Mennie kell? Az SOS Románia szerint Klaus Iohannis alkotmányellenesen maradt hivatalban mandátuma lejárta után
Fotó: Presidency
Az SOS Románia párt panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz Klaus Iohannis elnök hivatali idejének lejárta kapcsán.
2024. december 25., 09:062024. december 25., 09:06
„Az alkotmány 146. cikkelyének g) pontja értelmében kérjük, hogy állapítsa meg a Románia elnöki tisztségének ideiglenes gyakorlását indokoló körülmények fennállását,
– áll az SOS Románia által kedden benyújtott keresetben.
A beadvány szerint „a hivatali idő nem a megválasztás pillanatától, hanem a tisztségre megválasztott személy eskütételének időpontjától kezdődik, és pontosan öt évvel az eskütétel után jár le”.
„Az alkotmány 81. cikkének (4) bekezdése szerint Románia elnöki tisztségét senki sem töltheti be kettőnél több cikluson keresztül. Ezek egymást követhetik. Ez ugyanezen forrás szerint azt jelenti, hogy az alaptörvény „azt a szabályt állapítja meg, hogy senki sem töltheti be Románia elnöki tisztségét két ciklusnál hosszabb ideig, amelyek egymást követőek is lehetnek. Ezért,
– olvasható szélsőjobboldali párt, amelyet a párt elnöke, Diana Iovanovici Șoșoacă írt alá.
Az SOS Románia levélben fordult a szenátus és a képviselőház elnökéhez is, kérve őket, hogy forduljanak az alkotmánybírósághoz az ügyben.
Mint arról beszámoltunk, Iohannis azért maradhatott hivatalban, mert az alkotmánybíróság az elnökválasztás első fordulójában tapasztalt szabálytalanságokra hivatkozva
megsemmisítette a választás eredményét.
Am taláros testület kimondta, hogy a választási folyamatot elölről kell kezdeni, az új elnök megválasztásáig pedig Iohannis annak ellenére is hivatalban maradhat, hogy kitöltötte két mandátumát.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!