Gheorghiţă: ha nem csökken az oltások beadásának jelenlegi üteme, akkor az év végéig a 12 éven felüli lakosság átoltottsága meghaladhatja a 70 százalékot
Fotó: Gov.ro
Bukarestben a lakosság 60 százaléka, Kolozsváron pedig 52,3 százaléka kapta meg a koronavírus elleni oltásnak legalább az első adagját – közölte kedden az oltáskampányt koordináló országos bizottság elnöke, Valeriu Gheorghiţă. A keddi sajtótájékoztatón a katonaorvos arról is beszámolt, hogy eddig 731 586 személy kapta meg az emlékeztető oltást Romániában, illetve arról, hogy több mint 700 oltóközpont működik jelenleg.
2021. október 26., 17:592021. október 26., 17:59
A katonaorvos elmondta, a megyék 11 százalékában 40 és 50 százalék közötti, 65 százalékában 30 és 40 százalék közötti, 19 százalékában pedig 20 és 30 százalék közötti az átoltottság. A legkisebb a mutató Suceava megyében, mindössze 24 százalékos – írja az Agerpres.
Országosan a teljes lakosság 33 százaléka kapta meg a koronavírus elleni vakcina legalább első adagját. A felnőtt lakosság átoltottsága 41 százalékos, a 12 év fölötti lakosságé 39 százalékos – sorolta Valeriu Gheorghiţă, hangsúlyozva, hogy ezek az adatok is azokra a személyekre vonatkoznak, akik az oltás legalább első dózisát megkapták.
Ez azt jelentené, hogy több mint 11,8 millió személy valamelyik vakcinának legalább az első adagját megkapta. Ehhez addig további 5,3 millió személyt kellene beoltani az első dózissal.
Keddi sajtótájékoztatóján az országos oltási kampányt koordináló bizottság elnöke azt is kijelentette, hogy év végéig minden egyes hétvégén szerveznek oltásmaratont Bukarest valamennyi kerületében.
Valeriu Gheorghiţă szerint a maraton keretében kialakított oltóközpontok hosszított programmal, reggel 8 óra és éjfél között működnének, lemondanak tehát az éjjel-nappal nyitvatartásról, mivel az eddigi tapasztalat szerint éjszaka sokkal kisebb számban jelentkeznek az emberek oltásra. Így azt az időszakot, éjféltől reggel 8-ig a központok fertőtlenítésére használnák, magyarázta.
Gheorghiţă az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) legújabb ajánlására hivatkozva azt nyilatkozta, hogy a Moderna koronavírus elleni vakcinájával immunizált személyeknek is ajánlott az emlékeztető oltás, a második dózis beadása után legalább hat-nyolc hónappal.
Valeriu Gheorghiţă hangsúlyozta, az uniós gyógyszerfelügyeleti hatóság fél dózist javasol harmadik, úgynevezett booster oltásként a Moderna oltóanyagából. A romániai oltási kampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) e heti ülésén vélhetően átveszi majd ezt az ajánlást, így legkorábban jövő héttől elkezdődhet az oltás a Moderna harmadik dózisával – magyarázta.
A szakember azt tartja valószínűbbnek, hogy ez esetben is a Pfizer vagy a Moderna mRNS technológiát alkalmazó oltóanyagát javasolják booster oltásként, de az sem kizárt, hogy a Johnson&Johnson oltóanyagából adnak be még egy adagot emlékeztető oltásként. „Legkésőbb pénteken közölni fogjuk, hogy mi az ajánlás ezzel kapcsolatban” – fogalmazott.
Valeriu Gheorghiţă arról is beszámolt, hogy eddig 731 586 személy kapta meg az emlékeztető oltást Romániában. Közülük a legtöbben – 61 százalék – krónikus betegek vagy 65 éven felüliek, 18,7 százalék pedig az egészségügyi rendszerben vagy a társadalomvédelem terén dolgozik. „Ez azt jelenti, hogy az oltási kampány első szakaszában beoltottak több mint 40 százaléka az emlékeztető oltást is megkapta már” – magyarázta.
A szakember elmondta még, hogy hétfőn online ülést tartottak Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszterrel, Andrei Baciu államtitkárral és a romániai polgármesterek képviselőivel az oltási kampányról, különös tekintettel a vidéki kampány felpörgetésének lehetőségeire. A megbeszélésen elhangzott, hogy a háziorvosi rendelővel rendelkező vidéki településeken igyekeznek a rendelőkben elérhetővé tenni az oltást az emberek számára, másutt pedig az önkormányzat rendelkezésre bocsát egy helyiséget, ahol mobil csapatok olthatnak majd. Ilyenkor alapos tájékoztató kampánynak kell megelőznie az oltást – hívta fel a figyelmet Gheorghiţă.
– sorolta a lehetőségeket az oltásparancsnok.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
1 hozzászólás