Nyomás alatt. A romániai sajtóorgánumokra sokan próbálnak befolyást gyakorolni, köztük a hírszerző szolgálatok is
Fotó: Pixabay.com
Romániában sokszínű a sajtópaletta, adott a lehetőség a közérdekű tényfeltáró munkához, azonban a sajtófinanszírozás átláthatatlansága azonban csorbítja a függetlenséget, és rontja a tájékoztatás megbízhatóságát – áll a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi szervezet elemzésében, amelyet a sajtószabadság világnapja alkalmából tettek közzé.
2024. május 03., 13:302024. május 03., 13:30
A sajtószabadságáindexben a világ 180 országát vették górcső alá.
A felmérés szerint
A szervezet szerint Románia sokszínű és viszonylag pluralista médiatérrel büszkélkedhet, amely termékeny talajt biztosít a nagy hatású közérdekű tényfeltáró tevékenység számára. A médifinanszírozás átláthatóságának hiánya, különösen az állami finanszírozás, valamint a piaci nehézségek azonban aláássák a tájékoztatás megbízhatóságát és a médiába vetett bizalmat.
Az elemzés rámutat: Romániában „az újságírók biztonsága továbbra is aggodalomra ad okot, mivel gyakran támadások, fenyegetések és megfélemlítés célpontjai. Az Emilia Șercan újságíró elleni nagy visszhangot kiváltó zaklatási és rágalomhadjárat esetében a hatóságok nemcsak hogy nem szolgáltattak igazságot, de bűnrészességgel is gyanúsították őket.
– áll a helyzetértékelésben.
A dokumentum rámutat: az igazságszolgáltatás egyre inkább arra próbálja kényszeríteni a médiát, hogy felfedje forrásait. Megnőtt a visszaélésszerű perek (SLAPP) száma, miközben a bírósági ítéletek nem mindig felelnek meg a sajtószabadság normáinak.
A nagy európai médiacsoportok, mint például a Ringier, a PPT Group és a Dogan Media International vannak a piacon jelen a nagy és kisebb helyi szereplők mellett (köztük az Intact Media Group, az RCS&RDS, a Hotnews, a G4Media, a Recorder, a Rise Project és a PressOne). A piac szerteágazó, de széttöredezett, számos olyan televíziós csatornával, amelyek fenntarthatósága törékeny.
A dokumentum arra is felhívja a figyelmet, hogy Romániában a média nem teljesen független, és beavatkozási kísérletektől szenved, különösen a közszolgálati rádió és televízió vezetőinek kinevezése és a Nemzeti Audiovizuális Tanács tekintetében. A politikai pártok átláthatatlan médiafinanszírozásért cserébe kedvező médiaszereplést kaphatnak. A populista politikusok agresszív politikai diskurzust folytatnak az újságírókkal szemben.
Az RSF éves sajtószabadság-indexe szerint amúgy
A listán az első helyen Norvégia áll, a második Dánia, a harmadik Svédország, a negyedik Hollandia, az ötödik pedig Dánia.
Magyarország az RSF szerint rosszabb helyezést érdemel, mint Románia, de még így is előrelépett, mivel a tavalyi 72. helyezés után idén a 67.
Az utolsó helyen Eritrea áll, az utolsó előtti Szíria, amelyet Afganisztán és Észak-Korea előz meg.
Marcel Ciolacu a csütörtöki kormányülés elején bejelentette, hogy a nap folyamán Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke továbbra is toronymagas esélyes az elnökválasztás vasárnap tartandó első fordulójának megnyerésére – derül ki egy friss felmérésből.
Január elsejétől 91 lejre emelik a nyugdíjpont értékét. E szerint az új évtől 1415 lejre emelkedik a garantált minimális nyugdíj – jelentette be szerdán a munkaügyi minisztérium.
A holland királyi légierő két F-16-os vadászgépe érkezett meg szerdán a feteşti-i európai pilótakiképző központba – közölte a román védelmi minisztérium.
Az oktatási minisztérium több javaslatot fogalmazott meg az iskolaépületekben kialakítandó szavazóhelyiségek előkészítéséről a megyei főtanfelügyelőkkel kedden szervezett videókonferencia nyomán.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldiek ezreit juttatta hamis adatok alapján román személyazonossági iratokhoz egy hivatalnokokból álló bűnszövetkezet, amelyre szerdán csaptak le a hatóságok Botoșani megyében.
A tanév első két hónapjában minden tizedik gyermeket ért erőszak valamilyen formában, derül ki a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezetének szerdán közzétett felméréséből.
A képviselőház és a szenátus szerdai együttes ülésén jóváhagyta az „ingatlanmaffiát” kivizsgáló közös parlamenti bizottság létrehozását.
Szerdai együttes ülésén a képviselőház és a szenátus jóváhagyta az elnöki hivatal 2014-2024 közötti költekezéseit vizsgáló parlamenti bizottság létrehozását.
szóljon hozzá!