Dan Barna, Ludovic Orban és Florin Cîțu az egyik tárgyalási forduló után nyilatkozik
Fotó: PNL/Facebook
Egyenesbe jutottak a közös kormányzásra készülő jobbközép romániai párt közötti tárgyalások, a három politikai alakulat vezetője hétfőn este, az új összetételű parlament megalakulása után szentesíti a koalíciós megállapodást.
2020. december 21., 07:302020. december 21., 07:30
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség és a Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja alkotta USR-PLUS szövetség, valamint az RMDSZ vasárnap este egyaránt megerősítette a megállapodás létrejöttét. A koalíciós pártok vezetői hétfőn 19 órakor írják alá az egyezményt a bukaresti parlament épületében. Az RMDSZ hírlevele Kelemen Hunor elnököt idézve közölte, a koalíciós tárgyalások keretében vasárnap a kormányprogram elemeit és a koalíció működésével kapcsolatos részleteket dolgozták ki.
A koalícióra készülő pártok vezetőinek ezt megelőzően sikerült megegyezniük a legfontosabb kormányzati és parlamenti tisztségek elosztásáról. A Florin Cîțu vezette kormány két miniszterelnök-helyettesből és 18 tárcavezetőből áll majd: a PNL-nek 9, az USR-PLUS-nak 6, az RMDSZ-nek pedig 3 minisztere lesz.
Az RMDSZ három miniszteri és egy miniszterelnök-helyettesi tisztséget kap, ugyanakkor az USR-PLUS adja a másik kormányfőhelyettest és a szenátus elnökét, a PNL pedig a képviselőház elnökét. RMDSZ-es vezető lesz a fejlesztési, közművesítési és közigazgatási, a környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti, illetve az ifjúsági és sportminisztérium élén.
Az alakulatnak járó kormányzati tisztségeket illetően a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) dönt a jelöltekről hétfőn, az eddig kiszivárgott információk alapján valószínűsíthető, hogy Kelemen Hunor elnök tölti majd be a kormányfőhelyettesi tisztséget, Cseke Attila a fejlesztési, Tánczos Barna a környezetvédelmi, Oltean Csongor pedig az ifjúsági és sportminiszteri tisztség várományosa. Nem hivatalos információk szerint az RMDSZ-nek 12 államtitkára lesz a Cîțu-kabinetben, és négy megyében delegálhat prefektust.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!