„Súlyos börtönévek”. Georgescu közvetlenül megfenyegette az alkotmánybíróság tagjajit
Fotó: Videófelvétel
Videóüzenetben fenyegette meg az elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali Călin Georgescu az alkotmánybíróság tagjait a voksolás eredményének megsemmisítése miatt.
2024. december 17., 09:282024. december 17., 09:28
Georgescu az 1989-es temesvári forradalom évfordulóját felidézve „súlyos börtönévekkel” fenyegette meg a taláros testület tagjait.
„1989. december 16-án Temesvár szabadságot követelt. Egy nappal később a szabadságot gyilkos golyókkal számolták fel. Fejet hajtok a temesvári székesegyház lépcsőjén 1989. december 17-én délután meggyilkolt gyermekek emléke előtt. Megölték őket, mert szabadságért kiáltottak” – mondta Călin Georgescu videóüzenetében, amelyet Facebook-oldalán tett közzé.
„Felemelem tekintetemet örök életű arcukra, mint népünk szent ikonjaira, mert az ő áldozatukra építjük ma az erőnket, a lelkesedésünket és a meggyőződésünket, hogy újra győzni fogunk, és remélem, hogy soha többé nem fognak fegyvert fogni népünkre” – folytatta.
– tette hozzá a szélsőséges jelölt.
„Az igazságszolgáltatásnak kötelessége igazságosnak lenni, egyensúlyban tartani a mérleget, nem pedig annak javára billenteni, aki többen nyom” – tette hozzá.
Tüntetéseket szerveznének egyesek a december 21-22-i időszakra, amikor lejár Klaus Iohannis államfő mandátuma, de az alkotmánybíróság döntése nyomán mégis hivatalban maradhat.
„Emlékeztetem a bírákat az esküjükre: Esküszöm, hogy tiszteletben tartom az ország alkotmányát és törvényeit, védem az egyén alapvető jogait és szabadságjogait, becsületesen, lelkiismeretesen és elfogulatlanul végzem a feladataimat. Isten engem úgy segéljen. Hölgyeim és uraim, az alkotmánybíróság bírái nem szegték meg tehát esküjüket azzal a döntéssel, amit december 6-án hoztak? Nem tettek-e hamis esküt? Azt akarják, hogy Isten segítse önöket, ahogy a bírói eskü mondja? Akkor tegyék jóvá! Csak így bízhatnak az emberek az állami intézmények helyes ítéletében.
Ne felejtsék el, hogy senki sem áll a törvények felett, még önök sem, különösen önök, akiknek meg kellett volna védeniük a törvényt, nem pedig igazságtalanul elítélni. Vonják vissza a rossz döntést, és azonnal orvosolják a népet ért igazságtalanságot! Ez az én mai üzenetem Önöknek” – szólította fel az alkotmánybírákat Georgescu
Hát igen. Mi románok most éljük azt a pillanatot, amikor megmutatjuk, hogy bátrak vagyunk. A bátorságot, hogy románok legyünk. Igen, van bátorságunk, és meg fogjuk őrizni nemzetünk vonalát, és mások vágyaitól és érdekeitől sem riadunk vissza. Végül is ez a mi döntésünk, nem pedig valaki másé. Mi választjuk meg az elnökünket, mi választjuk meg a sorsunkat, nem akarjuk, hogy mások válasszák meg helyettünk!” – szögezte le a szélsőséges jelölt.
Belügyminiszter: több tucatnyi büntetőeljárás indult erőszakra való felbujtás miatt
Több tucatnyi büntetőeljárás indult az elmúlt napok erőszakra való felbujtásai nyomán, miután egyesek a közösségi médiában a pártok székházánál tartott tüntetésekre mozgósítottak – jelentette be Cătălin Predoiu belügyminiszter annak kapcsán, hogy Călin Georgescu híveinek egy része erőszakos utcai megmozdulásokra szólított.
„Románia biztonságos ország és az is marad” – szögezte le a miniszter hétfőn este.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az államfő minden bizonnyal egyeztetni fog a parlamenti pártokkal a hírszerző szolgálatok vezetőinek kinevezéséről, és meggyőződése, hogy „bölcs döntés” születik majd.
Rátámadtak egy ázsiai ételfutárra Bukarestben, a bántalmazó – akit egy szolgálaton kívüli rendőr ártalmatlanított – arra hivatkozott, hogy „megvédi a hazáját”.
Szeptembertől betiltják az Európai Unió országaiban a TPO-t (trimetil-benzil-foszfin-oxid) tartalmazó kozmetikumok forgalmazását – hívta fel a figyelmet szerdai közleményében az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Friss felmérés eredményei világítanak rá arra, hogy mit gondolnak a románok az antiszemita, magyarellenes legionárius mozgalomról és a háborús bűnös Ion Antonescuról.
A bukaresti Dragonul Roșu kereskedelmi központ egyik raktárában szerda hajnalban keletkezett tűz következtében jelentősen romlott a levegő minősége a főváros keleti és délkeleti részein.
Mindegyik szakma képviselőinek jogukban áll kifejezni elégedetlenségüket a jogállásukat érintő politikákkal vagy tervezetekkel szemben, de ezt a törvény szigorú betartásával kell megtenniük – nyilatkozta Radu Marinescu igazságügyi miniszter.
Az Észak-erdélyi (A3) autópálya Berettyószéplak és Bisztraterebes közötti több mint 26 kilométeres szakaszán jelenleg az Erbașu építőipari vállalat dolgozik mintegy 540 munkással és 305 géppel.
Tavaly az előző évhez képest 40,2 százalékkal több számítógépes csalást jelentettek Romániában, míg a malware-támadások száma 286,8 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) szerdán ismertetett jelentéséből.
Kiszemelhette kémfőnökeit a májusban megválasztott Nicușor Dan államfő, aki a belföldi titkosszolgálat élére egy ügyvédet, míg a külügyi hírszerzés élére egy karrierdiplomatát készül kinevezni.
Az elmúlt hetek megszorító intézkedései számos ágazatot érintenek, így a hegyimentő-szolgálatokat is. A Salvamont Románia közleményben reagált a kialakult helyzetre.
szóljon hozzá!