Fotó: Bálint Eszter
Újabb javaslatokat tett a gazdasági minisztérium a koronavírus-járvány megfékezése érdekében bevezetett korlátozások lazítására.
2021. május 10., 11:362021. május 10., 11:36
A Digi 24 hírtelevízió értesülései szerint az egyik javaslat célja, hogy
Ami a vendéglőket, bárokat illeti, a szaktárca azt szeretné elérni, ha ezek vendégfogadási kapacitását nem 30 vagy 50 százalékban határoznák meg ezentúl, hanem távolságtartási szabályokat vezetnének be.
A kiszivárgott előterjesztések között szerepel továbbá egy olyan is, ami lehetővé tenné az olyan események, mint a keresztelők vagy a lakodalmak megtartását, amennyiben azokon kizárólag olyan személyek vennének részt, akiket beoltottak koronavírus ellen, nemrég gyógyultak meg a Covid-19-ből, vagy negatív tesztet tudnak felmutatni.
Újabb kedvezménnyel kecsegteti azokat, akik beadatják maguknak az új típusú koronavírus elleni vakcinát Florin Cîțu miniszterelnök.
Az előterjesztés szerint ahol eléri az 50 százalékot azoknak az aránya, akik megkapták a koronavírus elleni oltást, ott ne kelljen kültéren maszkot viselni, és ne legyenek éjszakai kijárási korlátozások, ott pedig, ahol a 70 százalékot is eléri az átoltottság, ne kelljen semmilyen nyilvános helyen védőmaszkot viselni.
Mint ismeretes, legutóbb pénteken ült össze az a minisztériumközi bizottság, amelynek döntenie kell a június elsejétől esedékes első lazításokról, de hivatalos bejelentés egyelőre nem történt.
Raed Arafat, az országos vészhelyzeti bizottság vezetője szerint a hatóságok már fontolóra vették, hogy helyi szinten feloldjanak bizonyos járványügyi korlátozásokat ott, ahol magas a beoltottak aránya.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
Idén márciusban is negatív (-11 150 fő) volt a természetes szaporulat Romániában, amelyik nagyobb volt, mint a tavaly márciusi népességfogyás (-8982 fő) – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
A Román Ortodox Egyház közleményt adott ki, amelyben megerősíti semlegességét az elnökválasztási kampány kapcsán, miután a renitens magatartásáról ismert Konstancai érsek, Teodosie részt vett az AUR új székházának avatóünnepségén.
1 hozzászólás