Fotó: Videófelvétel
Az első vizsgálatok szerint a hétfő hajnalban Teleorman megyében bekövetkezett vasúti balesetet az okozta, hogy az utasszállító vonat mozdonyvezetője Roşiori Nord pályaudvar közelében hátulról beleütközött az ugyanazon a vágányon ugyanabba az irányba közlekedő tehervonatba – közölte a román állami vasúti társaság (CFR).
2023. március 13., 15:432023. március 13., 15:43
2023. március 13., 16:542023. március 13., 16:54
A hétfőn délután kibocsátott közlemény szerint a vasúti balesetek kivizsgálásában illetékes ügynökség (AGIFER) fogja feltárni, hogy miért siklott ki a tehervonat két kocsija. A CFR korábbi tájékoztatása szerint a baleset hétfőn 4 óra körül történt Roşiori Nord bejáratánál, ahol egy Ford gépkocsikat szállító tehervonat két kocsija kisiklott, és az egyik fel is borult.
A CFR hétfő délutáni közleményéből kiderül az is, hogy a gyorsvonat mozdonyvezetője az eddigi információk szerint a piros jelzést figyelmen kívül hagyva közelített a pályaudvarhoz és ütközött az előtte haladó tehervonattal. Az IR 1822 jelzésű gyorsvonat utasai a baleset után egy másik szerelvénnyel utaztak tovább Bukarestbe. A mozdonyvezető vétkességét állapította meg Traian Preoteasa, a CFR személyszállító részlegének vezetője is, aki részt vett a helyszíni voizsgálat során. „Ott voltam, a saját szememmel láttam, mi történt. Az első hiba az volt, hogy a személyvonat a tehervonat után haladt, aminek sohasem szabad megtörténnie. A másik mulasztás pedig a mozdonyvezetőé, aki nem állt meg a jelzőlámpa piros jelzésénél, hanem lelassított abban a reményben, hogy hamarosan zöldre vált a lámpa” – nyilatkozta az Europa FM rádiócsatornának a vasúti társaság igazgatója.
Fotó: Videófelvétel
A Teleorman megyei katasztrófavédelem közleménye szerint a balesetben nem három, hanem tizenkét személy sérült meg, négyet közülük kórházba szállítottak: kettőt az alexandriai megyei sürgősségi kórházba, kettőt Roşiorii de Vede városi kórházába.
Mint arról beszámoltunk, a vasúti baleset körülményeiről az első nyolc órában egymásnak ellentmondó információkat közöltek a román hatóságok. A katasztrófavédelem (IGSU) már hajnalban ütközésről beszélt, és arról számolt be, hogy a sürgősségi hívóra érkezett bejelentés alapján a legmagasabb fokozatú, vörös riasztást bocsátott ki, vagyis a feltételezett tömegszerencsétlenség nagyszámú áldozatának ellátására készülve a környező megyékből mentőegységeit is a helyszínre küldte. Három mobil kórházat, 15 rohammentőt, nyolc mentőautót és a katasztrófavédelem öt, feszítő-vágóval és daruval felszerelt tűzoltókocsiját riasztották a balesethez.
Nyolc könnyebb sérültet a helyszínen elláttak, négy utast pedig nem életveszélyes fej- és végtagsérülésekkel a Roșiorii de Vede városi, illetve a megyeközpont Alexandria kórházaiba szállítottak. Az Arad–Bukarest-gyorsvonat többi utasa a Budapestről ugyanazon az útvonalon később érkező nemzetközi vonattal folytatta útját a román fővárosba.
A román államvasutak (CFR) első közleményei szerint a két vonat nem ütközött össze, hanem a tehervonat utolsó néhány vagonjának a kisiklása miatt foglalt maradt a pálya, és a gyorsvonat mozdonyvezetője nem lassított idejében, így a vészfékezés sérüléseket és pánikot eredményezett az utasok között. Laurențiu Dumitru, a vasúti balesetek kivizsgálásában illetékes ügynökség (Agifer) igazgatója csak a baleset után nyolc órával, a Digi 24 hírtelevíziónak nyilatkozva erősítette meg: „kétség sem fér hozzá”, hogy ütközés történt.
Bár az első közlések szerint sikerült elkerülnie a tragédiát hétfőn hajnalban az Arad és Bukarest között közlekedő, 280 utast szállító szerelvény mozdonyvezetőjének, utólag olyan információk láttak napvilágot, hogy mégis ütközött két vonat.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!