Ion Antonescu Adolf Hitler társaságában
Fotó: Bundesarchiv, Bild 183-B03212 / CC-BY-SA 3.0 (megvágva)
Ion Antonescu marsall díszdoktori címének visszavonásáról döntött szerdai ülésén a Bukaresti Egyetem – a szenátusi döntés mögött az Antonescu által a második világháborúban elkövetett háborús bűnök és a zsidók deportálásában, meggyilkolásában játszott szerep áll.
2023. február 15., 12:322023. február 15., 12:32
A közleményben idézett érvelés szerint vitathatatlan Ion Antonescunak (Pitești, 1882. június 15. – Jilava, 1946. június 1.) a besszarábiai, bukovinai és transznisztriai zsidók meggyilkolásában játszott szerepe, a korábban a felsőoktatási intézmény díszdoktori címével kitüntetett személyt jogerősen elítélték háborús és emberiesség elleni bűncselekményékért, ezért jogos a kitüntetés visszavonása.
Június elsején lőtték agyon a Bukarest melletti jilavai erőd börtönében, Mihai Antonescu korábbi külügyminiszterrel, Constantin Vasiliu korábbi csendőrparancsnokkal és Gheorghe Alexianuval, Transznisztria egykori kormányzójával együtt.
Bár Antonescu személyes felelősségéről voltak viták,
Közvetlen felelősségét egy bizottság állapította meg, amelyet a Nobel-békedíjas Elie Wiesel vezetett és amelynek jelentését 2004-ben a román kormány hivatalosan is elfogadta. 2006 decemberében azonban a bukaresti legfelsőbb bíróság felmentette a béke elleni bűnök alól (a fő vádpont ellene).
Amúgy nem ez az első alkalom, hogy a Bukaresti Egyetem hasonló okokból díszdoktori címet von vissza, Nicolae Ceaușescu diktátor kitüntetésének visszavonásáról már közvetlenül a rendszerváltás után döntöttek. Akkor határoztak arról is, hogy megvizsgálják a Romániában valaha volt diktatúrák során kiosztott díszdoktori címeket.
A szenátus hétfőn 61 támogató és 59 elutasító szavazattal elfogadta a nyugdíjrendszer ügyében benyújtott egyszerű indítványt, amelyet a múlt héten nyújtottak be.
Románia hivatalos lakhely szerint nyilvántartott lakossága 2025. január elsején 21,739 millió fő volt, ami 0,5 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A szenátus munkaügyi bizottsága hétfőn két héttel elhalasztotta a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezet megvitatását.
Váratlan fordulatot hozott a bákói szülészetről eltűnt csecsemő ügye: igazságügyi források által kiszivárogtatott információk szerint a 19 éves fiatal nő még januárban megegyezett az ikrek anyjával, hogy 5000 lejért megveszi az egyik fiút.
Elkezdődött hétfőn az első elnökválasztási forduló kampányának utolsó hete.
A héten újabb négynapos hosszú hétvége lesz a közszférában a május elsejei munkaszüneti napnak köszönhetően, ugyanis a kormány döntése értelmében megadják szabadnapnak május 2-át, pénteket is.
Eltűnt egy újszülött az egyik bákói kórház szülészeti osztályáról – a rendőrség vasárnap kapta a bejelentést.
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A Központi Választási Iroda (BEC) május 3-án, szombaton és 4-én, vasárnap is közli az elnökválasztási részvétellel kapcsolatos adatokat.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
szóljon hozzá!