Fotó: Facebook/Boarding PAss
Ironikusan, a konkrét válaszadást kikerülve reagált kedden Klaus Iohannis román elnök arra a kérdésre, hogy miért kellett ismét luxusrepülőt bérelni külföldi útjához.
2024. április 23., 15:022024. április 23., 15:02
2024. április 23., 15:412024. április 23., 15:41
A dél-koreai látogatásin tartózkodó Iohannis Szöulban kérdezték az újságírók az ügyről: konkrétan arra kérdeztek rá, hogy miért döntött ismét a luxusgép bérlése mellett, mikor az ország gazdasága csupán „sántikál”?
„Először is, Románia gazdasága nem sántít, továbbra is növekszik, és nem hiszem, hogy a kettő között összefüggés lenne. Igen, én is külföldi úton vagyok itt, mint sokan mások, Románia érdekében és Romániáért” – mondta az elnök.
Arra a kérdésre, hogy miért választott luxusgépet, az elnök úgy válaszolt:
Az elnököt arról is megkérdezték, hogyan reagál az amiatti bírálatokra, hogy a tavalyi utazásai 8 millió euróba kerültek, illetve hogy az elnöki repülőgép Nagyszebenből szállt fel.
„Minden utazásomat bejelentettem, időben, Románia érdekében és a hatályos jogszabályok teljes betartásával” – hangsúlyozta Klaus Iohannis.
Egy elnöki repülőgép megvásárlására vonatkozó kéréssel kapcsolatban azt mondta, hogy „ez a kérés már régóta létezik, de egyetlen kormány sem tartotta megfelelőnek az időpontot rá”.
Mint arról beszámoltunk, a repüléssel kapcsolatos hírekre szakosodott Boarding Pass portál hívta fel a figyelmet, hogy
A híroldal szerint a gép vasárnap Nagyszebenben szállt fel – az államfő korábban a város polgármestere volt –, hogy a hétfőn kezdődő, szerdáig tartó hivatalos látogatásra szállítsa Iohannist.
A luxemburgi Global Jettől bérelt, Gulfstream G550 típusú repülőgép ára akár a 62 millió eurót is elérheti.
Tizenhárom személyt képes luxuskörülmények között szállítani, az ülések ággyá alakíthatók.
A gép egy tankolással akár 12 ezer kilométert is képes megszakítás nélkül repülni.
Arról egyelőre nincs információ, mennyiért bérli az államfői hivatal a gépet, de a Paramount Business Jets című szakportál szerint
Iohannis 2023-ban Afrikában, Dél-Amerikában és Ázsiában turnézott, és már júniusban kimerítette a külföldi utazásokra szánt keretet. A kormány emiatt tavaly 1,5 millió euróval toldotta meg az erre szánt költségvetést.
2022-ben és 2023-ban az elnök által használt magánrepülőgép néhány útja során Nagyszebenben is megállt, ahol az elnök felesége él, aki elkíséri őt a hivatalos utakra.
Mint megírtuk, a román elnök tavaly novemberi afrikai turnéja számos bírálatot váltott ki.
Az államfő külföldi útjai már régóta viták kereszttüzében állnak, elsősorban azért, mert az úti költségekre vonatkozó kérdéseket rendszerint azzal hárítják el, hogy minősített információról van szó. Mindezt olyan körülmények között, hogy az elnöki utakra rendszerint luxusgépeket bérelnek.
Ugyanazzal a luxusregpülőgéppel utazott el Klaus Iohannis román államfő Dél-Koreába, amellyel korábban az Egyesült Arab Emírségekbe és az afrikai turnére repült – közölte a repüléssel kapcsolatos hírekre szakosodott Boarding Pass portál.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!