Fotó: Presidency
A forradalom pere még lezáratlan, és ez megakadályozza „a fájdalmas múlttal való teljes megbékélést” – szögezte le Klaus Iohannis államfő pénteken, a romániai forradalom és szabadság győzelmének napja alkalmából küldött üzenetében.
2023. december 22., 14:572023. december 22., 14:57
„Sajnos, a forradalom pere még nem zárult le, és ez a helyzet beárnyékolja azoknak az emlékét, akik harcoltak és életüket adták szabadságunkért. Amíg nem szolgáltatunk igazságot, amíg nem születik egyértelmű és világos döntés a bűnösökről és az áldozatokkal szembeni felelősségvállalásról, addig nem beszélhetünk a fájdalmas múlttal való teljes megbékélésről” – mutatott rá az államfő.
Iohannis szerint „a jövő évi négy választási forduló valódi demokratikus gyakorlat”.
„Harmincnégy évvel ezelőtt fiú- és lánygyermekek, testvérek, nővérek, szülők, nagyszülők és barátok vesztették életüket a szabadságjogok, köztük a választójog kivívásáért folytatott keserves harcokban. Az ő legfőbb áldozatuknak köszönhetően ma lehetőségünk van arra, hogy aktívan és korlátozások nélkül részt vegyünk a demokratikus folyamatban.
– tette hozzá Iohannis.
Emlékeztetett arra, hogy az 1989. decemberi forradalom „azt a pillanatot jelenti, amikor a románok több évtizedes szabadságvágyának sikerült megdöntenie a kommunizmust, felfedve annak barbárságát az egész világ előtt”.
1989 decemberében a románoknak sikerült legyőzniük ezt a szörnyeteget, amely négy és fél évtizeden át társadalmi, gazdasági és szellemi sötétségben tartotta őket. Ez a hosszú szenvedés azonban hatalmas energiát generált, amely bátorságban, elszántságban és erőben öltött testet, a szabadság iránti vágy sok román számára fontosabb volt, mint a saját élete” – mondta az elnök.
Klaus Iohannis arra kéri a románokat, hogy
„Nekik köszönhetően az 1989-et követő nemzedékek demokráciában születtek és nőttek fel, nem ismerték meg a totalitarizmus kegyetlenségét. A kommunizmus borzalmait, bár a fiatalok számára nehéz visszaemlékezni, sőt elképzelni is lehetetlen, nem szabad elfelejteni az idő múlásával.
– hangsúlyozta Iohannis elnök.
Üzenetében utal a jelenlegi kihívásokra is, amelyek „rávilágítanak a demokratikus rendszerek bizonyos fokú törékenységére és sebezhetőségére, ami a kommunista időszak iránti nosztalgia érzését keltheti”.
„A jelenlegi, egymást követő válságok hatása, a katonai konfliktusok által generált fenyegetések, amelyek közül egyesek még a határainkhoz is közel vannak, frusztrációt és neheztelést generálnak, ami miatt a múlt olyan pozitív értékeket vesz fel, amelyekkel a valóságban nem rendelkezett.
Csak így tudjuk megvédeni mindazt, amit a demokrácia éveiben sikerült felépítenünk” – mondta Klaus Iohannis.
Az elnök felidézte a kommunizmus borzalmainak tanúságtételeit, a máramarosszigeti és a nagyenyedi börtönök keresztjeit, a pitești-i vagy a zsilávai börtönök rácsait, „a diktatúra által derékba tört életeket, a forradalom hőseinek temetőiben gyermekeiket sirató anyák könnyeit”.
„A szabadság, amelynek ápolásával tartozunk magunknak, az erőszakkal kollektivizált parasztok szenvedéséből, a Securitate pincéiben sínylődők gyötrelmeiből, a kommunizmus hideg telein a legalapvetőbb életfeltételektől is megfosztott emberek millióinak imáiból fakadt. A demokrácia mindennapi védelme a legjobb módja annak, hogy tisztelegjünk azok emléke előtt, akik az értékek és a jólét révén egy európai Romániáról álmodtak, és szenvedtek ezért az eszményért” – fejtette ki Klaus Iohannis.
Úgy vélte, hogy
„A közöny és a tétlenség a populizmus és a szélsőségesség fenyegetésével szemben valós veszélyt jelent minden demokratikus társadalom számára. A jogállamiság mellett határozottan elkötelezett intézmények, a törvények tiszteletben tartása és a polgárok védelme nem csupán eszmék és jogos elvárások, hanem jogok, amelyeket a románok a románok számára harcoltak ki” – hangsúlyozta Iohannis.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!