Képünk illusztráció
Fotó: freepik.com
Összesen 643 osztálynak felel meg azoknak a diákoknak a száma, akik úgy jutottak be Románia valamely középiskolájába a mostani elosztás nyomán, hogy a képességfelmérőn nem érték el az 5-ös átlagot – ez 33 százalékos növekedést jelent a tavalyhoz képest, és négy éve nem volt ilyen magas ez az arány – vont mérleget friss elemzésében az Edupedu.ro oktatási szakportál.
2024. július 25., 13:112024. július 25., 13:11
A tanügyminisztérium által közzétett adatokat górcső alá vevő tanulmány rámutat, a képességfelmérőre jelentkező 113 567 diákból 17 950-nek volt 5-ösnél alacsonyabb az átlaga. Közülük 16 723-an azonban az elosztás első szakaszában bejutottak valamely középiskolába –
A legtöbb 5-ös alatti átlaggal rendelkező diák vidéken volt, ahol 10 600 fiatal jár ebben a cipőben, és akik közül 9 959-et már beosztottak középiskolába.
A városon 7350-en kaptak 5-ös alatti átlagot, 6764-et pedig már az első szakaszban beosztottak középiskolába.
Ez azt jelenti, hogy az 5-ös alatti átlaggal rendelkezők 20 százaléka került gimnáziumba.
A képességfelmérő vizsgán részt vevő tanulók számítógépes elosztását követően a felvételire beiratkozott összesen 113 567 diák közül 111 960 (98,58 százalék) jutott kilencedik osztályos helyhez a megjelölt opciók alapján.
Az elemzés emlékeztet: 2023-ban 13 629-en értek el 5-ösnél kisebb eredményt, közülük 12 566 diákot már az első szakaszban számítógépre vettek.
Eközben 2022-ben 5389 diák ért el 5-ös alatti átlagot, és 3805-en kerültek be az első szakaszban, 2021-ben pedig 11 712 diák nem írta meg az átmenőt, és 10 789-en tanulhattak közülük tovább középiskolában.
– próbál magyarázatot találni a helyzetre az Edupedu elemzése.
Mint ismeretes, azok a jelentkezők, akiket az első felvételi után osztottak el, a hivatalos naptár szerint július 25–30. között adhatják be jelentkezési lapjukat azokba a középiskolákba, ahová felvételt nyertek. A második számítógépes elosztási fordulóra augusztus 2–20. között kerül sor.
Közzétették kedden az országos képességfelmérő vizsga óvások utáni végleges eredményeit.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
szóljon hozzá!