Bár az ügy két évvel ezelőtti kivizsgálása nyomán kiderült, hogy Vasile Blaga egykori belügyminiszter nem jogosult forradalmárigazolványra, az illetékes kormányhivatal ballépése miatt egylőre úgy tűnik, mégis megtarthatja.
2024. március 26., 14:292024. március 26., 14:29
A ballépésre fényt derítő Presshub oknyomozó portál emlékeztet: Kommunista Rezsim Ellen Harcolók Érdemeinek Elismeréséért Felelős Államtitkárság a panaszok alapján még 2022 áprilisában vizsgálta ki, hogy a jelenleg a Nemzeti Liberális Párt európai parlamenti képviselőjeként tevékenykedő Blaga valóban olyan tetteket hajtott végre az 1989. decemberi forradalom idején, amelyek méltóvá teszik arra, hogy hivatalosan is forradalmárként ismerjék el.
A vizsgálat során arra a megállapításra jutottak, hogy nem: eszerint
Csupán ő volt a Nemzeti Megmentési Front Tanácsának helyi vezetője, és ebbéli minőségében nagyváradi illetékesekkel egyeztetett.
„Vasile Blaga úr az 1989. december 14-25. közötti időszakban nem mozgósított és nem vezetett csoportokat vagy tömegeket, nem épített és tartott fenn barikádokat a totalitárius kommunista rendszer elnyomó erői ellen, nem foglalt el a totalitárius rendszerrel szembeni ellenállás szempontjából létfontosságú célpontokat, és nem védte a diktátor perének időpontjáig azokat a településeket, ahol az 1989. decemberi romániai forradalom győzelméért harcoltak” – áll a titkársági dokumentumban, amely megállapítja, hogy Blaga nem felel meg a forradalmi bizonyítvány birtoklásának feltételeinek.
Blaga ugyanakkor azt állítja:
Mivel pedig számos álhír keringett a lehetséges veszélyekről, ő szervezte meg az érintett létesítmények őrzését.
Ezt azonban az illetékes államtitkárság nem tartotta elégségesnek, és a forradalmárigazolvány visszavonásáról döntött – azonban most mégis előfordulhat, hogy Blaga megtarthatja.
Az igazolvány visszavonásának jogosságát ugyanis az illetékes bíróságnak kell kimondania, az államtitkárság azonban csupán 2022 decemberében kérte a bíróságon a forradalmásrstátus visszavonását.
A Bihar megyei törvényszék azonban nemrég megállapította:
Az ítélet ugyanakkor nem jogerős.
Blaga jelentős karriert futott be 1989 óta: volt Bihar megyei prefektus, a nagyváradi területi vámhatóság vezetője, belügyminiszter, területfejlesztési miniszter, a szenátus elnöke, illetve több ciklusban képviselő vagy szenátor.
Mindezt a Demokrata Párt, a Demokrata-Liberális Párt, illetve a Nemzeti Liberális Párt színeiben.
A román állam jelenleg mintegy 13 000 személyt tart nyilván hivatalosan forradalmárként, ami nem csupán a titulussal jár, hanem járadékkal is.
A román költségvetésből évente mintegy 300 millió lejt fizetnek ki ezen járadék címén az érintetteknek, az összeg átlagos havi értéke 1884 lej.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!