Fotó: Facebook/SRI
Nem forgott veszélyben a román állam integritása a Székelyföld autonómiáját célzó törvénytervezet révén a bukaresti parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottságának volt alelnöke szerint.
2020. július 09., 18:302020. július 09., 18:30
2020. július 09., 19:582020. július 09., 19:58
Mint ismeretes, Klaus Iohannis elnök két hónappal ezelőtt durva kirohanást intézett annak kapcsán, hogy a román képviselőház hallgatólagosan elfogadta a területi önrendelkezésre vonatkozó autonómiastatútum tervezetét. (Az előterjesztést később a szenátus elutasította).
Április 29-ei televíziós beszédében az államfő kijelentette: a parlamentben a legnagyobb erőt képviselő Szociáldemokrata Párt (PSD) „azért harcol, hogy Erdélyt odaadja a magyaroknak”. Magyarul köszöntve a PSD elnökét, feltette a kérdést: vajon mit ígért Orbán Viktor magyar miniszterelnök cserébe a megegyezésért? Kijelentésével az államfő valóságos versengést indított el az ellenzék és a kormányoldal között, hogy melyikük utasítja el határozottabban az erdélyi magyarok jogköveteléseit.
Iohannis több oldalról bírált kirohanása nyomán a parlament titkosszolgálatokat felügyelő bizottsága tájékoztatást kért az ügyben a Román Hírszerző Szolgálattól (SRI). Csoma Botond, a testület RMDSZ-es titkára májusban úgy nyilatkozott: megérkezett a bizottsághoz a titkosszolgálat válasza, de a tartalmát titkosították. Marian Cucșa, a testület volt alelnöke ugyanakkor csütörtökön a Mediafax hírügynökségnek elmondta: a SRI jelentése alapján nem forgott veszélyben a román állam integritása.
– közölte a hírügynökséggel a jelenleg az ellenzéki Szociáldemokrata Pártban (PSD) politizáló Cucșa.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti legfőbb ügyészség nem indít bűnvádi eljárást Iohannis ellen az „Erdély kiárusításáról” tett kijelentése miatt, a nyomozó hatóság elismerte ugyanakkor, hogy az államfő nyilatkozata kimeríti a gyűlöletbeszéd fogalmát. Az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) vezetősége azonban 5000 lejre bírságolta az államfőt hátrányos megkülönböztetés és a méltósághoz való jog etnikai/nemzetiségi alapon való megsértése miatt.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!