2007. július 09., 00:002007. július 09., 00:00
A jelentés készítői rámutattak: a kisérettségi révén a jelenlegi közoktatási rendszer megszakítja a tízéves kötelező oktatási folyamatot. Szerintük a vizsgára a tanulmányok befejezése után lenne szükség, így nem a szelekció eszköze lenne. A tanulmány ugyanakkor kifogásolja, hogy a szakképzés nincs összhangban a munkaerőpiac követelményeivel. A jelentés készítői új oktatási rendszer bevezetését ajánlják, amelyben tíz osztály lenne kötelező. Az elképzelés szerint egy év előkészítés után az elemi képzés 4 évet, a középiskolai pedig 5 évet tartana. Mindkét ciklus végén egy-egy országos jellegű vizsgán mérnék fel a diákok tudását, anélkül azonban, hogy ez a továbbtanulás kritériuma lenne. Emellett javasolják, hogy az iskolák pénzügyi támogatása a tanulók létszámának függvényében történjen, szerintük ugyanis ez a minőségi oktatás garanciája lenne. A tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy a felsőoktatás eredményei is rendkívül gyengék, néhány kutatási terület pedig gyakorlatilag megszűnt.
Az elnöki bizottság következtetései egybeesnek Traian Băsescu államfő napokban elhangzott kijelentéseivel, miszerint a romániai oktatás siralmas helyzetben van. Az államfő a nyugdíjtörvény elfogadása után beszélt erről, kifogásolva a parlament által elfogadott jogszabályt. Szerinte ugyanis a nyugdíjpont értékének emeléséről rendelkező törvény nem több kampányfogásnál, ráadásul a társadalombiztosítási rendszer egyensúlyát is veszélyezteti. Traian Băsescu korábban azt mondta: ahelyett, hogy a nyugdíjasokat igyekezne átverni, a kormánynak az oktatásra kellene több pénzt fordítania. Tegnap különben az államfő leszögezte: addig nem írja alá a jogszabályt, amíg a kormány nem mutat rá részletesen a finanszírozási forrásokra. Mint mondta, az a célja, hogy a kormány a következő évekre is gondoskodjék a nyugdíjemeléshez szükséges anyagi fedezetről, ellenkező esetben a jogszabályról kiderülhet, hogy olcsó kampányfogás.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.