Károkozó. A Nordis több mint 1000 magán- és jogi személyt vert át
Fotó: Facebook/Nordis Group
Mintegy 1200 károsult követeli vissza a pénzét az ingatlanpanamázásba keveredett Nordis ingatlanfejlesztő cégtől – derült ki a hivatalos dokumentumokból.
2025. február 04., 10:052025. február 04., 10:05
2025. február 04., 12:352025. február 04., 12:35
A G4Media portál szerint a Nordis-ügy károsultjai között ismert személyek is vannak.
Köztük van két korábbi labdarúgó, Adrian Ropotan (Dinamo) és Florin Gardoș (Steaua) is, Vlad Botoș volt USR-es képviselő, aki egy 38 négyzetméteres „stúdiólakást” vásárolt, valamint Robert Turcescu újságíró, volt PMP-s képviselő.
A lakások előlegeként beszedett összegek a Nordis Management összes tartozásának 81 százalékát teszik ki, amely 2024 szeptemberének végén, a csődeljárás megindítása előtti utolsó hónapban 449 millió lej volt – közölte a csődgondnoksággal megbízott CITR felszámoló cég az ügyről szóló jelentésben.
A DIICOT ügyészei összesen 11 személyt (hét férfit és négy nőt) vettek őrizetbe a Nordis-ügyben, és kérni fogják a bukaresti táblabíróságtól előzetes letartóztatásba helyezésüket. A hétfő este őrizetbe vett személyek között van Laura Vicol és férje, Vladimir Ciorbă, aki Gheorghe Poștoacă üzletemberrel együtt a Nordis csoport főrészvényese. A DIICOT keddi közleménye szerint két másik személyt bűnügyi felügyelet alá helyeztek ebben az ügyben.
További 235 magánszemély és cég összesen közel 92 millió lej értékű követelés kifizetését kérte, de az elfogadott követelések értéke összesen több mint 55 millió lej volt.
Ebben az esetben olyan vásárlókról van szó, akik tulajdonosokká váltak, de a lakások még nincsenek az ígért stádiumban (nincsenek befejezve/bebútorozva) és/vagy nem kerültek átadásra.
Mint arról beszámoltunk, a Nordis-ügyben gyanúsított Laura Vicolt, a képviselőház jogi bizottságának volt elnökét és férjét, Vladimir Ciorbă üzletembert, az ingatlanfejlesztő vállalatcsoport többségi tulajdonosát hétfő este a fővárosi rendőrség fogdájába vitték a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészség (DIICOT) székhelyéről.
Laura Vicol és Vladimir Ciorbă nem válaszolt a DIICOT székhelye előtt várakozó újságírók kérdéseire, amikor a rendőrök kikísérték őket az épületből.
Az ügyben további öt személyt is őrizetbe vettek: Gheorghe Poștoacat, a Nordis csoport másik fő részvényesét, Florin Poștoacă eladási igazgatót, Sanda Răileanu gazdasági igazgatót, valamint Gabriela Vasilét és Matei Cristiant.
Hétfő reggel többtucatnyi házkutatást tartottak az ügyben Romániában és Monacóban különösen nagy kárt okozó csalás, sikkasztás, pénzmosás és adócsalás bűncselekményének gyanújával. Az ügyészek Vladimir Ciorbă és Laura Vicol lakásán, valamint a Nordis vállalat székhelyén is vizsgálódtak.
Az ügyészek szerint a gyanúsítottak egy piramisszerűen felépített bűnszervezetet hoztak létre. Ennek vezetői több céget létesítettek, fiktív ingatlanprojektekkel szereztek ügyfeleket, és a vásárlók által a lakásokra kifizetett előlegekből származó pénzt elsikkasztották. A nyomozati anyag szerint a bűnszervezet vezetői 2019 és 2024 között öt cégen keresztül összesen több mint 957 000 000 millió lejt (több mint 195 millió eurót) kaptak az ügyfelektől.
{K1}
Marcel Ciolacu hétfőn a Facebook-oldalán közölte, hogy nem fogja jóváhagyni azoknak az állami cégeknek vagy önálló ügyvitelű vállalatoknak a költségvetését, amelyek növelnék a vezetői juttatásokat, a különféle prémiumokat és nyugdíjazási bónuszokat.
Őrizetbe került Laura Vicol férje, Vladimir Ciorbă üzletember is, aki az ingatlanfejlesztő vállalatcsoport többségi tulajdonosa – tudta meg ügyészségi forrásokból az Agerpres.
Elutasította hétfőn a bukaresti törvényszék Vlad Oprea sinaiai polgármesternek a hatósági felügyelet alá helyezése elleni fellebbezését.
Kilépett két szenátor a Diana Șoșoacă vezette SOS Románia Párt felsőházi frakciójából, valamint szintén faképnél hagyta a frakciót, és a továbbiakban függetlenként tevékenykedik a parlamentben az ellenzéki alakulat négy képviselője.
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn azt nyilatkozta, hogy több mint két éve nem beszélt a Nordis-ügyben érintett Vladimir Ciorbával és Laura Vicollal.
A román állami vasúttársaság (CFR) vezetője a több mint 200 felfüggesztett vonatjárattal kapcsolatban úgy nyilatkozott, csak akkor indítják újra a szerelvényeket, ha lesz biztosíték arra, hogy azok nem üresen közlekednek majd.
Klaus Iohannis államfő szerint a dák műkincsek ellopása „nemcsak tragédia, hanem botrány”.
Marcel Ciolacu miniszterelnök rendeletére felmentették hétfőn Victor Pontát a miniszterelnök tiszteletbeli tanácsadói tisztségéből – erősítették meg az Agerpres hírügynökségnek kormányzati források.
Nem hajlandó távozni hivatalából Klaus Iohannis államfő, akinek ugyan tavaly december 21-én lejárt a mandátuma, azonban az elnökválasztás érvénytelenítése miatt az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az új államfő megválasztásáig betöltheti hivatalát.
szóljon hozzá!