Dan Barna, Ludovic Orban és Florin Cîțu az egyik tárgyalási forduló után nyilatkozik
Fotó: PNL/Facebook
Egyenesbe jutottak a közös kormányzásra készülő jobbközép romániai párt közötti tárgyalások, a három politikai alakulat vezetője hétfőn este, az új összetételű parlament megalakulása után szentesíti a koalíciós megállapodást.
2020. december 21., 07:302020. december 21., 07:30
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja alkotta USR-PLUS szövetség, valamint az RMDSZ vasárnap este egyaránt megerősítette a megállapodás létrejöttét. A koalíciós pártok vezetői hétfőn 19 órakor írják alá az egyezményt a bukaresti parlament épületében. Az RMDSZ hírlevele Kelemen Hunor elnököt idézve közölte, a koalíciós tárgyalások keretében vasárnap a kormányprogram elemeit és a koalíció működésével kapcsolatos részleteket dolgozták ki.
A koalícióra készülő pártok vezetőinek ezt megelőzően sikerült megegyezniük a legfontosabb kormányzati és parlamenti tisztségek elosztásáról. A Florin Cîțu vezette kormány két miniszterelnök-helyettesből és 18 tárcavezetőből áll majd: a PNL-nek 9, az USR-PLUS-nak 6, az RMDSZ-nek pedig 3 minisztere lesz.
Az RMDSZ három miniszteri és egy miniszterelnök-helyettesi tisztséget kap, ugyanakkor az USR-PLUS adja a másik kormányfőhelyettest és a szenátus elnökét, a PNL pedig a képviselőház elnökét. RMDSZ-es vezető lesz a fejlesztési, közművesítési és közigazgatási, a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti, illetve az ifjúsági és sportminisztérium élén.
Az alakulatnak járó kormányzati tisztségeket illetően a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) dönt a jelöltekről hétfőn, az eddig kiszivárgott információk alapján valószínűsíthető, hogy Kelemen Hunor elnök tölti majd be a kormányfőhelyettesi tisztséget, Cseke Attila a fejlesztési, Tánczos Barna a környezetvédelmi, Oltean Csongor pedig az ifjúsági és sportminiszteri tisztség várományosa. Nem hivatalos információk szerint az RMDSZ-nek 12 államtitkára lesz a Cîțu-kabinetben, és négy megyében delegálhat prefektust.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Tizenkét megye összesen 42 településén okozott károkat a rossz idő pénteken, szombat reggelre már 14 megye 54 települése volt érintett.
A tartalékosok mozgósításával és a lakosság védelmi célú felkészítésével kapcsolatos álhírek terjedésére figyelmeztetett pénteken a védelmi minisztérium az Inforadar platformon.
Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében.
Vádat emelt a legfőbb ügyészség az aradi robbantásos merényletben meggyilkolt üzletember lánya, Laura Bîlcea ellen. Ioan Crișant 2001 májusában „végezték ki” maffiamódszerekkel, a vádhatóság szerint a robbantás elkövetőit az áldozat lánya bérelte fel.
Az ipari építményekre kivetett oszlopadót magáncégek esetében a nettó érték 1 százalékában, az állami létesítmények esetében értékük 0,5 százalékában szabták meg.
Románia 27 településén háztetőket rongált meg, fákat és villanypóznákat döntött ki a viharos szél pénteken – közölte az országos katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pénteken kijelentette, hogy „a magyarok nem Románia ellenségei”, Victor Ponta elnökjelölt pedig „mellébeszél”, amikor azt mondja, hogy soha nem támogatná egy RMDSZ-es pénzügyminiszter kinevezését.
szóljon hozzá!