Fotó: Gov.ro
Jogerőre emelte a bukaresti legfelsőbb bíróság pénteken azt a tavaly márciusban hozott táblabírósági határozatot, amely eljárási szabálytalanságokra hivatkozva leállította a plágiummal meggyanúsított Nicolae Ciucă miniszterelnök doktori dolgozatának tudományos vizsgálatát.
2023. január 27., 20:452023. január 27., 20:45
2023. január 27., 21:382023. január 27., 21:38
A Mediafax hírügynökség által idézett végzésből kiderül: a legfőbb instancia azért utasította el az oktatási minisztérium fellebbezését, mert a tárca a törvényes határidő után, késve nyújtotta be. Az ügyet részletesebben ismertető G4Media.ro hírportál szerint a jogerőre emelt táblabírósági határozat azokat az oktatási tárcához érkezett beadványokat semmisítette meg, amelyek az illetékes romániai konzultatív szaktestülettől, az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanácstól (CNATDCU) igényelték a kormányfőt ért plágiumgyanú kivizsgálását.
Az alapfokon neki igazat adó bukaresti táblabíróság viszont egyebek mellett azt is megállapította indoklásában, hogy a beadványok szerzői „feltételezhetően csak politikai fegyverként” akarják használni az állítólagos plágiumügyet, hiszen csak Ciucă kormányfői kinevezése után kértek vizsgálatot egy sokkal korábbi ügyben. „Tekintettel a panaszos (csak ) politikai pályafutására, egy ilyen hír döntő módon aláásná hitelét pártja és választói előtt, akik megvonhatnák tőle a bizalmat egy olyan időszakban, amikor stabilitásra van szükség az ország vezetésében” – idézte a G4Media a táblabírósági indoklást.
Feljelentést tett csütörtökön a Declic közösség a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészségen (DIICOT) a miniszterelnök plágiumügyében.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségét is betöltő román kormányfőt Emilia Șercan oknyomozó újságíró a PressOne.ro portálon tavaly januárban közölt írásában vádolta meg azzal, hogy 2003-ban leadott hadtudományi doktori disszertációjának több mint 30 százalékát plagizálta, de a kérdéses szövegrészekről a könyvtári szabályzatra hivatkozva nem mellékelt fotókat, hanem azok átiratát közölte cikkében – ismerteti az MTI. Ciucă akkor azt állította, hogy doktorátusa saját tudományos kutatásának eredménye, amely megfelelt a 2003-ban hatályos törvényes elvárásoknak, ugyanakkor felkérte a Nemzetvédelmi Egyetem (UNAP) etikai bizottságát doktori disszertációja megvizsgálására.
Șercan szerint a legfőbb ügyészség valójában már tavaly januárban ellehetetlenített bármilyen szakértői vizsgálatot, ugyanis egy büntetőjogi vizsgálatra hivatkozva lefoglalta a Nemzetvédelmi Egyetemen a kormányfő doktorátusával kapcsolatos összes eredeti dokumentumot. Az oknyomozó újságíró szerint a vádhatóság ezzel meghatározatlan időre megakadályozta a disszertáció szakmai vizsgálatát, mert a CNATDCU nem tud hiteles másolatokat készíttetni.
Hozzátette: a szerzői jog esetleges megsértése miatt Ciucát már amúgy sem lehetne büntetőjogi felelősségre vonni, az ügyészség ugyanis 14 évvel az elévülési határidő lejárta után indított vizsgálatot „ismeretlen tettes ellen”.
A 14 hónapja hivatalban lévő Ciucă-kabinetben már négy kormánytagot ért plágiumvád, köztük Sorin Cîmpeanu korábbi oktatási minisztert, aki a kormányfő ügyében benyújtandó, de a bíróság szerint megkésett fellebbezés idején vezette a tárcát. Legutóbb két hete Lucian Bode belügyminiszterről állapította meg a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) etikai bizottsága, hogy 2018-ban megvédett doktori dolgozatában plagizált, a tárcavezető azonban azt állítja, hogy betartotta az összes akadémiai szabályt, és bírósághoz fordult, mert részrehajlónak és törvénytelennek tartja a testület eljárását.
Úgynevezett in rem kivizsgálást indított a bukaresti legfőbb ügyészség egy panasz alapján, miszerint Nicolae Ciucă miniszterelnök plagizált doktori dolgozata megírásakor.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedd este kijelentette, hogy ha megnyeri az államelnök-választást, államelnöki fizetését a Katonai Veteránok és Rokkant Veteránok Egyesületének fogja adományozni.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.
Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.
Lelki és érzelmi problémák miatt hívták tavaly a legtöbben az 116111-es gyermeksegélyező számot – derül ki a gyermeksegélyező telefonközpontot működtető egyesület (Asociaţia Telefonul Copilului) keddi tájékoztatásából.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
szóljon hozzá!