Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis szerint a koronavírus-járvány terjedését fékezni hivatott legújabb korlátozó intézkedéseket helyi szinten kell alkalmazni, „nem szükséges lezárni az egész országot”. Az államelnök úgy véli, a színházi előadásokon sok ember találkozik, ami a szakemberek szerint túl nagy kockázatot jelent, ezért függesztették fel Bukarestben a teátrumok tevékenységét.
2020. október 07., 19:352020. október 07., 19:35
2020. október 07., 20:112020. október 07., 20:11
Az államfő szerda késő délután tartott sajtótájékoztatóján közölte, a hatóságok helyi és regionális szinten fognak reagálni. „Nem szükséges lezárnunk az egész országot, ha csak bizonyos megyékben van jelentős számú fertőzési góc. Ez esetben azokban a megyékben kell cselekedni, azért dolgozták ki a szakértők azt a skálát, amely alapján el lehet dönteni, hogy indokoltak-e bizonyos intézkedések vagy sem” – mondta az államelnök a Cotroceni-palotában tett sajtónyilatkozatában.
Az államfő úgy vélekedett, hogy az egy nap alatt regisztrált koronavírusos megbetegedések, valamint az ezzel kapcsolatba hozható elhalálozások száma is erős figyelmeztető jelzés, amelyet mindenkinek szem előtt kell tartania. Iohannis hangsúlyozta, a járvány eleje óta szerdán nőtt a legnagyobb mértékben az új megfertőződések száma, amit rendkívül aggasztónak nevezett. Szerinte nemcsak Romániában „bonyolult” a helyzet, hanem a többi európai országban is. Az államfő ugyanakkor köszönetet mondott az egészségügyi dolgozóknak az elmúlt hónapokban kifejtett tevékenységükért. „Nem lesznek könnyűek az előttünk álló hónapok” – nyomatékosította az elnök, szolidaritásra szólítva fel az állampolgárokat.
Iohannis rámutatott, a kultúra is azon szakágak közé tartozik, amelyeket rendkívül súlyosan érintett a koronavírus-járvány, a szakemberek azonban úgy ítélik meg, hogy a vírus terjedésének fékezése érdekében újabb korlátozó intézkedésekre van szükség ezen a területen. „Az előadásokon sok ember találkozik, ami a szakemberek szerint túl nagy kockázatot jelent” – érvelt az államfő, aki sajnálatosnak tartja, hogy ismét szükségessé vált az intézkedés bevezetése.
Az államfő úgy fogalmazott, ő maga is alig várja, hogy miután lecseng a járvány, a kultúra „visszakapja méltó helyét a romániai társadalomban”. (Gheorghe Cojanu bukaresti prefektus kedden jelentette be, hogy szerdától felfüggesztik a fővárosi színházak, koncerttermek és mozik tevékenységét). Klaus Iohannis leszögezte, meg kell tartani a parlamenti választásokat december 6-án, mert teljes jogkörrel rendelkező törvényhozásra van szüksége az országnak. „Választások nélkül nem működik a demokrácia” – fogalmazott az elnök a Cotroceni-palotában tartott sajtótájékoztatón, hangsúlyozva, hogy korábban is kiállt a helyhatósági választások megszervezésének szükségessége mellett is, és nem voltak „járványügyi incidensek” szeptember 27-én. „Ha tovább nő az új megbetegedések száma, természetesen más feltételek mellett zajlik majd a kampány, de a választásokat meg kell tartani” – nyomatékosította Iohannis.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!