Nyomás alatt. A romániai sajtóorgánumokra sokan próbálnak befolyást gyakorolni, köztük a hírszerző szolgálatok is
Fotó: Pixabay.com
Romániában sokszínű a sajtópaletta, adott a lehetőség a közérdekű tényfeltáró munkához, azonban a sajtófinanszírozás átláthatatlansága azonban csorbítja a függetlenséget, és rontja a tájékoztatás megbízhatóságát – áll a Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi szervezet elemzésében, amelyet a sajtószabadság világnapja alkalmából tettek közzé.
2024. május 03., 13:302024. május 03., 13:30
A sajtószabadságáindexben a világ 180 országát vették górcső alá.
A felmérés szerint
A szervezet szerint Románia sokszínű és viszonylag pluralista médiatérrel büszkélkedhet, amely termékeny talajt biztosít a nagy hatású közérdekű tényfeltáró tevékenység számára. A médifinanszírozás átláthatóságának hiánya, különösen az állami finanszírozás, valamint a piaci nehézségek azonban aláássák a tájékoztatás megbízhatóságát és a médiába vetett bizalmat.
Az elemzés rámutat: Romániában „az újságírók biztonsága továbbra is aggodalomra ad okot, mivel gyakran támadások, fenyegetések és megfélemlítés célpontjai. Az Emilia Șercan újságíró elleni nagy visszhangot kiváltó zaklatási és rágalomhadjárat esetében a hatóságok nemcsak hogy nem szolgáltattak igazságot, de bűnrészességgel is gyanúsították őket.
– áll a helyzetértékelésben.
A dokumentum rámutat: az igazságszolgáltatás egyre inkább arra próbálja kényszeríteni a médiát, hogy felfedje forrásait. Megnőtt a visszaélésszerű perek (SLAPP) száma, miközben a bírósági ítéletek nem mindig felelnek meg a sajtószabadság normáinak.
A nagy európai médiacsoportok, mint például a Ringier, a PPT Group és a Dogan Media International vannak a piacon jelen a nagy és kisebb helyi szereplők mellett (köztük az Intact Media Group, az RCS&RDS, a Hotnews, a G4Media, a Recorder, a Rise Project és a PressOne). A piac szerteágazó, de széttöredezett, számos olyan televíziós csatornával, amelyek fenntarthatósága törékeny.
A dokumentum arra is felhívja a figyelmet, hogy Romániában a média nem teljesen független, és beavatkozási kísérletektől szenved, különösen a közszolgálati rádió és televízió vezetőinek kinevezése és a Nemzeti Audiovizuális Tanács tekintetében. A politikai pártok átláthatatlan médiafinanszírozásért cserébe kedvező médiaszereplést kaphatnak. A populista politikusok agresszív politikai diskurzust folytatnak az újságírókkal szemben.
Az RSF éves sajtószabadság-indexe szerint amúgy
A listán az első helyen Norvégia áll, a második Dánia, a harmadik Svédország, a negyedik Hollandia, az ötödik pedig Dánia.
Magyarország az RSF szerint rosszabb helyezést érdemel, mint Románia, de még így is előrelépett, mivel a tavalyi 72. helyezés után idén a 67.
Az utolsó helyen Eritrea áll, az utolsó előtti Szíria, amelyet Afganisztán és Észak-Korea előz meg.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!