Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője nem lát elutasítást a holland kormanyfő álláspontjában, ami Románia schengeni tagságát illeti, sőt, véleménye szerint több továbblépési lehetőség is van.
2022. október 13., 21:032022. október 13., 21:03
Nem lát elutasítást Hollandia kormányfőjének a román schengeni tagsággal kapcsolatos álláspontjában a lapunk által megkérdezett szakértő; Barabás T. János, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője szerint több továbblépési lehetőség van Románia számára. Mark Rutte holland miniszterelnök egyebek mellett azt mondta, meg kell várni, hogy mi lesz az uniós ellenőrzési és együttműködési mechanizmus (CVM) sorsa. Mikor várható ennek megszüntetése, s mennyire politikai töltetű ez a monitorozás? – kérdeztük Barabás T. Jánostól.
„A jogállamiságot, igazságszolgáltatást rendszeresen kritizáló jelentéseknek elvben elfogulatlannak kell lenniük, de ez nem sikerül maradéktalanul, mert például a nyugati cégek korrupciót gerjesztő romániai gyakorlatát nem említik. A CVM eltörlése egyrészt az EU vezető államai politikai akaratának kérdése, másrészt viszont Romániának is javítania kell bizonyítványán, így egyebek mellett azon, hogy a román vállalkozók a felmérések alapján elterjedt korrupcióról számolnak be” – mondta Barabás T. János.
korrupcióról szóló felmérések, a kormány költségvetésének problémái például az elszámolhatóság területén, a kormányzati-önkormányzati beszerzések átláthatósága, korrektsége, az igazságszolgáltatás függetlensége (hogyan nevezik ki a bírókat, stb.) Ezen mutatókban drámai változásokat vár el Brüsszel, de legalábbis előremutató törvénykezést – hangsúlyozta a szakértő. Miután Mark Rutte Magyarországot is folyamatosan támadta, támadja, azt kérdeztük Barabás T. Jánostól, hogy feltételezhető-e valamiféle ellenszenv, lekezelő álláspont a közép-kelet-európai államok iránt a holland vezetés részéről? Az elemző elmondta: Hollandiában régóta liberális kormányzat van, felfogásukban térségünk társadalmi értékei „elavultak és veszélyesek”, ilyen a vallásosság és nacionalizmus.
– jegyezte meg a szakértő. „Hollandia magas szinten integrált a globális nagy cégekben, így a bankvilágban, elektronikában, energiaiparban, tehát Amszterdam véleménye az európai nagytőke véleménye is egyben. Ezt a véleményt nem zavarja például az, hogy hollandiai cégeiken keresztül orosz és kínai vállalatok is jelen vannak térségünkben” – mondta Barabás T. János. Azt is megkérdeztük a kolozsvári születésű elemzőtől, mit eredményezhet a román politikában a schengeni csatlakozás újabb elutasítása? „Nem beszélnék elutasításról. Több továbblépési lehetőség van, Románia Schengen-tag lehet jövőre, de feltételekkel, vagy rövid távú projektet kell lebonyolítania a jobb felkészülés érdekében. Az ukrajnai háború lezárása is segítene Románia schengeni tagságán, hiszen a nyugatiak igyekeznek eltávolodni a kelet-európai zűröktől. A romániai belpolitikában mindenképpen feszültséget gerjeszt a holland tétovázás, aminek eredménye lehet, hogy a jövő évi választási kampányok során a kormánykoalíciós partnerek egymást fogják okolni a gondokért, ami kérdésessé teszi majd a kormánykoalíció koherens működését” – fogalmazott a Krónikának a szakértő.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
Valóban volt államfők számára alakítják át azt a bukaresti villát, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis használhat majd, miután lejár a mandátuma – derült ki csütörtökön.
Szervezett hálózatok több tucatnyi fiókját fedezték fel, amelyek egy adott jelölt népszerűsítése érdekében törvénytelen eszközöket használtak – jelentette be csütörtökön Bogdan Ivan kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter.
szóljon hozzá!