Fotó: Kovács Tamás/MTI
Hivatalosan is influenzajárványt hirdettek a román hatóságok, miután az elmúlt hét nap során közel megkétszereződött a megbetegedések száma.
2020. február 06., 14:102020. február 06., 14:10
2020. február 06., 14:502020. február 06., 14:50
Az Országos Közegészségügyi Intézet keretében működő fertőző betegségeket ellenőrző és felügyelő országos központ csütörtökön jelentette be, hogy tizennyolcra nőtt az influenza halálos áldozatainak száma Romániában. A legutóbbi két áldozat egy másfél éves, Neamţ megyei gyerek, valamint egy 49 éves, Maros megyei nő.
A bukaresti egészségügyi minisztérium ennek nyomán bejelentette: kihirdeti az influenza-járványt, mivel a január 27. és február 2. közötti héten 99 százalékkal emelkedett a megbetegedések száma a korábbi hétben észlelt klinikai esetekhez képest. A jelzett időszakban 7022 infuenzás esetet regisztráltak az országban, miközben az azt megelőző héten 3645-öt (tavaly ugyanebben az időszakban 3455 megbetegedést észleltek).
Az egészségügyi hatóságok felhívják a figyelmet a megelőzésre, mindenek előtt az alapos kézmosás fontosságára. A bukaresti szaktárca azt javasolja a lakosságnak, hogy fordítson kiemelt figyelmet a testi higiéniára, köhögéskor, tüsszentéskor tartson mindenki a szája elé zsebkendőt, fogyasszon sok zöldséget, gyümölcsöt, pihenjen eleget és végezzen naponta testmozgást – ez az életforma ugyanis segít a légúti fertőzések, főleg az influenza megelőzésében. A minisztérium ugyanakkor óva int az önkezeléstől, és azt javasolja, hogy megbetegedés esetén forduljunk a háziorvoshoz. „Az influenza megelőzésének legjobb módja az oltás” – hívja fel a figyelmet a szaktárca.
A minisztérium közölte, ebben az időszakban javasolt a kórházi látogatások korlátozása és az egészségügyi intézmények teljes személyzetének napi szűrése, valamint maszk, gumikesztyű és védőruha használata úgy a személyzet, mint a látogatók számára. Pénteken ugyanakkor elkezdik annak az újabb, 35 ezer dózisból álló influenza elleni vakcina-szállítmánynak a szétosztását, amelyet a fokozottan veszélyeztetett személyeknek kell megkapniuk. Február másodikáig közel 1,5 millió személyt oltottak be a betegség ellen Romániában.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!