Bár az ügy két évvel ezelőtti kivizsgálása nyomán kiderült, hogy Vasile Blaga egykori belügyminiszter nem jogosult forradalmárigazolványra, az illetékes kormányhivatal ballépése miatt egylőre úgy tűnik, mégis megtarthatja.
2024. március 26., 14:292024. március 26., 14:29
A ballépésre fényt derítő Presshub oknyomozó portál emlékeztet: Kommunista Rezsim Ellen Harcolók Érdemeinek Elismeréséért Felelős Államtitkárság a panaszok alapján még 2022 áprilisában vizsgálta ki, hogy a jelenleg a Nemzeti Liberális Párt európai parlamenti képviselőjeként tevékenykedő Blaga valóban olyan tetteket hajtott végre az 1989. decemberi forradalom idején, amelyek méltóvá teszik arra, hogy hivatalosan is forradalmárként ismerjék el.
A vizsgálat során arra a megállapításra jutottak, hogy nem: eszerint
Csupán ő volt a Nemzeti Megmentési Front Tanácsának helyi vezetője, és ebbéli minőségében nagyváradi illetékesekkel egyeztetett.
„Vasile Blaga úr az 1989. december 14-25. közötti időszakban nem mozgósított és nem vezetett csoportokat vagy tömegeket, nem épített és tartott fenn barikádokat a totalitárius kommunista rendszer elnyomó erői ellen, nem foglalt el a totalitárius rendszerrel szembeni ellenállás szempontjából létfontosságú célpontokat, és nem védte a diktátor perének időpontjáig azokat a településeket, ahol az 1989. decemberi romániai forradalom győzelméért harcoltak” – áll a titkársági dokumentumban, amely megállapítja, hogy Blaga nem felel meg a forradalmi bizonyítvány birtoklásának feltételeinek.
Blaga ugyanakkor azt állítja:
Mivel pedig számos álhír keringett a lehetséges veszélyekről, ő szervezte meg az érintett létesítmények őrzését.
Ezt azonban az illetékes államtitkárság nem tartotta elégségesnek, és a forradalmárigazolvány visszavonásáról döntött – azonban most mégis előfordulhat, hogy Blaga megtarthatja.
Az igazolvány visszavonásának jogosságát ugyanis az illetékes bíróságnak kell kimondania, az államtitkárság azonban csupán 2022 decemberében kérte a bíróságon a forradalmásrstátus visszavonását.
A Bihar megyei törvényszék azonban nemrég megállapította:
Az ítélet ugyanakkor nem jogerős.
Blaga jelentős karriert futott be 1989 óta: volt Bihar megyei prefektus, a nagyváradi területi vámhatóság vezetője, belügyminiszter, területfejlesztési miniszter, a szenátus elnöke, illetve több ciklusban képviselő vagy szenátor.
Mindezt a Demokrata Párt, a Demokrata-Liberális Párt, illetve a Nemzeti Liberális Párt színeiben.
A román állam jelenleg mintegy 13 000 személyt tart nyilván hivatalosan forradalmárként, ami nem csupán a titulussal jár, hanem járadékkal is.
A román költségvetésből évente mintegy 300 millió lejt fizetnek ki ezen járadék címén az érintetteknek, az összeg átlagos havi értéke 1884 lej.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
szóljon hozzá!