Fotó: Presidency
A forradalom pere még lezáratlan, és ez megakadályozza „a fájdalmas múlttal való teljes megbékélést” – szögezte le Klaus Iohannis államfő pénteken, a romániai forradalom és szabadság győzelmének napja alkalmából küldött üzenetében.
2023. december 22., 14:572023. december 22., 14:57
„Sajnos, a forradalom pere még nem zárult le, és ez a helyzet beárnyékolja azoknak az emlékét, akik harcoltak és életüket adták szabadságunkért. Amíg nem szolgáltatunk igazságot, amíg nem születik egyértelmű és világos döntés a bűnösökről és az áldozatokkal szembeni felelősségvállalásról, addig nem beszélhetünk a fájdalmas múlttal való teljes megbékélésről” – mutatott rá az államfő.
Iohannis szerint „a jövő évi négy választási forduló valódi demokratikus gyakorlat”.
„Harmincnégy évvel ezelőtt fiú- és lánygyermekek, testvérek, nővérek, szülők, nagyszülők és barátok vesztették életüket a szabadságjogok, köztük a választójog kivívásáért folytatott keserves harcokban. Az ő legfőbb áldozatuknak köszönhetően ma lehetőségünk van arra, hogy aktívan és korlátozások nélkül részt vegyünk a demokratikus folyamatban.
– tette hozzá Iohannis.
Emlékeztetett arra, hogy az 1989. decemberi forradalom „azt a pillanatot jelenti, amikor a románok több évtizedes szabadságvágyának sikerült megdöntenie a kommunizmust, felfedve annak barbárságát az egész világ előtt”.
1989 decemberében a románoknak sikerült legyőzniük ezt a szörnyeteget, amely négy és fél évtizeden át társadalmi, gazdasági és szellemi sötétségben tartotta őket. Ez a hosszú szenvedés azonban hatalmas energiát generált, amely bátorságban, elszántságban és erőben öltött testet, a szabadság iránti vágy sok román számára fontosabb volt, mint a saját élete” – mondta az elnök.
Klaus Iohannis arra kéri a románokat, hogy
„Nekik köszönhetően az 1989-et követő nemzedékek demokráciában születtek és nőttek fel, nem ismerték meg a totalitarizmus kegyetlenségét. A kommunizmus borzalmait, bár a fiatalok számára nehéz visszaemlékezni, sőt elképzelni is lehetetlen, nem szabad elfelejteni az idő múlásával.
– hangsúlyozta Iohannis elnök.
Üzenetében utal a jelenlegi kihívásokra is, amelyek „rávilágítanak a demokratikus rendszerek bizonyos fokú törékenységére és sebezhetőségére, ami a kommunista időszak iránti nosztalgia érzését keltheti”.
„A jelenlegi, egymást követő válságok hatása, a katonai konfliktusok által generált fenyegetések, amelyek közül egyesek még a határainkhoz is közel vannak, frusztrációt és neheztelést generálnak, ami miatt a múlt olyan pozitív értékeket vesz fel, amelyekkel a valóságban nem rendelkezett.
Csak így tudjuk megvédeni mindazt, amit a demokrácia éveiben sikerült felépítenünk” – mondta Klaus Iohannis.
Az elnök felidézte a kommunizmus borzalmainak tanúságtételeit, a máramarosszigeti és a nagyenyedi börtönök keresztjeit, a pitești-i vagy a zsilávai börtönök rácsait, „a diktatúra által derékba tört életeket, a forradalom hőseinek temetőiben gyermekeiket sirató anyák könnyeit”.
„A szabadság, amelynek ápolásával tartozunk magunknak, az erőszakkal kollektivizált parasztok szenvedéséből, a Securitate pincéiben sínylődők gyötrelmeiből, a kommunizmus hideg telein a legalapvetőbb életfeltételektől is megfosztott emberek millióinak imáiból fakadt. A demokrácia mindennapi védelme a legjobb módja annak, hogy tisztelegjünk azok emléke előtt, akik az értékek és a jólét révén egy európai Romániáról álmodtak, és szenvedtek ezért az eszményért” – fejtette ki Klaus Iohannis.
Úgy vélte, hogy
„A közöny és a tétlenség a populizmus és a szélsőségesség fenyegetésével szemben valós veszélyt jelent minden demokratikus társadalom számára. A jogállamiság mellett határozottan elkötelezett intézmények, a törvények tiszteletben tartása és a polgárok védelme nem csupán eszmék és jogos elvárások, hanem jogok, amelyeket a románok a románok számára harcoltak ki” – hangsúlyozta Iohannis.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!