Képünk illusztráció
Fotó: freepik.com
Összesen 643 osztálynak felel meg azoknak a diákoknak a száma, akik úgy jutottak be Románia valamely középiskolájába a mostani elosztás nyomán, hogy a képességfelmérőn nem érték el az 5-ös átlagot – ez 33 százalékos növekedést jelent a tavalyhoz képest, és négy éve nem volt ilyen magas ez az arány – vont mérleget friss elemzésében az Edupedu.ro oktatási szakportál.
2024. július 25., 13:112024. július 25., 13:11
A tanügyminisztérium által közzétett adatokat górcső alá vevő tanulmány rámutat, a képességfelmérőre jelentkező 113 567 diákból 17 950-nek volt 5-ösnél alacsonyabb az átlaga. Közülük 16 723-an azonban az elosztás első szakaszában bejutottak valamely középiskolába –
A legtöbb 5-ös alatti átlaggal rendelkező diák vidéken volt, ahol 10 600 fiatal jár ebben a cipőben, és akik közül 9 959-et már beosztottak középiskolába.
A városon 7350-en kaptak 5-ös alatti átlagot, 6764-et pedig már az első szakaszban beosztottak középiskolába.
Ez azt jelenti, hogy az 5-ös alatti átlaggal rendelkezők 20 százaléka került gimnáziumba.
A képességfelmérő vizsgán részt vevő tanulók számítógépes elosztását követően a felvételire beiratkozott összesen 113 567 diák közül 111 960 (98,58 százalék) jutott kilencedik osztályos helyhez a megjelölt opciók alapján.
Az elemzés emlékeztet: 2023-ban 13 629-en értek el 5-ösnél kisebb eredményt, közülük 12 566 diákot már az első szakaszban számítógépre vettek.
Eközben 2022-ben 5389 diák ért el 5-ös alatti átlagot, és 3805-en kerültek be az első szakaszban, 2021-ben pedig 11 712 diák nem írta meg az átmenőt, és 10 789-en tanulhattak közülük tovább középiskolában.
– próbál magyarázatot találni a helyzetre az Edupedu elemzése.
Mint ismeretes, azok a jelentkezők, akiket az első felvételi után osztottak el, a hivatalos naptár szerint július 25–30. között adhatják be jelentkezési lapjukat azokba a középiskolákba, ahová felvételt nyertek. A második számítógépes elosztási fordulóra augusztus 2–20. között kerül sor.
Közzétették kedden az országos képességfelmérő vizsga óvások utáni végleges eredményeit.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!