Ion Antonescu Adolf Hitler társaságában
Fotó: Bundesarchiv, Bild 183-B03212 / CC-BY-SA 3.0 (megvágva)
Ion Antonescu marsall díszdoktori címének visszavonásáról döntött szerdai ülésén a Bukaresti Egyetem – a szenátusi döntés mögött az Antonescu által a második világháborúban elkövetett háborús bűnök és a zsidók deportálásában, meggyilkolásában játszott szerep áll.
2023. február 15., 12:322023. február 15., 12:32
A közleményben idézett érvelés szerint vitathatatlan Ion Antonescunak (Pitești, 1882. június 15. – Jilava, 1946. június 1.) a besszarábiai, bukovinai és transznisztriai zsidók meggyilkolásában játszott szerepe, a korábban a felsőoktatási intézmény díszdoktori címével kitüntetett személyt jogerősen elítélték háborús és emberiesség elleni bűncselekményékért, ezért jogos a kitüntetés visszavonása.
Június elsején lőtték agyon a Bukarest melletti jilavai erőd börtönében, Mihai Antonescu korábbi külügyminiszterrel, Constantin Vasiliu korábbi csendőrparancsnokkal és Gheorghe Alexianuval, Transznisztria egykori kormányzójával együtt.
Bár Antonescu személyes felelősségéről voltak viták,
Közvetlen felelősségét egy bizottság állapította meg, amelyet a Nobel-békedíjas Elie Wiesel vezetett és amelynek jelentését 2004-ben a román kormány hivatalosan is elfogadta. 2006 decemberében azonban a bukaresti legfelsőbb bíróság felmentette a béke elleni bűnök alól (a fő vádpont ellene).
Amúgy nem ez az első alkalom, hogy a Bukaresti Egyetem hasonló okokból díszdoktori címet von vissza, Nicolae Ceaușescu diktátor kitüntetésének visszavonásáról már közvetlenül a rendszerváltás után döntöttek. Akkor határoztak arról is, hogy megvizsgálják a Romániában valaha volt diktatúrák során kiosztott díszdoktori címeket.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
szóljon hozzá!