Fotó: Presidency.ro
Az uniós tagállamok közül Romániában az egyik legalacsonyabb az egy főre jutó üvegházhatásúgáz-kibocsátás, és az ország elkötelezett az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló intézkedések felgyorsítása mellett – jelentette ki Klaus Iohannis szombaton Dubajban.
2023. december 02., 13:222023. december 02., 13:22
2023. december 02., 14:172023. december 02., 14:17
Az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciáján (COP28) mondott beszédében a román elnök leszögezte, mindenki tisztában van azzal, hogy az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkenésének mértéke jelenleg elmarad a párízsi klímaegyezményben rögzített célkitűzéstől, az éghajlatváltozás és annak hatásai egyre intenzívebbek. „Bár nap mint nap egyre nagyobb és összetettebb kihívásokkal találjuk szemben magunkat, a környezetvédelemre továbbra is összpontosítanunk kell” – szögezte le.
A cél, hogy 2030-ra az 1990-es szinthez képest mintegy 80 százalékkal csökkentse kibocsátását, majd gyors ütemben haladjon a klímasemlegesség felé. „Legkésőbb 2050-re a román energiamix 86 százalékát megújuló forrásokból származó energia teszi majd ki, amelyet alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrás egészít majd ki, például a nukleáris energia” – mondta.
Az államfő felhívta a figyelmet az éghajlatváltozással szembeni fellépés, az oktatás és a zöld készségek fejlesztése közötti kapcsolatra.
Az elnök elmondta, a román klímadiplomácia középpontjában az éghajlatváltozással kapcsolatos oktatás, a biológiai sokféleség védelme, az éghajlatváltozással szemben ellenálló élelmiszertermelési rendszerek és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiatermelés áll. „Szívesen részt veszünk az ezeket a területeket érintő közös projektekben olyan partnerekkel, akik osztják az általunk vallott értékeket” – tette hozzá.
Beszédének végén Klaus Iohannis „ambiciózus célokra” és határozott fellépésre szólított fel a bolygó, valamint a jelen és a jövő generációinak jólléte érdekében – írja az Agerpres.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!