Benyújtják. A három szélsőjobboldali ellenzéki párt bizalmatlansági indítvánnyal buktatná meg a kormányt
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Megkezdte a három ellenzéki párt a bizalmatlansági indítványhoz szükséges aláírások összegyűjtését, miután a kormány hétfőn felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedéseket.
2025. július 07., 13:302025. július 07., 13:30
2025. július 07., 14:592025. július 07., 14:59
Politikai források a Gândul portálnak elmondták, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), a Fiatal Emberek Pártja (POT), az SOS Románia parlamenti képviselői és a Románia az Első Szövetség független frakciója megkezdte a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez szükséges aláírások gyűjtését.
Az AUR frakciói bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a kormány ellen a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet iktatását követő három napon belül – jelentette be hétfőn Mihai Enache.
A parlamentben tartott sajtótájékoztatóján az AUR frakcióvezetője elmondta, hogy az indítványt a másik két ellenzéki párt frakcióinak és a függetleneknek egy része is támogatta aláírásával, mert nem értenek egyet a kormány deficitcsökkentő intézkedéseivel.
– ez a címe a bizalmatlansági indítványnak, amelyet az ellenzék várhatóan már hétfőn beterjeszt.
A kezdeményezők szerint „a kormány igazi gazdasági sokkot készített nekünk, amit egyik napról a másikra, a nyár közepén, a kiszámíthatóság minden látszatát figyelmen kívül hagyva kényszerített ki. Az általános áfa 19 százalékról 21 százalékra emelkedik, míg az élelmiszerekre, gyógyszerekre, lakhatásra és alapvető szolgáltatásokra vonatkozó kedvezményes kulcsok 5 százalékról és 9 százalékról 11 százalékra nőnek".
Az osztalékok adója 10 százalékról 16 százalékra emelkedik. Öt év alatt ez az adó megháromszorozódott. Így a vállalkozóknak már nem érdeke a romániai vállalkozások fejlesztése. A nyereségre kivetett 16 százalékos adó már most is azt jelenti, hogy bármelyik romániai vállalkozónak a nyereségének majdnem 30 százalék át be kell fizetnie az államnak, ha ki akarja venni a pénzét a cégéből” – olvasható az indítványban.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Az ellenzéki képviselők azt is megindokolták, hogy miért „nem tudják elfogadni” az Ilie Bolojan kabinetje által javasolt megszorító törvényt:
A javasolt intézkedések egyike sem a közpénzek elherdálásának vagy ellopásának megakadályozását célozzák.
A bizalmatlansági indítványhoz 116 támogatói aláírás szükséges, elfogadásához pedig 233 szavazat.
Mint arról beszámoltunk, a kormány pénteki ülésén fogadta el a megszorító intézkedéseket, amelyeket felelősségvállalással terjeszt hétfőn délután három órától a parlament elé.
Ez azt jelenti, hogy
Amennyiben az indítványt a többség megszavazza, a kormány megbukik, ha viszont elutasítják, az így beterjesztett jogszabály elfogadottnak minősül.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!