Fotó: Gov.ro
Jogerőre emelte a bukaresti legfelsőbb bíróság pénteken azt a tavaly márciusban hozott táblabírósági határozatot, amely eljárási szabálytalanságokra hivatkozva leállította a plágiummal meggyanúsított Nicolae Ciucă miniszterelnök doktori dolgozatának tudományos vizsgálatát.
2023. január 27., 20:452023. január 27., 20:45
2023. január 27., 21:382023. január 27., 21:38
A Mediafax hírügynökség által idézett végzésből kiderül: a legfőbb instancia azért utasította el az oktatási minisztérium fellebbezését, mert a tárca a törvényes határidő után, késve nyújtotta be. Az ügyet részletesebben ismertető G4Media.ro hírportál szerint a jogerőre emelt táblabírósági határozat azokat az oktatási tárcához érkezett beadványokat semmisítette meg, amelyek az illetékes romániai konzultatív szaktestülettől, az Egyetemi Címeket és Okleveleket Tanúsító Országos Tanácstól (CNATDCU) igényelték a kormányfőt ért plágiumgyanú kivizsgálását.
Az alapfokon neki igazat adó bukaresti táblabíróság viszont egyebek mellett azt is megállapította indoklásában, hogy a beadványok szerzői „feltételezhetően csak politikai fegyverként” akarják használni az állítólagos plágiumügyet, hiszen csak Ciucă kormányfői kinevezése után kértek vizsgálatot egy sokkal korábbi ügyben. „Tekintettel a panaszos (csak ) politikai pályafutására, egy ilyen hír döntő módon aláásná hitelét pártja és választói előtt, akik megvonhatnák tőle a bizalmat egy olyan időszakban, amikor stabilitásra van szükség az ország vezetésében” – idézte a G4Media a táblabírósági indoklást.
Feljelentést tett csütörtökön a Declic közösség a terrorizmus és szervezett bűnözés elleni ügyészségen (DIICOT) a miniszterelnök plágiumügyében.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségét is betöltő román kormányfőt Emilia Șercan oknyomozó újságíró a PressOne.ro portálon tavaly januárban közölt írásában vádolta meg azzal, hogy 2003-ban leadott hadtudományi doktori disszertációjának több mint 30 százalékát plagizálta, de a kérdéses szövegrészekről a könyvtári szabályzatra hivatkozva nem mellékelt fotókat, hanem azok átiratát közölte cikkében – ismerteti az MTI. Ciucă akkor azt állította, hogy doktorátusa saját tudományos kutatásának eredménye, amely megfelelt a 2003-ban hatályos törvényes elvárásoknak, ugyanakkor felkérte a Nemzetvédelmi Egyetem (UNAP) etikai bizottságát doktori disszertációja megvizsgálására.
Șercan szerint a legfőbb ügyészség valójában már tavaly januárban ellehetetlenített bármilyen szakértői vizsgálatot, ugyanis egy büntetőjogi vizsgálatra hivatkozva lefoglalta a Nemzetvédelmi Egyetemen a kormányfő doktorátusával kapcsolatos összes eredeti dokumentumot. Az oknyomozó újságíró szerint a vádhatóság ezzel meghatározatlan időre megakadályozta a disszertáció szakmai vizsgálatát, mert a CNATDCU nem tud hiteles másolatokat készíttetni.
Hozzátette: a szerzői jog esetleges megsértése miatt Ciucát már amúgy sem lehetne büntetőjogi felelősségre vonni, az ügyészség ugyanis 14 évvel az elévülési határidő lejárta után indított vizsgálatot „ismeretlen tettes ellen”.
A 14 hónapja hivatalban lévő Ciucă-kabinetben már négy kormánytagot ért plágiumvád, köztük Sorin Cîmpeanu korábbi oktatási minisztert, aki a kormányfő ügyében benyújtandó, de a bíróság szerint megkésett fellebbezés idején vezette a tárcát. Legutóbb két hete Lucian Bode belügyminiszterről állapította meg a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) etikai bizottsága, hogy 2018-ban megvédett doktori dolgozatában plagizált, a tárcavezető azonban azt állítja, hogy betartotta az összes akadémiai szabályt, és bírósághoz fordult, mert részrehajlónak és törvénytelennek tartja a testület eljárását.
Úgynevezett in rem kivizsgálást indított a bukaresti legfőbb ügyészség egy panasz alapján, miszerint Nicolae Ciucă miniszterelnök plagizált doktori dolgozata megírásakor.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!