Fotó: Octav Ganea/Inquam Photos
Ismét védelmébe vette hétfőn Florin Iordache igazságügy-miniszter a részleges közkegyelemről és a Btk. módosításáról szóló tervezeteket a témában a tárca által tartott közmeghallgatáson.
2017. január 30., 16:172017. január 30., 16:17
2017. január 30., 18:202017. január 30., 18:20
Florin Iordache igazságügy-miniszter fontolóra veszi, hogy a részleges közkegyelemre és a büntető törvénykönyv módosítására vonatkozó tervezeteket a parlamentben, sarkalatos törvényként fogadtassa el, nem pedig kormányrendeletként. Ezt ő maga mondta hétfőn az igazságügyi tárca által a témában szervezett közmeghallgatáson.
„A részleges közkegyelemről szóló tervezet nem vonatkozik sem az erőszaktevőkre, sem a gyilkosokra, sem azokra, akiket korrupcióval vádolnak, sem a visszaesőkre, a fő feltétel pedig, amelyet kikötöttünk, az, hogy az érintettek megtérítsék az okozott kárt. A második tervezet célja pedig az, hogy összhangba hozza a büntető törvénykönyvet az alkotmánybíróság ítéleteivel” – állította a miniszter bevezető felszólalásában.
Iordache közölte, a taláros testület az elmúlt héten a Btk. és a büntetőjogi perrendtartás újabb hat cikkelyét nyilvánította alkotmányellenesnek. „Ilyen körülmények között szükséges, hogy az indoklás közzétételét követően újabb módosító javaslatokkal álljunk elő” – tette hozzá. Azt is kijelentette, hogy a módosítások egyetlen politikust sem érintenek.
A vitatott, és több tízezres utcai tüntetéseken – Bukarestben vasárnap este egyes becslések szerint 50, Kolozsvárott 15 ezren vonultak utcára, de az ország többi nagyvárosában is ezrek tiltakoztak – bírált tervezetekről szóló meghallgatásra az igazságügyi tárca csupán két órát szánt, de végül hosszú órákon át sorolták álláspontjukat a bírálók. Iordache ígéretet tett arra, hogy a tárca által kidolgozott végső változat figyelembe veszi az elhangzott észrevételeket, és a Sorin Grindeanu kormányfővel folytatott egyeztetések után kikerülnek belőle a homályos vagy következetlenséget tartalmazó részek.
Bírált módosítások
A több mint száz érdeklődő jelenlétében megtartott közmeghallgatáson számos civil szervezet képviselői mellett felszólalt egy, a tervezetek ellen internetes petíciót indító polgár, Gabriel Buiculescu is, aki azt kérte, hogy a hivatali visszaélés ne csak akkor minősüljön bűncselekménynek, ha az okozott kár meghaladja a 200 000 lejt, és azt is kérte, hogy a közkegyelem ne vonatkozzon a felfüggesztett szabadságvesztésre. A módosítások ugyanis ebben a formában csak bátorítják a korrupciót. A bányászjárások Áldozatainak Egyesülete azt követelte, hogy a módosításokat ne kormányrendelet formájában fogadják el, hanem a parlamentben.
Jelen volt George Becali, a Bukaresti Steaua labdarúgóklub finanszírozója is, aki korábban politikusként is tevékenykedett, és korrupciós ítéletek miatt börtönben is ült. Azt javasolta, hogy a részleges közkegyelem csupán a 3-4 évig terjedő szabadságvesztésekre terjedjen ki az eredetileg tervezett öt helyett, mivel nem tud olyan politikusról, aki ilyen kis büntetést kapott volna.
A Polgárokat az Állam Visszaélései Ellen Védő Alapítvány (FACIAS) ugyanakkor a rendeletek hatályának kiterjesztését és az öt évnél hosszabb szabadságvesztések újragondolását kérte a börtönökben uralkodó állapotokra hivatkozva.
Véleményt nyilvánított az ügyben Klaus Johannis államfő is, aki hétfőn ismét Facebook-üzenetben követelte a tervezetek visszavonását. Úgy fogalmazott, a kormány nem hagyhatja figyelmen kívül a polgárok akaratát. Szerinte az ország csak veszíthet, ha a kormány tovább húzza az ügyet, amely miatt már eddig is több tízezer ember vonult utcára.
Grindeanu: tiszteljük az állampolgárt
Vasárnap este egyébként Sorin Grindeanu miniszterelnök is véleményt nyilvánított a közkegyelem tervezetéről. Állítása szerint az már eleve szerepelt a kormányprogramban, a „tisztelet az állampolgárral szemben\", illetve a „normális\" igazságügyi rendszerről szóló fejezetben. Grindeanu szerint a tervezet elfogadása mindenképpen törvényes lesz, függetlenül attól, hogy sürgősségi kormányrendelettel, a parlamentben vagy kormányzati felelősségvállalással fogadják el.
Megjegyezte: maga a részleges közkegyelem nem oldja meg maradéktalanul a börtönök túlzsúfoltságának problémáját – Florin Iordache igazságügy-miniszter ugyanis ezzel indokolta annak szükségességét –, hanem egyéb intézkedésekre is szükség van.
A kormányfő közölte, várja a javaslatokat a minisztertől, mivel egyelőre számára sem egyértelmű, mit is szeretne, azonban, mint kifejtette, az igazságügyi tárcának jogában áll a legjobb javaslattal előállni, mivel „nagyon nagy a demokrácia.” A tüntetések kapcsán megjegyezte: tiszteletben tartja az érvekkel alátámasztott véleményeket, a békés tiltakozáshoz pedig mindenkinek joga van, ugyanakkor hozzátette: a szólásszabadsághoz jóérzésnek is társulnia kell. Egyben úgy vélte, a tüntetések átpolitizálódtak, és „kellemetlen meglepetésnek\" nevezte, hogy a múlt vasárnapi bukaresti tüntetésen Klaus Johannis államfő is részt vett.
Mint arról beszámoltunk, a január elején hivatalba lépett szociálliberális kormány egy közkegyelmi és egy másik, a büntető törvénykönyv módosítására irányuló tervezettel készül enyhíteni a börtönök túlzsúfoltságán. A jobboldali ellenzék és Klaus Johannis államfő viszont azt állítja: valójában a korrupt politikusokat akarják megmenteni a felelősségre vonástól. A tervezetek nyilvánosságra kerülése óta mindennaposak a tüntetések.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette: fenyegetésekkel próbálták rávenni a PNL „környékéről” származó politikusok, hogy lépjen vissza az elnökválasztási küzdelemtől.
Az Európai Unió Bírósága elé idézi az Európai Bizottság Romániát és Bulgáriát a települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelvben (91/271/EGK) előírt szennyvízgyűjtési és -feldolgozási kötelezettségek teljes körű betartásának elmulasztása miatt.
Belerohant egy juhnyájba a Temesvár–Jászvásár gyorsvonat csütörtök reggel, a balesetben 12 birka elpusztult, a vonat pedig fél óra késéssel robogott be a célállómásra.
George Simion orosz kémügye kapcsán akar nyomozást a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.
A romániai választópolgárok három nagy román politikai tömb között oszlanak meg az elnökválasztások tekintetében, mellettük negyedikként pedig ott vannak a magyarok – derül ki egy csütörtökön ismertetett felmérésből.
A cukorbetegség nagy részben megelőzhető – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, aki elsősorban a gyermekek és fiatalok mozgáshiányával és táplálkozásukkal magyarázza a megbetegedések számának növekedését.
Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO volt főtitkárhelyettese szerda esti nagyszebeni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy megválasztása esetén újabb referendumot kezdeményez a parlament létszámának csökkentéséről.
Egyre ádázabb csata zajlik a pártok jelöltjei között a második hely megszerzéséért az elnökválasztás első fordulójában – derül ki egy friss felmérésből.
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
A SRI-t felügyelő parlamenti bizottság liberális párti elnöke, Ioan Chirteș lemondását követeli Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök a George Simion állítólagos orosz hírszerzési kapcsolatairól tett kijelentései miatt.
szóljon hozzá!