Geoană hamarosan bejelenti, hogy elindul-e a romániai elnökválasztáson

Várat magára. Mircea Geoană szerint már közel van az arról szóló döntés, hogy harcba száll-e az államfői tisztségért •  Fotó: Facebook/Mircea Geoană

Várat magára. Mircea Geoană szerint már közel van az arról szóló döntés, hogy harcba száll-e az államfői tisztségért

Fotó: Facebook/Mircea Geoană

Egyre közelebb van Mircea Geoană, a NATO román főtitkárhelyettese ahhoz, hogy döntsön a román politikába való esetleges visszatéréséről – ezt ő maga jelentette ki vasárnap a Harc Románia jövőjéért. Egy román gondolatai a NATO csúcsvezetésében című könyvének bemutatóján Botoşani-ban.

Krónika

2024. június 03., 08:002024. június 03., 08:00

Egy nyugdíjas, aki elmondása szerint a NATO-főtitkárhelyettes édesapjának munkatársa volt, megkérdezte Mircea Geoanát, hogy indulna-e Románia elnöki tisztségéért.

„Nem titkolom, hogy járva az országot, és beszélgetve a román diaszpórával, amely oly nagyszámú és fontos, bizonyos mértékben teherként nehezednek rám az emberek elvárásai, reményei és aggodalmai. De jól tudják (...), hogy szakmai kötelezettségeim is vannak a NATO-nál, és amíg a NATO-nál vagyok, nem teszek semmilyen bejelentést, nem teszek semmilyen határozott lépést, mert nem lenne tisztességes az általam képviselt és általam fontos szinten vezetett szervezettel szemben. De

Idézet
a válaszom – remélem, hogy ez egy olyan válasz lesz, amely egy kis bizalmat ad Önöknek – az, hogy (...) egyre közelebb kerülök ahhoz a pillanathoz, amikor döntést hozok a román politikába való esetleges visszatérésemről”

– fogalmazott.

A kérdező nem tágított, Geoană pedig azt mondta: „Adjon egy kis szünetet, és válaszolok a kérdésére”.

A NATO főtitkár-helyettese reagált Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök egyik korábbi nyilatkozatára is. A kormányfőt arról faggatták pénteken az újságírók, mérlegeli-e a PSD, hogy felajánlja Mircea Geoanának, lépjen be az alakulatba, tekintve, hogy egy friss közvélemény-kutatás eredményei szerint ő nyerné meg az elnökválasztást. A miniszterelnök ironikusan azt válaszolta, „fölösleges választásokat szervezn” ha a közvélemény-kutatások eredménye a mérvadó.

A NATO főtitkárhelyettese erre reagálva leszögezte,

a román állampolgároknak jelenleg egy „másfajta politikai projektre” van szükségük.

„Az egyes politikai vezetők által oly gyakran emlegetett közvélemény-kutatások is csak megerősítik, hogy mélyreható változásokra van szükség Romániában” – fogalmazott.

Mint arról beszámoltunk,

már évekkel ezelőtt fölmerült, hogy Geoană függetlenként elindulna az idén esedékes elnökválasztáson, amihez támogatói szervezet is létrejött.

A NATO főtitkár-helyettese – aki korábban a PSD elnöke volt, és ebbéli minőségében elvesztette a 2009-es elnökválasztást Traian Băsescuval szemben – azóta is csupán lebegteti, hogy hajlandó-e elindulni, azonban a mostani alkalomhoz hasonlóan számos olyan megjegyzést tett, amely akár kampányszövegként is értelmezhető, és arra enged következtetni, hogy harcba száll az államfői tiszstégért.

Amit az is előmozdíthat, hogy a közvélemény-kutatások több mint egy éve folyamatosan azt mutatják: ha elindulna, jó eséllyel nyerne is.

A felmérések szerint ő rendelkezik a legnagyobb támogatottsággal, így az első fordulóban ő végezne az élen, és a másodikban is nyerne, attól függetlenül, hogy ki lenne az ellenfele.

A legfrissebb, az INSCOP által készített, múlt héten ismertetett felmérés szerint Geoană az első fordulóban a voksok 23,7 százalékkal végezne az élen, a másodikon pedig Ciolacu 18,2 százalékkal.

A második fordulóban aztán a NATO helyettes főtitkára 48 százalékot kapna, a PSD elnöke csupán 30,4-et. 13,5 százalék mondta azt, hogy nem menne el szavazni, 8,2 százalék pedig nem tudott dönteni.

Azon válaszadók közül, akik azt mondták, biztosan tudják, melyik jelöltre voksolnának, 61,2 százaléknyi mondta azt, hogy Geoanára szavazna, és csupán 38,8 azt, Ciolacura.

korábban írtuk

Továbbra is Geoană a legnépszerűbb elnökjelölt, de Simion is dobogós
Továbbra is Geoană a legnépszerűbb elnökjelölt, de Simion is dobogós

Nem változtak az elmúlt egy év trendjei: ha Mircea Geoană, a NATO idén leköszönő helyettes főtitkára úgy döntene, hogy független jelöltként elindul az idei romániai elnökválasztáson, megnyerné az első fordulót – derül ki a legfrissebb felmérésből.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 17., szombat

Mikor érvényes és mikor érvénytelen a szavazat? – Néhány dologra oda kell figyelni

A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.

Mikor érvényes és mikor érvénytelen a szavazat? – Néhány dologra oda kell figyelni
2025. május 16., péntek

A romániai zsidóság vezetői az antiszemitizmus veszélyére figyelmeztetve buzdítanak a diktatúra elleni kiállásra

A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.

A romániai zsidóság vezetői az antiszemitizmus veszélyére figyelmeztetve buzdítanak a diktatúra elleni kiállásra
2025. május 16., péntek

Macron csattanós választ adott az őt lediktátorozó AUR-vezérnek

Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.

Macron csattanós választ adott az őt lediktátorozó AUR-vezérnek
2025. május 16., péntek

Hamis hírek, valótlanságok terjednek a választások kapcsán – A kormány, a belügy és a külügy is cáfol

Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.

Hamis hírek, valótlanságok terjednek a választások kapcsán – A kormány, a belügy és a külügy is cáfol
2025. május 16., péntek

George Simion elsöprő győzelmet vizionál

George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.

George Simion elsöprő győzelmet vizionál
2025. május 16., péntek

Simion autistázása után a szélsőjobboldali POT elnöke arra kíváncsi, szenved-e valamilyen mentális zavarban Nicușor Dan

A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.

Simion autistázása után a szélsőjobboldali POT elnöke arra kíváncsi, szenved-e valamilyen mentális zavarban Nicușor Dan
2025. május 16., péntek

A Greenpeace romániai szervezetének feloszlatását kéri a Romgaz a Neptun Deep-projekt elleni hadjárat miatt

A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.

A Greenpeace romániai szervezetének feloszlatását kéri a Romgaz a Neptun Deep-projekt elleni hadjárat miatt
2025. május 16., péntek

Belföldön Dan, külföldön Simion az esélyesebb, a részvétel lehet a döntő az INSCOP vezetője szerint

A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.

Belföldön Dan, külföldön Simion az esélyesebb, a részvétel lehet a döntő az INSCOP vezetője szerint
2025. május 16., péntek

Kelemen Hunor: az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban

A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.

Kelemen Hunor: az RMDSZ nem venne részt egy kisebbségi kormányban
2025. május 16., péntek

Felmérés: minimális, hibahatáron belüli előnye van az egyik jelöltnek

Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.

Felmérés: minimális, hibahatáron belüli előnye van az egyik jelöltnek