Fotó: Presidency
A forradalom pere még lezáratlan, és ez megakadályozza „a fájdalmas múlttal való teljes megbékélést” – szögezte le Klaus Iohannis államfő pénteken, a romániai forradalom és szabadság győzelmének napja alkalmából küldött üzenetében.
2023. december 22., 14:572023. december 22., 14:57
„Sajnos, a forradalom pere még nem zárult le, és ez a helyzet beárnyékolja azoknak az emlékét, akik harcoltak és életüket adták szabadságunkért. Amíg nem szolgáltatunk igazságot, amíg nem születik egyértelmű és világos döntés a bűnösökről és az áldozatokkal szembeni felelősségvállalásról, addig nem beszélhetünk a fájdalmas múlttal való teljes megbékélésről” – mutatott rá az államfő.
Iohannis szerint „a jövő évi négy választási forduló valódi demokratikus gyakorlat”.
„Harmincnégy évvel ezelőtt fiú- és lánygyermekek, testvérek, nővérek, szülők, nagyszülők és barátok vesztették életüket a szabadságjogok, köztük a választójog kivívásáért folytatott keserves harcokban. Az ő legfőbb áldozatuknak köszönhetően ma lehetőségünk van arra, hogy aktívan és korlátozások nélkül részt vegyünk a demokratikus folyamatban.
– tette hozzá Iohannis.
Emlékeztetett arra, hogy az 1989. decemberi forradalom „azt a pillanatot jelenti, amikor a románok több évtizedes szabadságvágyának sikerült megdöntenie a kommunizmust, felfedve annak barbárságát az egész világ előtt”.
1989 decemberében a románoknak sikerült legyőzniük ezt a szörnyeteget, amely négy és fél évtizeden át társadalmi, gazdasági és szellemi sötétségben tartotta őket. Ez a hosszú szenvedés azonban hatalmas energiát generált, amely bátorságban, elszántságban és erőben öltött testet, a szabadság iránti vágy sok román számára fontosabb volt, mint a saját élete” – mondta az elnök.
Klaus Iohannis arra kéri a románokat, hogy
„Nekik köszönhetően az 1989-et követő nemzedékek demokráciában születtek és nőttek fel, nem ismerték meg a totalitarizmus kegyetlenségét. A kommunizmus borzalmait, bár a fiatalok számára nehéz visszaemlékezni, sőt elképzelni is lehetetlen, nem szabad elfelejteni az idő múlásával.
– hangsúlyozta Iohannis elnök.
Üzenetében utal a jelenlegi kihívásokra is, amelyek „rávilágítanak a demokratikus rendszerek bizonyos fokú törékenységére és sebezhetőségére, ami a kommunista időszak iránti nosztalgia érzését keltheti”.
„A jelenlegi, egymást követő válságok hatása, a katonai konfliktusok által generált fenyegetések, amelyek közül egyesek még a határainkhoz is közel vannak, frusztrációt és neheztelést generálnak, ami miatt a múlt olyan pozitív értékeket vesz fel, amelyekkel a valóságban nem rendelkezett.
Csak így tudjuk megvédeni mindazt, amit a demokrácia éveiben sikerült felépítenünk” – mondta Klaus Iohannis.
Az elnök felidézte a kommunizmus borzalmainak tanúságtételeit, a máramarosszigeti és a nagyenyedi börtönök keresztjeit, a pitești-i vagy a zsilávai börtönök rácsait, „a diktatúra által derékba tört életeket, a forradalom hőseinek temetőiben gyermekeiket sirató anyák könnyeit”.
„A szabadság, amelynek ápolásával tartozunk magunknak, az erőszakkal kollektivizált parasztok szenvedéséből, a Securitate pincéiben sínylődők gyötrelmeiből, a kommunizmus hideg telein a legalapvetőbb életfeltételektől is megfosztott emberek millióinak imáiból fakadt. A demokrácia mindennapi védelme a legjobb módja annak, hogy tisztelegjünk azok emléke előtt, akik az értékek és a jólét révén egy európai Romániáról álmodtak, és szenvedtek ezért az eszményért” – fejtette ki Klaus Iohannis.
Úgy vélte, hogy
„A közöny és a tétlenség a populizmus és a szélsőségesség fenyegetésével szemben valós veszélyt jelent minden demokratikus társadalom számára. A jogállamiság mellett határozottan elkötelezett intézmények, a törvények tiszteletben tartása és a polgárok védelme nem csupán eszmék és jogos elvárások, hanem jogok, amelyeket a románok a románok számára harcoltak ki” – hangsúlyozta Iohannis.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!