Iszlám Állam-szimpatizáns craiovai gimnazista?

Dzsihadista szervezettel való kapcsolattartás gyanúja miatt vett őrizetbe kedden a főügyészség szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyosztálya (DIICOT) egy román állampolgárt.

Balogh Levente

2015. december 08., 12:242015. december 08., 12:24

2015. december 08., 13:452015. december 08., 13:45

Az érintett egy mindössze 17 éves, craiovai illetőségű fiatal, Luigi Constantin Boicea, akin a reggeli órákban ütöttek rajta a kommandósok. A gyanú szerint az illető internetes dzsihadista propagandát folytatott Romániában.

A nyomozó hatóságok közlése szerint a fiatal egyrészt az IÁ-t támogató üzeneteket, fenyegetést tartalmazó, illetve emberek életét és testi épségét veszélyeztető eszközöket bemutató felvételeket, másrészt a terrorszervezet által elkövetett lefejezéseket bemutató videókat osztott meg. A DIICOT szerint a fiú az Iszlám Állam nevű terrorszervezet külföldi tagjaival tartott kapcsolatot.

A szerény hátterű fiú az egyik craiovai gimnázium diákja, mint kiderült, az iszlamista-fundamentalista propagandát itt is terjesztette. A kedd reggeli rajtaütést követően előállították kihallgatásra, a lakásban pedig dokumentumokat, dzsihadista propagandaanyagot, valamint számítástechnikai eszközöket foglaltak le.

A fiú egy Gazda Islamică (Iszlám Gazda) című blogon 2014-ben arab nyelven vallott arról, hogyan vált muzulmánná, ahol az iszlám vallás felvétele után kapott nevén mutatkozott be. „A nevem Omár al-Farúk, 16 és fél éves vagyok. Ortodox kereszténynek születtem, és muzulmánná váltam, miután rátaláltam az igazságra\" – olvasható a bejegyzésben.

Mint ecsetelte, egy Omár Hamádi nevű, románul jól beszélő ismerősétől hallott először a szíriai történésekről, ezt követően kezdett el foglalkozni a témával. Öt hónapi kutatás után rátalált egy videóra, amelyen a Bassár al-Aszad elnökhöz hű szíriai hadsereg tettei voltak láthatók, és ekkor – mint fogalmazott – rájött, hogy a kormányhadsereg „nem az iszlámot képviseli\". Ezért elkezdett kutakodni a romániai muzulmánok után. Ekkor bukkant rá „nővérére\", Damian Mayára, aki három hónapig oktatta az iszlám hit alapjaira, ezt követően pedig a fiú át is tért. „Köszönöm Allahnak, hogy minden rosszal le tudtam állni, az alkohollal, a dohányzással és a drogokkal\" – írta.

Arról is vallott, hogy édesapja – akitől anyja már korábban elvált – gyakorlatilag kitagadta, miután tájékoztatta őt az áttéréséről, így azóta a nagyszüleinél él. Jövőbeni terveiről azt írta: miután betöltötte a 18. életévét, és befejezte a tanulmányait, a medinai Iszlám Egyetemre szeretne felvételizni, hogy mélyebben megismerkedjen a Koránnal és a muzulmán szent szövegekkel, és iszlám prédikátor legyen.

Nagyapja elmondta: Luigi nem volt kirívó viselkedésű fiú, de miután áttért az iszlám hitre, megváltozott, és látszott, hogy vidámabban tér haza hittársai összejöveteleiről. Azt is közölte, hogy új vallásának előírásai miatt kétféle ételt kellett otthon készíteni, mivel nem volt hajlandó sertéshúst fogyasztani.

Ez az első alkalom Romániában, hogy román állampolgárt vesznek őrizetbe ilyen vádak miatt.
A nyomozás során a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és az országos rendőr-főkapitányság szervezett bűnözés elleni osztálya is közreműködött. Ovidiu Marincea, a SRI szóvivője az Agerpres hírügynökségnek elmondta: a szolgálatnak tudomása volt a fiatalember radikalizálódásáról, és az erre vonatkozó információkat átadta az illetékes hatóságnak, a DIICOT-nak, amely átvette az ügyet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 27., szerda

FRISSÍTVE – „Menj haza, betolakodó!” Bántalmaztak egy ázsiai vendégmunkást Bukarestben, pórul járt a támadó

Rátámadtak egy ázsiai ételfutárra Bukarestben, a bántalmazó – akit egy szolgálaton kívüli rendőr ártalmatlanított – arra hivatkozott, hogy „megvédi a hazáját”.

FRISSÍTVE – „Menj haza, betolakodó!” Bántalmaztak egy ázsiai vendégmunkást Bukarestben, pórul járt a támadó
2025. augusztus 27., szerda

Fogyasztóvédelem: szeptember 1-től betiltják az EU-ban a TPO-t tartalmazó termékeket

Szeptembertől betiltják az Európai Unió országaiban a TPO-t (trimetil-benzil-foszfin-oxid) tartalmazó kozmetikumok forgalmazását – hívta fel a figyelmet szerdai közleményében az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Fogyasztóvédelem: szeptember 1-től betiltják az EU-ban a TPO-t tartalmazó termékeket
2025. augusztus 27., szerda

A románok közel harmada hősnek tekinti az antiszemita, magyarellenes, vasgárdista Antonescut

Friss felmérés eredményei világítanak rá arra, hogy mit gondolnak a románok az antiszemita, magyarellenes legionárius mozgalomról és a háborús bűnös Ion Antonescuról.

A románok közel harmada hősnek tekinti az antiszemita, magyarellenes, vasgárdista Antonescut
2025. augusztus 27., szerda

Veszélyesen szennyezett lett a levegő egész Bukarestben

A bukaresti Dragonul Roșu kereskedelmi központ egyik raktárában szerda hajnalban keletkezett tűz következtében jelentősen romlott a levegő minősége a főváros keleti és délkeleti részein.

Veszélyesen szennyezett lett a levegő egész Bukarestben
2025. augusztus 27., szerda

Megintette az igazságügyi miniszter a tiltakozó bírákat és ügyészeket

Mindegyik szakma képviselőinek jogukban áll kifejezni elégedetlenségüket a jogállásukat érintő politikákkal vagy tervezetekkel szemben, de ezt a törvény szigorú betartásával kell megtenniük – nyilatkozta Radu Marinescu igazságügyi miniszter.

Megintette az igazságügyi miniszter a tiltakozó bírákat és ügyészeket
2025. augusztus 27., szerda

Halad a munka: több mint 500 munkással dolgoznak az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakaszán

Az Észak-erdélyi (A3) autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti több mint 26 kilométeres szakaszán jelenleg az Erbașu építőipari vállalat dolgozik mintegy 540 munkással és 305 géppel.

Halad a munka: több mint 500 munkással dolgoznak az észak-erdélyi autópálya Berettyószéplak–Bisztraterebes-szakaszán
2025. augusztus 27., szerda

Drasztikusan megnőtt a számítógépes csalások és malware-támadások száma

Tavaly az előző évhez képest 40,2 százalékkal több számítógépes csalást jelentettek Romániában, míg a malware-támadások száma 286,8 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismertetett jelentéséből.

Drasztikusan megnőtt a számítógépes csalások és malware-támadások száma
2025. augusztus 27., szerda

A magyar nemzetpolitika „jó barátja” lehet a következő román kémfőnök

Kiszemelhette kémfőnökeit a májusban megválasztott Nicușor Dan államfő, aki a belföldi titkosszolgálat élére egy ügyvédet, míg a külügyi hírszerzés élére egy karrierdiplomatát készül kinevezni.

A magyar nemzetpolitika „jó barátja” lehet a következő román kémfőnök
2025. augusztus 27., szerda

A létszámcsökkentés a turisták biztonságát veszélyeztetheti – figyelmeztetnek a hegyimentők

Az elmúlt hetek megszorító intézkedései számos ágazatot érintenek, így a hegyimentő-szolgálatokat is. A Salvamont Románia közleményben reagált a kialakult helyzetre.

A létszámcsökkentés a turisták biztonságát veszélyeztetheti – figyelmeztetnek a hegyimentők
2025. augusztus 27., szerda

Megugrott a koronavírusos megbetegedések száma

Augusztus 18. és 24. között 3850 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 87,2 százalékkal többet, mint az előző héten – közölte szerdán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Megugrott a koronavírusos megbetegedések száma