Fotó: Haáz Vince
A kormánynak jelen pillanatban nem áll módjában béremelést eszközölni az oktatási dolgozók számára, viszont a pedagógusoknak évi 2500, a kisegítő személyzetnek 1000 lejes bónuszt ajánl – derült ki a bukaresti kabinet miniszterei és az oktatási szakszervezetek vezetői közötti szerdai egyeztetés nyomán. A szakszervezetek közölték: csütörtökön adnak választ, de addig is a sztrájk folytatódik.
2023. május 24., 21:442023. május 24., 21:44
2023. május 25., 00:052023. május 25., 00:05
Az ágazati szakszervezetek képviselőivel ezúttal nem Nicolae Ciucă miniszterelnök, hanem négy minisztere ült tárgyalóasztalhoz. A megbeszéléseket követően Marian Neacșu kormányfőtitkár újságíróknak elmondta: jelenleg nem lehetséges a béremelés a közalkalmazottak esetében, és új bérpótlékokat sem áll módjában nyújtani a kormány. Mindezt azzal magyarázta, hogy az Európai Bizottsággal egyeztetett országos helyerállítási és rezilienciaterv (PNRR) értelmében nincs mód fizetésemelésekre a közszférában. A kormányfőtitkárság vezetője közölte, a kabinet elsősorban azt tudja felvállalni, hogy az oktatás prioritást fog élvezni az egységes bérezési törvény megalkotásakor.
„A pedagógusok méltóságának újraértelmezése érdekében ugyanakkor a kormány másik ajánlata szakmai utalványkártyára vonatkozik, amit júniusban és októberben kapnának, és szakmai célokra használhatnak” – ismertette a kormány javaslatát Marian Neacșu kormnyfőtitkár. Hozzátette, a javasolt összeg júniusban 1000 lejre, októberben pedig 1500 lejre vonatkozik a pedagógusok esetében. A kisegítő személyzet ehhez képest 500-500 lejt kapna júniusban és októberben. A kormányfőtitkár elmondta, hogy a juttatáshoz szükséges források egy részét európai uniós alapokból, a másik részét az állami költségvetésből biztosítanák.
Ligia Deca oktatási miniszter rámutatott, a szaktárca támogatja a pedagógusokat, egyetért azzal, hogy a társadalomban betöltött szerepüknek a bérükben is tükröződnie kell, tehát szükség van a fizetésemelésre, ugyanakkor azonban biztosítani kell a tanulók oktatáshoz való jogának tiszteletben tartását. „A diákoknak minél előbb vissza kell térniük az osztálytermekbe” – tette hozzá a tárcavezető.
A tanügyi szakszervezetek vezetői a kormány képviselőivel folytatott megbeszéléseket követően összeültek egyeztetni, amelybe bevonják az érdekvédelmi szervezetek területi képviselőit is. A szakszervezetek arról tájékoztatták a minisztereket, hogy csütörtökön reggel fognak választ adni a kormány javaslatára. A megbeszélésen részt vett Ligia Deca oktatási, Marius Budăi munkaügyi, Adrian Câciu pénzügyminiszter, Marcel Boloș, az európai ügyekért felelős tárca vezetője és Marian Neacșu kormányfőtitkár.
A keddi tárgyalások sem vezettek eredményre, folytatódik az általános sztrájk a tanügyben – jelentette be a kormány képviselőivel folytatott egyeztetéseket követően a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke.
Simion Hăncescu, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke szerint konzultálni fognak a területi szakszervezeti vezetőkkel, és csütörtökön adnak végleges választ, ám az bizonyos, hogy aznap folytatódik a sztrájk a romániai oktatási intézményekben. Hozzátette, az eddigi visszajelzések szerint a szakszervezeti tagok a kormány ajánlatának elutasítását szorgalmazzák.
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetője újságíróknak elmondta, hogy a kormány ajánlatát az éjszaka folyamán valamennyi sztrájkoló pedagógushoz eljuttatják. „Holnap még tart az általános sztrájk, és holnap a kormány is megkapja a pontos választ” – szögezte le. Hozzátette, nagyon „intenzívek voltak a tárgyalások”, és méltányolta a döntéshozók „jó szándékát”.
A három legnagyobb tanügyi szakszervezet május 22-én, hétfőn hirdetett általános sztrájkot, miután nem tudott megegyezni a kormánnyal a több mint 300 ezer embert foglalkoztató ágazat számára követelt béremelésekről. Az érdekképviseletek szerint mintegy 150 ezer pedagógus és az iskolai kisegítő személyzet 60-70 ezer tagja szüntette be meghatározatlan időre a munkát. A kormány előbb évi kétszeri 1000 lejes támogatást ajánlott fel a pályakezdő, illetve a hátrányos térségekben munkát vállaló pedagógusok számára, de ezt a szakszervezetek elutasították.
A sztrájkolók azt követelik, hogy az ágazati bértábla a négyezer lejes országos nettó átlagbér szintjén kezdődjék, míg jelenleg egy kezdő tanár bére nem éri el a 2600 lejt. Legutóbb 18 éve volt általános sztrájk a romániai közoktatásban.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!