Fotó: Presidency
A forradalom pere még lezáratlan, és ez megakadályozza „a fájdalmas múlttal való teljes megbékélést” – szögezte le Klaus Iohannis államfő pénteken, a romániai forradalom és szabadság győzelmének napja alkalmából küldött üzenetében.
2023. december 22., 14:572023. december 22., 14:57
„Sajnos, a forradalom pere még nem zárult le, és ez a helyzet beárnyékolja azoknak az emlékét, akik harcoltak és életüket adták szabadságunkért. Amíg nem szolgáltatunk igazságot, amíg nem születik egyértelmű és világos döntés a bűnösökről és az áldozatokkal szembeni felelősségvállalásról, addig nem beszélhetünk a fájdalmas múlttal való teljes megbékélésről” – mutatott rá az államfő.
Iohannis szerint „a jövő évi négy választási forduló valódi demokratikus gyakorlat”.
„Harmincnégy évvel ezelőtt fiú- és lánygyermekek, testvérek, nővérek, szülők, nagyszülők és barátok vesztették életüket a szabadságjogok, köztük a választójog kivívásáért folytatott keserves harcokban. Az ő legfőbb áldozatuknak köszönhetően ma lehetőségünk van arra, hogy aktívan és korlátozások nélkül részt vegyünk a demokratikus folyamatban.
– tette hozzá Iohannis.
Emlékeztetett arra, hogy az 1989. decemberi forradalom „azt a pillanatot jelenti, amikor a románok több évtizedes szabadságvágyának sikerült megdöntenie a kommunizmust, felfedve annak barbárságát az egész világ előtt”.
1989 decemberében a románoknak sikerült legyőzniük ezt a szörnyeteget, amely négy és fél évtizeden át társadalmi, gazdasági és szellemi sötétségben tartotta őket. Ez a hosszú szenvedés azonban hatalmas energiát generált, amely bátorságban, elszántságban és erőben öltött testet, a szabadság iránti vágy sok román számára fontosabb volt, mint a saját élete” – mondta az elnök.
Klaus Iohannis arra kéri a románokat, hogy
„Nekik köszönhetően az 1989-et követő nemzedékek demokráciában születtek és nőttek fel, nem ismerték meg a totalitarizmus kegyetlenségét. A kommunizmus borzalmait, bár a fiatalok számára nehéz visszaemlékezni, sőt elképzelni is lehetetlen, nem szabad elfelejteni az idő múlásával.
– hangsúlyozta Iohannis elnök.
Üzenetében utal a jelenlegi kihívásokra is, amelyek „rávilágítanak a demokratikus rendszerek bizonyos fokú törékenységére és sebezhetőségére, ami a kommunista időszak iránti nosztalgia érzését keltheti”.
„A jelenlegi, egymást követő válságok hatása, a katonai konfliktusok által generált fenyegetések, amelyek közül egyesek még a határainkhoz is közel vannak, frusztrációt és neheztelést generálnak, ami miatt a múlt olyan pozitív értékeket vesz fel, amelyekkel a valóságban nem rendelkezett.
Csak így tudjuk megvédeni mindazt, amit a demokrácia éveiben sikerült felépítenünk” – mondta Klaus Iohannis.
Az elnök felidézte a kommunizmus borzalmainak tanúságtételeit, a máramarosszigeti és a nagyenyedi börtönök keresztjeit, a pitești-i vagy a zsilávai börtönök rácsait, „a diktatúra által derékba tört életeket, a forradalom hőseinek temetőiben gyermekeiket sirató anyák könnyeit”.
„A szabadság, amelynek ápolásával tartozunk magunknak, az erőszakkal kollektivizált parasztok szenvedéséből, a Securitate pincéiben sínylődők gyötrelmeiből, a kommunizmus hideg telein a legalapvetőbb életfeltételektől is megfosztott emberek millióinak imáiból fakadt. A demokrácia mindennapi védelme a legjobb módja annak, hogy tisztelegjünk azok emléke előtt, akik az értékek és a jólét révén egy európai Romániáról álmodtak, és szenvedtek ezért az eszményért” – fejtette ki Klaus Iohannis.
Úgy vélte, hogy
„A közöny és a tétlenség a populizmus és a szélsőségesség fenyegetésével szemben valós veszélyt jelent minden demokratikus társadalom számára. A jogállamiság mellett határozottan elkötelezett intézmények, a törvények tiszteletben tartása és a polgárok védelme nem csupán eszmék és jogos elvárások, hanem jogok, amelyeket a románok a románok számára harcoltak ki” – hangsúlyozta Iohannis.
Szerdai ülésén a kabinet jóváhagyja az 500 lej értékű szociális utalványok kiutalását a hátrányos helyzetű családokból származó gyermekek számára – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az elmúlt öt évben jelentősen nőtt azoknak a romániai fiataloknak a száma, akik úgy vélik, hogy az oktatási rendszer korrupt, és sok esetben a jegyeket pénzért vásárolják meg.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) vezető helye megkérdőjelezhetetlen, a kisebbik koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatottsága viszont igencsak visszaesett – legalábbis az derül ki egy friss felmérésből.
Elutasította Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének felkérését, hogy lépjen vissza a javára az elnökválasztási küzdelemből.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és államfőjelöltje szerint ostobaság, hogy pártja szavazatok átirányítására készül Geroge Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke javára.
Benyújtotta a bukaresti parlamentnek közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezeteit a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsítaná az államot.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a koalíciós partner Szociáldemokrata Párttal (PSD) kialakult konfliktus ellenérse sem lép ki a kormányból – jelentette ki Nicolae Ciucă, a párt és a szenátus elnöke.
Október 27-étől, vasárnaptól áttér Románia a téli időszámításra, hajnali 4 órakor 3 órára kell visszaállítani az óramutatókat. Sokakat megvisel az óraátállítás, de továbbra sem lehet tudni, hogy mikor szabadulunk meg tőle.
Állandóan változó összetételű, de élénk közösségi életet élő gyülekezet tartozik az 50 évvel ezelőtt épített, fennállásának jeles évfordulóját a hétvégén ünneplő bukaresti Calvineum református templomhoz.
A kormány vezető erejét adó PSD arra készül, hogy az AUR-nak engedjen át szavazatokat, hogy annak elnöke, George Simion jusson be az elnökválasztás második fordulójába Marcel Ciolacu PSD-elnökkel együtt – állította kedden a PNL.
szóljon hozzá!