Nyugalomra int. Az államfő szerint a NATO-tagság biztonságos hellyé teszi Romániát
Fotó: Presidency.ro/videófelvétel
Románia nem küld katonákat Ukrajnába, és nem kell attól tartania, hogy orosz agresszió áldozatává válik – jelentette ki szerdán Klaus Iohannis államfő.
2024. május 22., 13:592024. május 22., 13:59
2024. május 22., 14:062024. május 22., 14:06
A román elnök Zernyesten, a Királykő Nemzeti Parkban tett látogatása alkalmából nyilatkozott az újságíróknak az aktuális témákról.
Annak kapcsán, hogy fölmerült: egyes NATO-tagállamok valamilyen formában katonákat küldenének Ukrajnába, az elnök leszögezte: Románia nem készül ilyesmire.
– hangsúlyozta Iohannis.
Annak kapcsán, hogy a nap folyamán korábban Gheorghiţă Vlad vezérkari főnök arról beszélt: az ukrajnai háború eszkalálódhat, ezért fel kell gyorsítani a hadsereg felszerelését, kifejtette: nincs szó arról, hogy Romániát közvetlen veszély fenyegetné.
Ma Románia a legfontosabb biztonsági garanciákat élvezi, amelyekkel valaha is rendelkeztünk, mióta a NATO tagjai vagyunk. Ebben a tekintetben tudatosítanunk NATO- és EU-tagságunk értékét. Nagyon-nagyon fontos megérteni, hogy nem vagyunk egyedül, szövetségesekkel együtt vagyunk, és minden helyzettel nagyon jól megbirkózunk. Nincs semmi jel arra vonatkozóan, hogy bármilyen támadás vagy más nemkívánatos esemény veszélye fenyegetne” – szögezte le Iohannis.
Annak kapcsán, hogy Románia eleget tesz-e a felkérésnek, hogy adjon át egy Patriot légvédelmi rendszert Ukrajnának, kifejtette: ehhez először a katonai szakértőkkel kell egyeztetni, majd a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) kell kimondania a végső döntést, ebben a témában nem kívánatos a nyilvános vita.
Arra a felvetésre, hogy mikör ülhet össze a CSAT, kijelentette: amint a szekértők megvitatták az ügyet, ugyanakkor a helyzet igencsak komplikált.
– hangsúlyozta.
A hadsereg felszerelésének felgyorsítása kapcsán kifejtette: ezt egyrészt az lassítja, hogy hirtelen világszerte megnőtt a kereslet a haditechnikai eszközök iránt, másrészt az infláció is nehezítette a helyzetet, illetve az is, hogy a közbeszerzési eljárások is elhúzódnak.
Annak kapcsán, hogy bejelentkezett a NATO főtitkári tisztségére a tagállamok többsége által támogatott leköszönő holland miniszterelnökkel, Mark Ruttéval szemben, kijelentette, nem esett szó arról, hogy más tisztséget ajánljanak fel neki, ha visszalép, az egyeztetések jelenleg is zajlanak, de nincsenek olyan fázisban, hogy nyilvánosságra hozhatóak lennének.
Fennáll az ukrajnai konfliktus eszkalálódásának veszélye, ezért Romániának fel kell gyorsítania a védelmi erők felszerelését – szögezte le szerdán Gheorghiță Vlad tábornok, a román hadsereg vezérkari főnöke.
Oroszország már régóta elektronikus hadviselést folytat a térségben, a román szervek figyelemmel kísérik a tevékenységet – jelentette ki Angel Tîlvăr védelmi miniszter.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!