Nyugalomra int. Az államfő szerint a NATO-tagság biztonságos hellyé teszi Romániát
Fotó: Presidency.ro/videófelvétel
Románia nem küld katonákat Ukrajnába, és nem kell attól tartania, hogy orosz agresszió áldozatává válik – jelentette ki szerdán Klaus Iohannis államfő.
2024. május 22., 13:592024. május 22., 13:59
2024. május 22., 14:062024. május 22., 14:06
A román elnök Zernyesten, a Királykő Nemzeti Parkban tett látogatása alkalmából nyilatkozott az újságíróknak az aktuális témákról.
Annak kapcsán, hogy fölmerült: egyes NATO-tagállamok valamilyen formában katonákat küldenének Ukrajnába, az elnök leszögezte: Románia nem készül ilyesmire.
– hangsúlyozta Iohannis.
Annak kapcsán, hogy a nap folyamán korábban Gheorghiţă Vlad vezérkari főnök arról beszélt: az ukrajnai háború eszkalálódhat, ezért fel kell gyorsítani a hadsereg felszerelését, kifejtette: nincs szó arról, hogy Romániát közvetlen veszély fenyegetné.
Ma Románia a legfontosabb biztonsági garanciákat élvezi, amelyekkel valaha is rendelkeztünk, mióta a NATO tagjai vagyunk. Ebben a tekintetben tudatosítanunk NATO- és EU-tagságunk értékét. Nagyon-nagyon fontos megérteni, hogy nem vagyunk egyedül, szövetségesekkel együtt vagyunk, és minden helyzettel nagyon jól megbirkózunk. Nincs semmi jel arra vonatkozóan, hogy bármilyen támadás vagy más nemkívánatos esemény veszélye fenyegetne” – szögezte le Iohannis.
Annak kapcsán, hogy Románia eleget tesz-e a felkérésnek, hogy adjon át egy Patriot légvédelmi rendszert Ukrajnának, kifejtette: ehhez először a katonai szakértőkkel kell egyeztetni, majd a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) kell kimondania a végső döntést, ebben a témában nem kívánatos a nyilvános vita.
Arra a felvetésre, hogy mikör ülhet össze a CSAT, kijelentette: amint a szekértők megvitatták az ügyet, ugyanakkor a helyzet igencsak komplikált.
– hangsúlyozta.
A hadsereg felszerelésének felgyorsítása kapcsán kifejtette: ezt egyrészt az lassítja, hogy hirtelen világszerte megnőtt a kereslet a haditechnikai eszközök iránt, másrészt az infláció is nehezítette a helyzetet, illetve az is, hogy a közbeszerzési eljárások is elhúzódnak.
Annak kapcsán, hogy bejelentkezett a NATO főtitkári tisztségére a tagállamok többsége által támogatott leköszönő holland miniszterelnökkel, Mark Ruttéval szemben, kijelentette, nem esett szó arról, hogy más tisztséget ajánljanak fel neki, ha visszalép, az egyeztetések jelenleg is zajlanak, de nincsenek olyan fázisban, hogy nyilvánosságra hozhatóak lennének.
Fennáll az ukrajnai konfliktus eszkalálódásának veszélye, ezért Romániának fel kell gyorsítania a védelmi erők felszerelését – szögezte le szerdán Gheorghiță Vlad tábornok, a román hadsereg vezérkari főnöke.
Oroszország már régóta elektronikus hadviselést folytat a térségben, a román szervek figyelemmel kísérik a tevékenységet – jelentette ki Angel Tîlvăr védelmi miniszter.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!