Képünk illusztráció
Fotó: freepik.com
Összesen 643 osztálynak felel meg azoknak a diákoknak a száma, akik úgy jutottak be Románia valamely középiskolájába a mostani elosztás nyomán, hogy a képességfelmérőn nem érték el az 5-ös átlagot – ez 33 százalékos növekedést jelent a tavalyhoz képest, és négy éve nem volt ilyen magas ez az arány – vont mérleget friss elemzésében az Edupedu.ro oktatási szakportál.
2024. július 25., 13:112024. július 25., 13:11
A tanügyminisztérium által közzétett adatokat górcső alá vevő tanulmány rámutat, a képességfelmérőre jelentkező 113 567 diákból 17 950-nek volt 5-ösnél alacsonyabb az átlaga. Közülük 16 723-an azonban az elosztás első szakaszában bejutottak valamely középiskolába –
A legtöbb 5-ös alatti átlaggal rendelkező diák vidéken volt, ahol 10 600 fiatal jár ebben a cipőben, és akik közül 9 959-et már beosztottak középiskolába.
A városon 7350-en kaptak 5-ös alatti átlagot, 6764-et pedig már az első szakaszban beosztottak középiskolába.
Ez azt jelenti, hogy az 5-ös alatti átlaggal rendelkezők 20 százaléka került gimnáziumba.
A képességfelmérő vizsgán részt vevő tanulók számítógépes elosztását követően a felvételire beiratkozott összesen 113 567 diák közül 111 960 (98,58 százalék) jutott kilencedik osztályos helyhez a megjelölt opciók alapján.
Az elemzés emlékeztet: 2023-ban 13 629-en értek el 5-ösnél kisebb eredményt, közülük 12 566 diákot már az első szakaszban számítógépre vettek.
Eközben 2022-ben 5389 diák ért el 5-ös alatti átlagot, és 3805-en kerültek be az első szakaszban, 2021-ben pedig 11 712 diák nem írta meg az átmenőt, és 10 789-en tanulhattak közülük tovább középiskolában.
– próbál magyarázatot találni a helyzetre az Edupedu elemzése.
Mint ismeretes, azok a jelentkezők, akiket az első felvételi után osztottak el, a hivatalos naptár szerint július 25–30. között adhatják be jelentkezési lapjukat azokba a középiskolákba, ahová felvételt nyertek. A második számítógépes elosztási fordulóra augusztus 2–20. között kerül sor.
Közzétették kedden az országos képességfelmérő vizsga óvások utáni végleges eredményeit.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
Mélyen aggasztónak tartja a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER), hogy fiatalok egy csoportja Nicolae Ceaușescu nevét skandálta egy tengerparti fesztiválon.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
szóljon hozzá!