Adriana Pistol igazgató és Alexandru Rafila egészségügyi miniszter
Fotó: Gov.ro
A bukaresti hatóságok arra számítanak, hogy a koronavírus-járvány ötödik hullámában a romániai egészségügyi rendszer túlterheltsége a 2021. októberi szintűhöz lesz hasonló, és a legrosszabb forgatókönyv szerint 25 ezer beteg szorul majd kórházi ellátásra.
2021. december 29., 11:412021. december 29., 11:41
2021. december 29., 15:092021. december 29., 15:09
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter és Adriana Pistol, a Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ igazgatója szerdán ismertette a járvány ötödik hulláma ellen tervezett intézkedéseket. Pistol elmondta, az újabb járványhullám során akár 25 ezer fertőzött is kórházi ellátásra szorulhat egyszerre, közülük pedig 1500 beteg igényelhet intenzív terápiás ellátást. (Jelenleg 2418 személyt kezelnek kórházban Covid-19-cel, illetve 393 beteg szorul intenzív terápiás ellátásra). „A lakosság egy népes száma rendkívül fogékony a koronavírus-fertőzésre, bármikor megbetegedhet” – hívta fel a figyelmet Adriana Pistol.
Adriana Pistol megemlítette: míg a negyedik hullám kezdetétől 52 nap telt el a hullám tetőzéséig, az omikron vírusváltozat által okozott ötödik hullámnál már 31 napon belül elérhetik a napi 25 ezer új esetet, és megtörténhet, hogy a tetőzés ennél is nagyobb napi esetszámnál következik be. Pistol optimista, közepes és pesszimista forgatókönyvet is bemutatott. Az optimista szerint napi tíz százalékkal nő az esetszám, a fertőzötteknek azonban csak öt százaléka kerül kórházba, és a beutaltak tíz százaléka szorul intenzív terápiára. A pesszimista forgatókönyv a napi fertőzések ugyanolyan ütemű növekedésével számol, de úgy tekinti, hogy a fertőzöttek több mint húsz százaléka kerül kórházba, és a beutaltak 12 százaléka szorul intenzív terápiás kezelésre.
Az egészségügyi szakember szerint az optimista forgatókönyv szerint 41 nap alatt emelkedik 25 ezerre a kórházban kezelt fertőzöttek száma, a közepes forgatókönyv szerint ez 37 nap alatt, a pesszimista szerint pedig már 27 nap alatt megtörténik.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint a hatóságoknak mindent meg kell tenniük az oltási kampány „újjáélesztése” érdekében. A szociáldemokrata tárcavezető sajnálatának adott hangot amiatt, hogy bár a minisztérium kidolgozta a törvénytervezetet, a kormány nem ültette gyakorlatba, és nem vezette be a zöldigazolványt, amely szerinte lassítaná a járvány terjedését. Mint ismeretes, a Covid-igazolványt kötelezővé kívánták tenni a munkahelyen, a közalkalmazottak és a versenyszféra dolgozói számára egyaránt.
Alexandru Rafila közölte, a megelőző intézkedések híve, és nem támogatja a különböző tevékenységek korlátozását, beleértve az ország teljes lezárását. „Remélem, rövidesen megszületik a politikai döntés a Covid-igazolvány munkahelyi bevezetéséről, amivel elejét lehetne venni egy újabb lezárásnak és egy újabb elhalálozási hullámnak” – jelentette ki az egészségügyi miniszter, aki szerint az elektronikus zöldigazolvány munkahelyi bevezetésére még az omikron-esetek számának növekedése előtt kellene sort keríteni. Hozzátette, az ötödik hullám kezdete akkortól számítható, amikor a fertőzöttségi ráta eléri az egy ezreléket.
A jelenlegi tizennégy napról tíz napra csökkentik a koronavírus-fertőzöttek számára kötelezően előírt karantén és lakhelyi elkülönítés időtartamát – jelentette be szerdai sajtótájékoztatóján a román egészségügyi miniszter.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!