FRISSÍTVE – Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház a magyar nyelvhasználat korlátozását célzó, a magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült Bogdan Diaconu által kidolgozott törvénytervezetet. Az ügyben a szenátus a döntéshozó kamara. Máté András Levente, a képviselőházi RMDSZ-frakció vezetője lapunknak elmondta, nem sok esély van a tervezet elfogadására.
2016. február 17., 14:302016. február 17., 14:30
2016. február 17., 18:022016. február 17., 18:02
Az Egyesült Románia Párt (PRU) elnöke – aki 2014-ben lépett ki a Szociáldemokrata Pártból (PSD), azóta pedig független képviselőként politizál – tavaly augusztusban terjesztette be az alsóházban a magyar kisebbség nyelvhasználati jogát betiltani hivatott jogszabálytervezetet.
A törvénytervezet megtiltaná a romániai közintézményeknek, állami hatóságoknak és önkormányzatoknak, hogy a román nyelven kívül bármilyen más nyelven kommunikáljanak, szóban vagy írásban. Előírná, hogy a települési vagy megyei képviselőtestületek üléseit kizárólag románul tartsák, „hivatalos tolmácsolást\" biztosítva az „idegen meghívottaknak és a román állampolgársággal nem rendelkező résztvevőknek\". A PRU törvénykezdeményezésének elfogadása esetén „közérdekű feliratot\" csak románul lehetne feltüntetni az országban.
Bogdan Diaconu azzal indokolta kezdeményezését, hogy a magyar kisebbség képviselői „visszaéltek\" a 2001-ben kiadott közigazgatási törvénnyel, „elüldözték\" a román nyelvet bizonyos közösségekből, „mintha egy idegen államhoz tartoznának\". „A törvény azt célozza, hogy a románok ne érezzék idegeneknek magukat saját országukban, a kisebbségek által lakott térségekben\" – nyilatkozta tavaly a képviselő. A PRU elnöke ugyanakkor elismerte: arra reagálva dolgozta ki a magyar feliratok betiltását célzó törvénytervezetet, hogy a székelyudvarhelyi önkormányzathoz tartozó rendfenntartók gépkocsiján magyarul is olvasható a Helyi Rendőrség felirat.
Az Agerpres hírügynökség tájékoztatása szerint a törvénytervezetet azt követően fogadta el hallgatólagosan a parlament alsóháza, hogy a házszabály által megszabott február 8-i határidőig nem bocsátották szavazásra. Bogdan Diaconu tavaly decemberben az RMDSZ betiltásáról is törvénytervezetet terjesztett a képviselőház elé. Az általa vezetett politikai alakulat ugyanakkor az év elején Vlad Ţepeş Őrjárat néven félkatonai alakulatot is létrehozott.
Máté András Levente: nem sok esély van a tervezet elfogadására
Máté András Levente, a képviselőházi RMDSZ-frakció vezetője a Krónikának az eset kapcsán szerdán elmondta: a tervezet december végén elutasítást javasló bizottsági véleményezéssel már napirendre került, de létszámhiány miatt nem volt határozatképes az alsóház. Ezt követően visszakerült a szakbizottságba, majd múlt héten napirendre került, de a Liviu Dragnea-féle hitelrontási törtvény vitája miatt végül nem sikerült róla szavazni, így végül hallgatólagosan elfogadottnak minősül.
Így most átkerül a szenátusba, ahol a Máté szerint nem sok esély van az elfogadására. „A tervezet amúgy is alkotmányellenes, hiszen az anyanyelvhasználatot az alkotmány rögzíti. De ha véletlenül a szenátus elfogadná, akkor biztos vagyok benne, hogy az államfő visszadobja. Ha viszont ez sem történik meg, akkor mi emelünk ellene alkotmányossági kifogást” – szögezte le Máté, aki egyébként rosszallóan jegyezte meg, hogy a decemberi szavazáson liberális honatyák is a törvény mellett voksoltak.
Reggel hét órakor elkezdődött Romániában a megismételt elnökválasztás első fordulója, amelyben 11 jelölt közül választhat a több mint 18 millió választópolgár.
Húsz lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez szombaton – közölte esti sajtótájékoztatóján Monica Dajbog.
A belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU) szombat este figyelmeztetett, hogy az elmúlt órákban súlyos közúti balesetekről és pusztító tüzekről szóló álhírek kezdtek el terjedni az online térben.
A május 4-ei romániai elnökválasztás megszervezése minden demokratikus normának eleget tesz – jelentette ki Marcel Ciolacu, az amerikai Szövetségi Választási Bizottság alelnökével, James Edwin „Trey” Trainorral folytatott megbeszélésen.
Az idei a legdrágább elnökválasztás, a jelöltek eddig több mint 130 millió lejt költöttek eddig kampányra – közölte szombaton az Expert Forum nevű civil szervezet.
Az elnökválasztási kampány alatt 149 lehetséges jogsértésről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez; ezek közül öt alaptalannak bizonyult, hármat még vizsgálnak – közölte szombati sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Az Egyesült Államok választási megfigyelőket küldött Romániába az elnökválasztás előtt – közölte pénteken egy magas rangú amerikai tisztségviselő, akit a Reuters idézett.
Szombaton 7 órakor véget ért az elnökválasztás első fordulójának kampányidőszaka.
A Központi Választási Iroda pénteken elutasította Nicușor Dan független elnökjelölt panaszát, amelyben azt sérelmezte, hogy a Facebookon, az Instagramon és a TikTokon törvénysértő választási tartalmak jelentek meg – írja az Agerpres hírügynökség.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elhatárolódik Victor Ponta állításaitól, amelyeket a független elnökjelölt az Elena Lasconi által csütörtök este nyilvánosságra hozott fotókról tett, és „jogi következményekkel” fenyegetőzik.
szóljon hozzá!