Bár az ügy két évvel ezelőtti kivizsgálása nyomán kiderült, hogy Vasile Blaga egykori belügyminiszter nem jogosult forradalmárigazolványra, az illetékes kormányhivatal ballépése miatt egylőre úgy tűnik, mégis megtarthatja.
2024. március 26., 14:292024. március 26., 14:29
A ballépésre fényt derítő Presshub oknyomozó portál emlékeztet: Kommunista Rezsim Ellen Harcolók Érdemeinek Elismeréséért Felelős Államtitkárság a panaszok alapján még 2022 áprilisában vizsgálta ki, hogy a jelenleg a Nemzeti Liberális Párt európai parlamenti képviselőjeként tevékenykedő Blaga valóban olyan tetteket hajtott végre az 1989. decemberi forradalom idején, amelyek méltóvá teszik arra, hogy hivatalosan is forradalmárként ismerjék el.
A vizsgálat során arra a megállapításra jutottak, hogy nem: eszerint
Csupán ő volt a Nemzeti Megmentési Front Tanácsának helyi vezetője, és ebbéli minőségében nagyváradi illetékesekkel egyeztetett.
„Vasile Blaga úr az 1989. december 14-25. közötti időszakban nem mozgósított és nem vezetett csoportokat vagy tömegeket, nem épített és tartott fenn barikádokat a totalitárius kommunista rendszer elnyomó erői ellen, nem foglalt el a totalitárius rendszerrel szembeni ellenállás szempontjából létfontosságú célpontokat, és nem védte a diktátor perének időpontjáig azokat a településeket, ahol az 1989. decemberi romániai forradalom győzelméért harcoltak” – áll a titkársági dokumentumban, amely megállapítja, hogy Blaga nem felel meg a forradalmi bizonyítvány birtoklásának feltételeinek.
Blaga ugyanakkor azt állítja:
Mivel pedig számos álhír keringett a lehetséges veszélyekről, ő szervezte meg az érintett létesítmények őrzését.
Ezt azonban az illetékes államtitkárság nem tartotta elégségesnek, és a forradalmárigazolvány visszavonásáról döntött – azonban most mégis előfordulhat, hogy Blaga megtarthatja.
Az igazolvány visszavonásának jogosságát ugyanis az illetékes bíróságnak kell kimondania, az államtitkárság azonban csupán 2022 decemberében kérte a bíróságon a forradalmásrstátus visszavonását.
A Bihar megyei törvényszék azonban nemrég megállapította:
Az ítélet ugyanakkor nem jogerős.
Blaga jelentős karriert futott be 1989 óta: volt Bihar megyei prefektus, a nagyváradi területi vámhatóság vezetője, belügyminiszter, területfejlesztési miniszter, a szenátus elnöke, illetve több ciklusban képviselő vagy szenátor.
Mindezt a Demokrata Párt, a Demokrata-Liberális Párt, illetve a Nemzeti Liberális Párt színeiben.
A román állam jelenleg mintegy 13 000 személyt tart nyilván hivatalosan forradalmárként, ami nem csupán a titulussal jár, hanem járadékkal is.
A román költségvetésből évente mintegy 300 millió lejt fizetnek ki ezen járadék címén az érintetteknek, az összeg átlagos havi értéke 1884 lej.
Tíz diákból hét állítja, hogy iskolai bántalmazás áldozata volt. A leggyakrabban említett ok, hogy az elkövető pénzt vagy értéktárgyakat akar szerezni. Az az elkövető, aki egy friss tanulmány szerint az esetek 94 százalékában egykor maga is áldozat volt.
Sorin Moldovan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselője kedden kijelentette, hogy 2030-ban érkeznek Romániába az első amerikai F-35-ös vadászgépek, amelyek beszerzéséről aznap fogadott el törvénytervezetet a képviselőház.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Döntő házként fogadta el kedden a képviselőház azt a tervezetet, amely értelmében a más országban akkreditált felsőoktatási intézményben tanulmányait végző egyetemisták és doktoranduszok is járulékfizetés nélkül jogosultak egészségbiztosításra.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kedden bejelentette, hogy a párt képviselője, Claudiu Năsui pert nyert az elnöki hivatal ellen, ezért az intézmény köteles nyilvánosságra hozni Klaus Iohannis államfő „luxusutazásainak” költségeit.
Romániában csaknem egymillió fogyatékkal élő embert tartanak számon – jelentette ki Monica Solomie, a fogyatékkal élő személyek országos hatóságának (ANPDPD) igazgatóhelyettese egy keddi szakkonferencián.
A Román Hírszerző Szolgálattól (SRI) kapott válasz alapján úgy tűnik, hogy nem bukkantak Romániával szemben ellenséges külső szereplők által irányított propaganda vagy dezinformáció nyomaira – tájékoztatott kedden Ioan Chirteș, a Román Hírszerző Szolgálat ellenőrzésével foglalkozó parlamenti bizottság elnöke.
Gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával indított nyomozást a rendőrség, miután meghalt egy 16 éves fiú a Târgu Jiu-i megyei sürgősségi kórházban.
Egy napon belül újabb felmérés mutatja azt, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke jut be a néhány hét múlva esedékes elnökválasztás második fordulójába.
szóljon hozzá!