Mennie kell? Az SOS Románia szerint Klaus Iohannis alkotmányellenesen maradt hivatalban mandátuma lejárta után
Fotó: Presidency
Az SOS Románia párt panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz Klaus Iohannis elnök hivatali idejének lejárta kapcsán.
2024. december 25., 09:062024. december 25., 09:06
„Az alkotmány 146. cikkelyének g) pontja értelmében kérjük, hogy állapítsa meg a Románia elnöki tisztségének ideiglenes gyakorlását indokoló körülmények fennállását,
– áll az SOS Románia által kedden benyújtott keresetben.
A beadvány szerint „a hivatali idő nem a megválasztás pillanatától, hanem a tisztségre megválasztott személy eskütételének időpontjától kezdődik, és pontosan öt évvel az eskütétel után jár le”.
„Az alkotmány 81. cikkének (4) bekezdése szerint Románia elnöki tisztségét senki sem töltheti be kettőnél több cikluson keresztül. Ezek egymást követhetik. Ez ugyanezen forrás szerint azt jelenti, hogy az alaptörvény „azt a szabályt állapítja meg, hogy senki sem töltheti be Románia elnöki tisztségét két ciklusnál hosszabb ideig, amelyek egymást követőek is lehetnek. Ezért,
– olvasható szélsőjobboldali párt, amelyet a párt elnöke, Diana Iovanovici Șoșoacă írt alá.
Az SOS Románia levélben fordult a szenátus és a képviselőház elnökéhez is, kérve őket, hogy forduljanak az alkotmánybírósághoz az ügyben.
Mint arról beszámoltunk, Iohannis azért maradhatott hivatalban, mert az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójában tapasztalt szabálytalanságokra hivatkozva
megsemmisítette a választás eredményét.
Am taláros testület kimondta, hogy a választási folyamatot elölről kell kezdeni, az új elnök megválasztásáig pedig Iohannis annak ellenére is hivatalban maradhat, hogy kitöltötte két mandátumát.
A túlóra megtagadásával fenyegetőznek a romániai börtönőrök a kormány által kilátásba helyezett megszorítások gyakorlatba ültetése esetén. A börtönőrök szerint könnyen megtörténhet, hogy őrizetlenül maradnak a fogva tartottak.
„Fejlesztési miniszteri megbízatásom alatt folytatni szeretném az RMDSZ és koalíciós partnerei által, az elmúlt kormányzási időszakokban elkezdett beruházásokat” – fogalmazta meg Facebook-posztjában Cseke Attila régi-új fejlesztési miniszter.
Az új kormány hétfő este jóváhagyta a központi közigazgatásra vonatkozó szóló sürgősségi rendeletet, amely törvénybe ülteti a román parlamentnek az új végrehajtó hatalomnak bizalmat szavazó határozatával létrehozott kormányzati struktúrát.
Budapest irányítása alá került a román pénzügyi és fejlesztési minisztérium azáltal, hogy RMDSZ-es miniszterek kerültek az élükre – vélekedik a szélsőjobboldali Călin Georgescu.
A frissen hivatalba lépett második Ciolacu-kormány előtt nehéz feladatok állnak, nagyon súlyos gazdasági helyzetet kell megoldania – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa.
Klaus Iohannis államfő jelenlétében hétfő este letették az esküt a Cotroceni-palotában a Marcel Ciolacu vezette új kormány tagjai. Az államfő megoldásokat vár az új kormány tagjaitól.
Nem hoz megszorító intézkedéseket az új kormány – ígérte hétfőn a parlamentben Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök. A Marcel Ciolacu vezette új kabinetet 240 igen és 143 nem szavazattal fogadta el a román törvényhozás két háza.
Tánczos Barna pénzügyminiszter-jelölt a hétfői szakbizottsági meghallgatása után kijelentette, hogy még nem készült el a jövő évi költségvetés elfogadásának menetrendje. Tánczos Barna megtartaná a mikroválallatok jelenlegi adózását.
Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök hétfőn este a parlamentben kijelentette, hogy az elnökválasztás mielőbbi megszervezése a kormány egyik fő célkitűzése.
szóljon hozzá!