Fotó: Presidency.ro
Az uniós tagállamok közül Romániában az egyik legalacsonyabb az egy főre jutó üvegházhatásúgáz-kibocsátás, és az ország elkötelezett az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló intézkedések felgyorsítása mellett – jelentette ki Klaus Iohannis szombaton Dubajban.
2023. december 02., 13:222023. december 02., 13:22
2023. december 02., 14:172023. december 02., 14:17
Az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciáján (COP28) mondott beszédében a román elnök leszögezte, mindenki tisztában van azzal, hogy az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkenésének mértéke jelenleg elmarad a párízsi klímaegyezményben rögzített célkitűzéstől, az éghajlatváltozás és annak hatásai egyre intenzívebbek. „Bár nap mint nap egyre nagyobb és összetettebb kihívásokkal találjuk szemben magunkat, a környezetvédelemre továbbra is összpontosítanunk kell” – szögezte le.
A cél, hogy 2030-ra az 1990-es szinthez képest mintegy 80 százalékkal csökkentse kibocsátását, majd gyors ütemben haladjon a klímasemlegesség felé. „Legkésőbb 2050-re a román energiamix 86 százalékát megújuló forrásokból származó energia teszi majd ki, amelyet alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrás egészít majd ki, például a nukleáris energia” – mondta.
Az államfő felhívta a figyelmet az éghajlatváltozással szembeni fellépés, az oktatás és a zöld készségek fejlesztése közötti kapcsolatra.
Az elnök elmondta, a román klímadiplomácia középpontjában az éghajlatváltozással kapcsolatos oktatás, a biológiai sokféleség védelme, az éghajlatváltozással szemben ellenálló élelmiszertermelési rendszerek és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelés áll. „Szívesen részt veszünk az ezeket a területeket érintő közös projektekben olyan partnerekkel, akik osztják az általunk vallott értékeket” – tette hozzá.
Beszédének végén Klaus Iohannis „ambiciózus célokra” és határozott fellépésre szólított fel a bolygó, valamint a jelen és a jövő generációinak jólléte érdekében – írja az Agerpres.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!