Képünk illusztráció
Fotó: freepik.com
Összesen 643 osztálynak felel meg azoknak a diákoknak a száma, akik úgy jutottak be Románia valamely középiskolájába a mostani elosztás nyomán, hogy a képességfelmérőn nem érték el az 5-ös átlagot – ez 33 százalékos növekedést jelent a tavalyhoz képest, és négy éve nem volt ilyen magas ez az arány – vont mérleget friss elemzésében az Edupedu.ro oktatási szakportál.
2024. július 25., 13:112024. július 25., 13:11
A tanügyminisztérium által közzétett adatokat górcső alá vevő tanulmány rámutat, a képességfelmérőre jelentkező 113 567 diákból 17 950-nek volt 5-ösnél alacsonyabb az átlaga. Közülük 16 723-an azonban az elosztás első szakaszában bejutottak valamely középiskolába –
A legtöbb 5-ös alatti átlaggal rendelkező diák vidéken volt, ahol 10 600 fiatal jár ebben a cipőben, és akik közül 9 959-et már beosztottak középiskolába.
A városon 7350-en kaptak 5-ös alatti átlagot, 6764-et pedig már az első szakaszban beosztottak középiskolába.
Ez azt jelenti, hogy az 5-ös alatti átlaggal rendelkezők 20 százaléka került gimnáziumba.
A képességfelmérő vizsgán részt vevő tanulók számítógépes elosztását követően a felvételire beiratkozott összesen 113 567 diák közül 111 960 (98,58 százalék) jutott kilencedik osztályos helyhez a megjelölt opciók alapján.
Az elemzés emlékeztet: 2023-ban 13 629-en értek el 5-ösnél kisebb eredményt, közülük 12 566 diákot már az első szakaszban számítógépre vettek.
Eközben 2022-ben 5389 diák ért el 5-ös alatti átlagot, és 3805-en kerültek be az első szakaszban, 2021-ben pedig 11 712 diák nem írta meg az átmenőt, és 10 789-en tanulhattak közülük tovább középiskolában.
– próbál magyarázatot találni a helyzetre az Edupedu elemzése.
Mint ismeretes, azok a jelentkezők, akiket az első felvételi után osztottak el, a hivatalos naptár szerint július 25–30. között adhatják be jelentkezési lapjukat azokba a középiskolákba, ahová felvételt nyertek. A második számítógépes elosztási fordulóra augusztus 2–20. között kerül sor.
Közzétették kedden az országos képességfelmérő vizsga óvások utáni végleges eredményeit.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
szóljon hozzá!