Románia főügyésze hozzátette, az erről szóló döntés azt követően születik meg, hogy az Alkotmánybíróság közzéteszi szerdai határozatának indoklását, miszerint a katonai ügyészek hatásköre nem terjed ki azokra az ügyekre is, amelyekben polgári személyek is érintettek.
A főügyész azt is elmondta, hogy minden katonai ügyésznek fel kell mérnie az ügyeket, amelyeken éppen dolgozik, és minden esetben dönteni kell majd, hogy szükséges-e átadni azokat a polgári igazságszolgáltatásnak. Kövesi egy nappal korábban elrendelte valamennyi katonai ügyészségen jelenleg folyamatban levő ügy összesítését.
Az Alkotmánybíróság szerdán alkotmányellenesnek minősítette a büntetőjogi perrendtartást módosító 2006/356-os törvény egyik bekezdését, miszerint a katonai ügyészek vizsgálati jogköre azokra az ügyekre is kiterjed, amelyekben katonák és civilek ellen is vizsgálat folyik. Az Alkotmánybíróság határozata az 1990. június 13–15-i bányászjárás ügyében folyó eljárást is érinti, ebben az ügyben többek között Ion Iliescu egykori államfő is gyanúsított.
F. S.
Súlyos vádak alkotmánybírák ellen
Az 1989-es forradalmárokat tömörítő December 21. Egyesület azzal vádolta csütörtökön Nicolae Cochinescu és Petre Ninosu alkotmánybírákat, hogy „Iliescu embereiként” részt vettek az 1990 júniusi bányászjárásban. Az egyesület szerint ez az oka annak, hogy a forradalom és a bányászjárások ügyei átkerültek a polgári ügyészség hatáskörébe. Doru Mărieş, az egyesület elnöke szerint Cochinescu – aki 1990-ben a főügyész helyettese volt – írta meg a televízióban június 13-ára virradó éjszakán felolvasott levelet, amely az Egyetem tér kiürítését szorgalmazta. Mărieş hozzátette: tanúkkal bizonyítható, hogy Corneliu Coposu házát maga Petre Ninosu gyújtotta fel az 1990. június 14-ére virradó éjszakán. A forradalmár-egyesület vezetője azt is elmondta, feljelentést tett a főügyészségen Ioan Vida, az Alkotmánybíróság elnöke ellen hivatalos jogkör bitorlása miatt, mivel Vida mandátuma június 8-án lejárt. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint a testület elnökének hároméves mandátuma csak július 13-án jár le, mivel az erre vonatkozó törvény azt írja elő, hogy az elnököt legfeljebb öt nappal az új alkotmánybírák eskületétele után kell megválasztani.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.