Fotó: Gov.ro
Bár a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) negatív álláspontot fogalmazott meg, a kormány elfogadta az igazságszolgáltatási rendszer működését szabályozó 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet módosításait.
2019. március 05., 17:382019. március 05., 17:38
2019. március 06., 13:482019. március 06., 13:48
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) negatív állásfoglalása ellenére elfogadta kedden a kormány Tudorel Toader igazságügy-miniszter tervezetét, amellyel az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosítására elfogadott, a bírák és ügyészek által bírált 2019/7-es sürgősségi kormányrendelet több kifogásolt cikkelyét módosítja.
Tudorel Toader igazságügy-miniszter a kormányülés után közölte: öt módosításról van szó. Így visszaállítják a 2004/303-as törvény 54-es cikkelyét eredeti formájában, tehát a magas rangú ügyészeket csak ügyészek közül nevezhetik ki, bírák nem jelentkezhetnek, és csak a CSM ügyészi osztálya, nem pedig a teljes plénum jóváhagyásával. Ugyanakkor a tervezet javasolja az 57-es cikkely hetedik bekezdésének hatályon kívül helyezését, amely megtiltotta volna, hogy ügyvivőként nevezzenek ki vezetőket az ügyészségek élére.
Nem marad meg az az előírás sem, amely a jó hírnév csorbulása miatt kizárta volna a bírákat és az ügyészeket az igazságszolgáltatásból. Emellett rendezik az igazságügyi rendszer IT-szakembereinek bérezését, végezetül pedig Toader megfogalmazása szerint megszünteti az indokolatlan különbséget a korrupcióellenes és a terrorellenes ügyosztály, illetve a bírák és ügyészek törvénytelenségeit vizsgáló ügyészek bérezése között.
Nem kerül ki ugyanakkor a rendeletből a szakma által kifogásolt cikkely, amely gyakorlatilag kivonja a legfőbb ügyész fennhatósága alól a bírák és ügyészek törvénytelenségeit vizsgáló ügyészségi főosztályt. Toader állítása szerint előzetesen arról tájékoztatták: a CSM egyet fog érteni a módosításokkal, de végül ez nem így történt.
A bírák és ügyészek szakmai tevékenységét felügyelő CSM plénuma annak ellenére utasította el a módosítást, hogy a testület elnöke, Lia Savonea a hétvégén még úgy nyilatkozott: az jelentős mértékben tisztázza az aggodalmakat és konfliktust okozó témákat.
Augustin Lazăr legfőbb ügyész még a CSM ülése előtt úgy vélekedett: a testületnek negatívan kellene véleményeznie a tervezetet, hiszen ez már a negyedik ilyen témájú rendelet lenne, ami még tovább növelné a bizonytalanságot az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények terén. Hozzátette: éppen ez a folyamatos bizonytalanság zavarja a bírákat és az ügyészeket. Mint ismeretes, a rendelet miatt országszerte hetek óta részleges munkabeszüntetéssel tiltakoznak a bírák és az ügyészek.
Kemény bírálatokat fogalmazott meg Tudorel Toader igazságügy-miniszterrel szemben Eugen Nicolicea, a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, amiért az nem viszi végig az Augustin Lazăr legfőbb ügyész menesztését célzó eljárást. Nicolicea keddi nyilatkozata szerint Toadernek nem kellene leállnia, folytatnia kellene a procedúrát.
Egyébként Liviu Dragnea, a PSD elnöke még hétfőn arról beszélt: a Toader ellen benyújtott egyszerű indítvány mai parlamenti szavazásán derül ki, hogy élvezi-e még Tudorel Toader a szociáldemokrata párti képviselők támogatását.
Toader egyébként hétfőn este ismertette kétéves tevékenységének mérlegét. Eszerint igyekezett az állampolgárt és annak jogait helyezni a tevékenysége középpontjába, de az igazságszolgáltatásnak vannak negatív oldalai is, amelyeket ki kell iktatni, és vannak olyanok, amelyeket meg kell erősíteni. Arról is beszélt: a büntetés-végrehajtási intézetek túlzsúfoltságának problémája rendszerszintűvé vált, de az Európa Tanács Fejlesztési Bankjával kötött hitelmegállapodás révén két új börtön épül.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!