Ion Antonescu Adolf Hitler társaságában
Fotó: Bundesarchiv, Bild 183-B03212 / CC-BY-SA 3.0 (megvágva)
Ion Antonescu marsall díszdoktori címének visszavonásáról döntött szerdai ülésén a Bukaresti Egyetem – a szenátusi döntés mögött az Antonescu által a második világháborúban elkövetett háborús bűnök és a zsidók deportálásában, meggyilkolásában játszott szerep áll.
2023. február 15., 12:322023. február 15., 12:32
A közleményben idézett érvelés szerint vitathatatlan Ion Antonescunak (Pitești, 1882. június 15. – Jilava, 1946. június 1.) a besszarábiai, bukovinai és transznisztriai zsidók meggyilkolásában játszott szerepe, a korábban a felsőoktatási intézmény díszdoktori címével kitüntetett személyt jogerősen elítélték háborús és emberiesség elleni bűncselekményékért, ezért jogos a kitüntetés visszavonása.
Június elsején lőtték agyon a Bukarest melletti jilavai erőd börtönében, Mihai Antonescu korábbi külügyminiszterrel, Constantin Vasiliu korábbi csendőrparancsnokkal és Gheorghe Alexianuval, Transznisztria egykori kormányzójával együtt.
Bár Antonescu személyes felelősségéről voltak viták,
Közvetlen felelősségét egy bizottság állapította meg, amelyet a Nobel-békedíjas Elie Wiesel vezetett és amelynek jelentését 2004-ben a román kormány hivatalosan is elfogadta. 2006 decemberében azonban a bukaresti legfelsőbb bíróság felmentette a béke elleni bűnök alól (a fő vádpont ellene).
Amúgy nem ez az első alkalom, hogy a Bukaresti Egyetem hasonló okokból díszdoktori címet von vissza, Nicolae Ceaușescu diktátor kitüntetésének visszavonásáról már közvetlenül a rendszerváltás után döntöttek. Akkor határoztak arról is, hogy megvizsgálják a Romániában valaha volt diktatúrák során kiosztott díszdoktori címeket.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!