Képünk illusztráció
Fotó: IGSU
A crevediai robbanásról 18 óra 48 perkor érkezett bejelentés a 112-es segélyhívó számra, az első tűzoltóegységek pedig 19 óra 6 perckor érkeztek a helyszínre – számolt be vasárnapi sajtótájékoztatóján Raed Arafat a múlt szombati eseménysorozatról és az előzményeiről készült katasztrófavédelmi jelentést ismertetve.
2023. szeptember 03., 12:542023. szeptember 03., 12:54
2023. szeptember 03., 13:512023. szeptember 03., 13:51
A belügyi államtitkár elmondta, az oltást megnehezítette, hogy a helyszínen lévő tűzcsapok egyikében nem volt víznyomás, ezért részben máshonnan kellett a felrobbant LPG-állomáshoz vizet szállítani.
– jegyezte meg az Agerpres szerint. Az államtitkár felidézte, hogy egy panasz nyomán 2020. július 30-án a Dâmboviţa megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) előre be nem jelentett ellenőrzést végzett a crevediai autógáztöltő-állomáson. A felügyelők megállapították, hogy a létesítmény „már nem felelt meg azoknak az eredeti szabályoknak”, amely alapján a működését engedélyezték.
Emiatt az ISU visszavonta az LPG-állomás tűzvédelmi engedélyét. Felügyelői a helyszínen további rendellenességeket is felfedeztek: a telephelyen egy szabványellenes szivattyú működött, és a saját járműveik számára fenntartott benzinkútból szivárgott az üzemanyag. Emiatt az LPG-állomást működtető vállalkozást 10 ezer lejre bírságolta az ISU – részletezte Arafat, hozzátéve, hogy a helyszínen tapasztaltakról a katasztrófavédelem tájékoztatta a cégbíróságot, a prefektúrát, az építkezési felügyelőséget, a megyei önkormányzatot és a crevediai polgármesteri hivatalt is.
Az államtitkár tájékoztatása szerint 2020. szeptember 28-án az ISU felügyelői újabb előre be nem jelentett ellenőrzést végeztek a telephelyen, és
– idézte fel Arafat. Közlése szerint a vállalkozás tulajdonosai 2020. szeptember 30-án úgy döntöttek, hogy bezárják a crevediai telephelyüket. Erről 2020. október 13-án hivatalosan tájékoztatták a katasztrófavédelmi felügyelőséget is – mondta el az államtitkár.
– számolt be vasárnapi sajtótájékoztatóján Raed Arafat. A katasztrófavédelmi államtitkár közlése szerint a külföldön kezelt tűzoltók egyikét a jövő héten várhatóan kiengedik a kórházból. A többi sérült állapota stabil, egy kivétellel: a Milánóban ápolt beteg testfelületének több mint 80 százaléka égett meg, és az orvosainak prognózisa kedvezőtlen.
Arafat elmondta azt is, hogy az uniós polgári mechanizmus keretében kilenc tagállam összesen 52 kórházi ágyat ajánlott fel a crevediai robbanások sérültjeinek. Ezek közül az egészségügyi miniszter végül öt tagállam tizenkét kórházi ágyát vette igénybe.
A crevediai LPG-állomásnál augusztus 26-án történt robbanás összesen hét sérültje szorul jelenleg gépi lélegeztetésre, közülük kettőt az országban, ötöt külföldi egészségügyi intézményekben ápolnak – közölte pénteken az egészségügyi minisztérium.
– számolt be vasárnapi sajtótájékoztatóján Raed Arafat. A katasztrófavédelmi államtitkár közlése szerint 1797 szabálysértési bírságot szabtak ki az ellenőrök, 6 545 307 lej értékben. Az ellenőrzött LPG-állomások közül 11-nek bevonták a működési engedélyét, 60-nak felfüggesztették a tevékenységét és 12-őt bezártak.
A crevediai robbanásokhoz riasztott tűzoltók „védekezően” jártak el, az volt a céljuk, hogy az LPG-állomáson lévő tartálykocsikat lehűtsék és megakadályozzák a tűz továbbterjedését – jelentette ki vasárnapi sajtótájékoztatóján Raed Arafat. Elmondta, hogy a 112-es segélyhívó számra augusztus 26-án 18 óra 48 perckor érkezett bejelentés az első robbanásról és a szomszédos házra átterjedő tűzről. Közlése szerint a tűzoltók először is meg akarták akadályozni a gáz felhalmozódását az LPG-állomáson, ezért állandó locsolással hűtötték a telephelyen lévő tartálykocsikat.
A tartálykocsik folyamatos hűtése Arafat szerint lehetővé tette a környék evakuálását, illetve a robotok bevetését és a tűzoltók egy részének kivonását a tartálykocsik közvetlen közeléből.
– magyarázta. Az államtitkár ismételten hangsúlyozta, hogy a helyszínre elsőként érkező tűzoltók elsődleges célja nem az oltás volt, hanem a tartálykocsik hűtése és a lángok terjedésének megakadályozása volt. „Erről ők majd több részletet tudnak elmondani, de a lényeg, hogy a cél a felhalmozódott gáz eloszlatása volt. (...) Ezért a tűzoltók védekezően léptek fel. Erről a helyszínen született döntés” – jelentette ki.
Arafat elmondta, hogy jómaga 20 óra 4 perckor érkezett a helyszínre átvenni a beavatkozás irányítását, amikor már egy órája zajlott a környék evakuálása és a tartálykocsik hűtése. „Valótlanok azok az információk, hogy én, az orvos szabtam meg a tűzoltóknak, miként oltsák el a tüzet” – jegyezte meg. Hozzátette, hogy a helyszínen sürgette a robotok bevetését és a tűzoltók visszavonását a robbanásveszélyes tartálykocsi közeléből, és három robotot sikerült is bevetni a második detonáció előtt. Ha ez nem történt volna még, szerinte jóval nagyobb lehetett volna az áldozatok száma. „Nem állítom, hogy minden tökéletesen zajlott, de ilyen helyzetekben minden tényezőt elemezni kell, mielőtt kritizálnánk” – jelentette ki Arafat.
Szombaton 7 órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
szóljon hozzá!