Nyugalomra int. Az államfő szerint a NATO-tagság biztonságos hellyé teszi Romániát
Fotó: Presidency.ro/videófelvétel
Románia nem küld katonákat Ukrajnába, és nem kell attól tartania, hogy orosz agresszió áldozatává válik – jelentette ki szerdán Klaus Iohannis államfő.
2024. május 22., 13:592024. május 22., 13:59
2024. május 22., 14:062024. május 22., 14:06
A román elnök Zernyesten, a Királykő Nemzeti Parkban tett látogatása alkalmából nyilatkozott az újságíróknak az aktuális témákról.
Annak kapcsán, hogy fölmerült: egyes NATO-tagállamok valamilyen formában katonákat küldenének Ukrajnába, az elnök leszögezte: Románia nem készül ilyesmire.
– hangsúlyozta Iohannis.
Annak kapcsán, hogy a nap folyamán korábban Gheorghiţă Vlad vezérkari főnök arról beszélt: az ukrajnai háború eszkalálódhat, ezért fel kell gyorsítani a hadsereg felszerelését, kifejtette: nincs szó arról, hogy Romániát közvetlen veszély fenyegetné.
Ma Románia a legfontosabb biztonsági garanciákat élvezi, amelyekkel valaha is rendelkeztünk, mióta a NATO tagjai vagyunk. Ebben a tekintetben tudatosítanunk NATO- és EU-tagságunk értékét. Nagyon-nagyon fontos megérteni, hogy nem vagyunk egyedül, szövetségesekkel együtt vagyunk, és minden helyzettel nagyon jól megbirkózunk. Nincs semmi jel arra vonatkozóan, hogy bármilyen támadás vagy más nemkívánatos esemény veszélye fenyegetne” – szögezte le Iohannis.
Annak kapcsán, hogy Románia eleget tesz-e a felkérésnek, hogy adjon át egy Patriot légvédelmi rendszert Ukrajnának, kifejtette: ehhez először a katonai szakértőkkel kell egyeztetni, majd a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) kell kimondania a végső döntést, ebben a témában nem kívánatos a nyilvános vita.
Arra a felvetésre, hogy mikör ülhet össze a CSAT, kijelentette: amint a szekértők megvitatták az ügyet, ugyanakkor a helyzet igencsak komplikált.
– hangsúlyozta.
A hadsereg felszerelésének felgyorsítása kapcsán kifejtette: ezt egyrészt az lassítja, hogy hirtelen világszerte megnőtt a kereslet a haditechnikai eszközök iránt, másrészt az infláció is nehezítette a helyzetet, illetve az is, hogy a közbeszerzési eljárások is elhúzódnak.
Annak kapcsán, hogy bejelentkezett a NATO főtitkári tisztségére a tagállamok többsége által támogatott leköszönő holland miniszterelnökkel, Mark Ruttéval szemben, kijelentette, nem esett szó arról, hogy más tisztséget ajánljanak fel neki, ha visszalép, az egyeztetések jelenleg is zajlanak, de nincsenek olyan fázisban, hogy nyilvánosságra hozhatóak lennének.
Fennáll az ukrajnai konfliktus eszkalálódásának veszélye, ezért Romániának fel kell gyorsítania a védelmi erők felszerelését – szögezte le szerdán Gheorghiță Vlad tábornok, a román hadsereg vezérkari főnöke.
Oroszország már régóta elektronikus hadviselést folytat a térségben, a román szervek figyelemmel kísérik a tevékenységet – jelentette ki Angel Tîlvăr védelmi miniszter.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!