmérés szerint
A szervezet szerint Románia sokszínű és viszonylag pluralista médiatérrel büszkélkedhet, amely termékeny talajt biztosít a nagy hatású közérdekű tényfeltáró tevékenység számára. A médifinanszírozás átláthatóságának hiánya, különösen az állami finanszírozás, valamint a piaci nehézségek azonban aláássák a tájékoztatás megbízhatóságát és a médiába vetett bizalmat.
Az elemzés rámutat: Romániában „az újságírók biztonsága továbbra is aggodalomra ad okot, mivel gyakran támadások, fenyegetések és megfélemlítés célpontjai. Az Emilia Șercan újságíró elleni nagy visszhangot kiváltó zaklatási és rágalomhadjárat esetében a hatóságok nemcsak hogy nem szolgáltattak igazságot, de bűnrészességgel is gyanúsították őket.
– áll a helyzetértékelésben.
A dokumentum rámutat: az igazságszolgáltatás egyre inkább arra próbálja kényszeríteni a médiát, hogy felfedje forrásait. Megnőtt a visszaélésszerű perek (SLAPP) száma, miközben a bírósági ítéletek nem mindig felelnek meg a sajtószabadság normáinak.
A nagy európai médiacsoportok, mint például a Ringier, a PPT Group és a Dogan Media International vannak a piacon jelen a nagy és kisebb helyi szereplők mellett (köztük az Intact Media Group, az RCS&RDS, a Hotnews, a G4Media, a Recorder, a Rise Project és a PressOne). A piac szerteágazó, de széttöredezett, számos olyan televíziós csatornával, amelyek fenntarthatósága törékeny.
A dokumentum arra is felhívja a figyelmet, hogy Romániában a média nem teljesen független, és beavatkozási kísérletektől szenved, különösen a közszolgálati rádió és televízió vezetőinek kinevezése és a Nemzeti Audiovizuális Tanács tekintetében. A politikai pártok átláthatatlan médiafinanszírozásért cserébe kedvező médiaszereplést kaphatnak. A populista politikusok agresszív politikai diskurzust folytatnak az újságírókkal szemben.
Az RSF éves sajtószabadság-indexe szerint amúgy
A listán az első helyen Norvégia áll, a második Dánia, a harmadik Svédország, a negyedik Hollandia, az ötödik pedig Dánia.
Magyarország az RSF szerint rosszabb helyezést érdemel, mint Románia, de még így is előrelépett, mivel a tavalyi 72. helyezés után idén a 67.
Az utolsó helyen Eritrea áll, az utolsó előtti Szíria, amelyet Afganisztán és Észak-Korea előz meg.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
Nem állja meg a helyét a vád, miszerint manipuláció történt volna a megismételt romániai elnökválasztás második fordulója során – jelentette ki a vesztes jelölt, George Simion.
szóljon hozzá!