Fontosabbnak tartják saját országuk problémáit: a romániaiak többsége szerint a béke érdekében Ukrajnának engednie kell

Képünk illusztráció •  Fotó: Jakab Mónika

Képünk illusztráció

Fotó: Jakab Mónika

Kevésbé bízik Románia lakossága a NATO-ban és az EU-ban, Magyarországgal szemben továbbra is bizalmatlan, Ukrajnában pedig gyors békét akar, ennek érdekébe pedig engedményeket vár az ukránoktól – derült ki a LARICS legfrissebb felméréséből.

Balogh Levente

2022. november 08., 20:022022. november 08., 20:02

Románia lakosai Oroszországot tartják felelősnek az ukrajnai háborúért, de azt vallják, hogy a béke érdekében Ukrajnának is engednie kell. Eközben a többségük azt szeretné, ha az ország elsősorban a saját érdekeit védené ahelyett, hogy az EU-hoz vagy az Egyesült Államokhoz tartozna, Magyarországban pedig csak egy kicsivel bíznak jobban, mint Oroszországban – derül ki a Román Akadémia égisze alatt működő – és a gyanú szerint a hírszerzéshez is köthető – Stratégiai Kommunikációt és Információs Háborút Vizsgáló Laboratórium (LARICS) legfrissebb, nemzetbiztonsági barométerként jellemzett felméréséből, amelyet az akadémia Politikatudományok és Nemzetközi Kapcsolatok Intézetével (ISPRI) közösen készített.

Arra a kérdésre, hogy ki a felelős az ukrajnai helyzetért, 51,5 százalék Oroszországot jelölte meg, 26,3 százalék szerint viszont igaz, hogy Oroszországé a fő felelősség, de részben Ukrajna is hibás.

16,2 százalék az EU-t és az Egyesült Államokat tartja felelősnek. Emellett 53,5 százalék véli úgy, hogy Romániában túl sok figyelmet szentelnek az ukrajnai háborúnak, és túl keveset az emberek számára fontosabb problémáknak. A válaszadók 47,5 százaléka Moldova, 36,9 százaléka Ukrajna gyors EU-integrációját támogatná. A válaszadók elsöprő többsége, 70,5 százaléka egyetért azzal, hogy a háborúnak sürgősen véget kell vetni, még akkor is, ha ez azt jelentené, hogy Ukrajnának is engednie kell „valamit”, és csupán 28,2 százalék véli úgy, hogy addig kell támogatni Ukrajnát, amíg megnyeri a háborút és az oroszok visszavonulnak.

A háború kapcsán a többség – 46,3 százalék – az energiahordozók drágulása és általában az áremelkedések miatt aggódik leginkább, 22,9 százalék tart az atomfegyverek bevetésétől, és 17,7 százalék a harmadik világháború kitörésétől.

A saját érdekeket kell követni

Feltették azt a kérdést is, hogy Romániának az EU-val vagy az Egyesült Államokkal kellene szorosabbra fűznie a kapcsolatait, erre pedig a többség egy harmadik opciót jelölt meg válaszként: 51,1 százalék gondolja úgy, hogy az országnak elsősorban a saját problémáival kell foglalkoznia, és a saját érdekei szerint kell eljárnia. Az EU-hoz való fokozottabb közeledést 18,8, a Washingtonnal fennálló kapcsolatok szorosabbra fűzését 4,9 százalék szeretné. 25,1 százalék szerint mindkettejükhöz egyformán közel kell állni.

Arra is rákérdeztek, mennyire bíznak meg egyes országokban. Az élen az Egyesült Államok áll, de jelentősen csökkent a belé vetett bizalom tavalyhoz képest: míg akkor 39,30 százalék nagyon nagy, 30,80 pedig nagyon bízott benne, idén ez az arány már csak 11,5 és 32,6 százalék.

A második helyen Nagy-Britannia áll 8,9, illetve 37 százalékkal, a harmadik Németország (8,4, 31), a negyedik Moldova (7,2, 29,8). A felsorolt országok közül az utolsó előtti helyen Magyarország áll: 46 százalék csak kevésbé, 40,3 százalék pedig nagyon kicsit bízik benne. Az utolsó Oroszország esetében ez az arány 32,5, illetve 59,3 százalék.

Rákérdeztek a romániai intézményekkel szembeni bizalomra is. Eszerint az élen az ortodox egyház áll – 31,5 százalék nagyon nagy mértékben, 34,1 százalék pedig nagyon megbízik benne.

A második a hadsereg (23,6, 42,8), a harmadik az akadémia (19,5, 45,7). A kormány az utolsó előtti, 32 százalék kevéssé, 50,0 százalék nagyon kevéssé bízik meg benne. Az utolsó helyezett parlament esetében ez az arány 29,1 illetve 57,8 százalék. A nemzetközi intézmények közül a NATO-ban 16,4 százalék rendkívüli mértékben, 37,3 pedig nagyon megbízik, az EU kapcsán 10,6 és 29,2 ez a két számadat – mindkét esetben jelentős, jó tízszázalékos a csökkenés az első kategóriában.

A felmérés szeptember 29. és október 10. között készült 1001 fős mintán, a hibahatár 3,1 százalék.

Elemző: vége a csodavárásnak

A felméréssel kapcsolatban tegnap megkerestük Pászkán Zsoltot, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzőjét, és megkérdeztük, mit jelez, hogy a romániai válaszadók többsége már nem bízik annyira az EU-ban és a NATO-ban, illetve hogy Ukrajna részéről is engedményeket vár. A Románia-szakértő kifejtette: amennyiben a LARICS felmérés eredményei valóban kiállják a tudományosság próbáját, akkor nemcsak a fentebbi kérdésre, hanem a többire adott válaszok is (különösen a 2021-es felmérésben is feltett kérdésekkel összehasonlítva) a romániai társadalom „magába fordulását”, a mindenkivel és bárkivel szembeni bizalmatlanság, sőt a „magára hagyottság” érzésének növekedését mutatják.

Idézet
A romániai társadalomnak eddig sem volt túlságosan nagy bizalma a saját politikai osztálya, illetve intézményrendszere (kormány, parlament) iránt, de volt egyfajta csodavárás az Európai Unió és a NATO által képviselt „külső” (azaz „nem román”) intézményrendszerekkel szemben.

Márpedig úgy tűnik, hogy az előbbi esetében a járványügykezelés, az utóbbi esetében pedig a – média által is sugallt gyors lefutás ellenére – elhúzódó orosz–ukrán háború jelentős mértékben megcsapolta mindkét intézmény bizalmi indexét. Az EU-val kapcsolatosan 2021-ben összesítve még majdnem 60 százalékot tettek ki a kedvező vélemények, míg 2022-ben, már éppen csak elérik a 40 százalékot, míg a NATO esetében a 2021-es több mint 60 százalékról alig több mint 50 százalékra csökkent a kedvező vélemények aránya” – mutatott rá.

Ez a magába fordulási tendencia az elemző szerint a romániai társadalmat jellemző, a külvilággal szembeni túlzott megfelelési kényszer tompulását is hozhatja

(több kérdésre is ezt mutató válaszok születtek), amennyiben a közelgő 2024-es választási „szuperévre” akad politikus, vagy párt, aki/amely ezt meglovagolja. „Itt nemcsak az AUR kerülhet szóba, hanem olyan politikusok megjelenése is, akik megpróbálhatnak politikai platformot építeni az eddigi „rendszer” (értsd a nyugati fősodor narratívát kritikátlanul átvevő és visszhangzó politikai irány) leváltására. Az utóbbi időben ennek vannak jelei, egyre több ismert, vagy kevésbé ismert politikus, vagy közéleti szereplő (Andrei Marga, Eduard Hellvig, Mihai Răzvan Ungureanu stb.) kezdett, vagy kezd bejelentkezni egy ilyen – nagyon óvatos és „szőrmentén” haladó – szuverenista hanggal. A következő egy év kérdése, hogy a romániai közvélemény számára érthető-e ez az éppen az óvatossága miatt ködös üzenet, vagy a bizonytalanságaiból, jövőjével kapcsolatos félelmeiből fakadó frusztrációk oldására elegendő, az AUR által kínált hulladékpolitizálás” – fejtette ki a Krónikának Pászkán Zsolt.

1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 19., szombat

A Siriu víztározóba fulladt a péntek délután óta keresett tűzoltó

Holtan találták a Siriu víztározóban a péntek délután óta keresett tűzoltót – számolt be szombaton a Buzău megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.

A Siriu víztározóba fulladt a péntek délután óta keresett tűzoltó
2025. április 18., péntek

Kéttucatnyi bűnszervezetet számoltak fel három hónap alatt

Az év első három hónapjában lefolytatott több mint 400 akció nyomán összesen 173 személyből álló 23 bűnszervezetet számolt fel a rendőrség.

Kéttucatnyi bűnszervezetet számoltak fel három hónap alatt
2025. április 18., péntek

Kampány kampány hátán: rajtol az időközi helyhatósági választások korteshadjárata

Szombaton kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az időközi helyhatósági választások kampánya.

Kampány kampány hátán: rajtol az időközi helyhatósági választások korteshadjárata
2025. április 18., péntek

Antonescu megbánta a drogdílerek főbelövéséről tett kijelentését

Megbánta Crin Antonescu, hogy azt mondta: a kínai gyakorlatot alkalmazva stadionokban lövetné főbe a drogdílereket.

Antonescu megbánta a drogdílerek főbelövéséről tett kijelentését
2025. április 18., péntek

Záporok, jégesők, viharok jöhetnek Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban is

Labilis légkörre figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, a Partiumra – beleérvte Máramaros megyét is – , Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.

Záporok, jégesők, viharok jöhetnek Erdélyben, a Partiumban és a Bánságban is
2025. április 18., péntek

Stadionokban lövetném agyon a drogdílereket – mondja az RMDSZ-t is soraiban tudó koalíció államfőjelöltje

Bár nem támogatja a halálbüntetés visszaállítását, a drogdílereket stadionban lövetné agyon, ha ez lehetséges volna – jelentette ki Crin Antonescu.

Stadionokban lövetném agyon a drogdílereket – mondja az RMDSZ-t is soraiban tudó koalíció államfőjelöltje
2025. április 18., péntek

Lasconi: megbocsátok azoknak az USR-eseknek, akik Dan támogatásáról döntöttek

Megbocsát Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a párt azon vezetőinek, akik múlt héten arról döntöttek: helyette a függetlenként induló bukaresti főpolgármestert, Nicușor Dant támogatják az elnökválasztáson.

Lasconi: megbocsátok azoknak az USR-eseknek, akik Dan támogatásáról döntöttek
2025. április 17., csütörtök

Nem a munkakörülmények okozták a rezidensek halálát a kórház vezetősége szerint

Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.

Nem a munkakörülmények okozták a rezidensek halálát a kórház vezetősége szerint
2025. április 17., csütörtök

Crin Antonescu nyilvánosságra hozta a Securitate számára adott egykori nyilatkozatát

Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.

Crin Antonescu nyilvánosságra hozta a Securitate számára adott egykori nyilatkozatát
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától

Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától
2025. április 17., csütörtök

Folyami kikötőt vásárolna Románia Moldovától