Kormányra készülve. Nicușor Dan elnök csütörtökön egyeztet a pártokkal a Cotroceni-palotában, ezt követően jelentheti be, kit kér fel miniszterelnöknek
Fotó: Presidency.ro
Miközben Nicușor Dan államfő csütörtökön újabb egyeztetésre várja a parlamenti pártokat a kormányalakításról, a kabinet melegalakításáról tárgyaló négy párt között továbbra is feszült a viszony, és Dan sem teljesen elégedett a deficitcsökkentő program tervezetével.
2025. június 19., 08:322025. június 19., 08:32
A csütörtöki hivatalos egyeztetések előtt a kormányalakításra felkért pártok – a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ elnöke, valamint a nemzeti kisebbségi frakció – vezetői szerdán este a Cotroceni-palotában újabb megbeszélést folytattak az államfővel a leendő kabinetről, illetve a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről.
A tárgyalások éjfélig tartottak, és az értesülések szerint nem történt előrelépés a vitás kérdésekben.
Ez vagy csütörtökön délután, az egyeztetések után történik meg, vagy legkésőbb pénteken reggel.
Azt is nagyon valószínű, hogy a miniszterelnöki tisztséget rotációs rendszerben töltik majd be, vagyis előbb a PNL, majd 2027-től a PSD adja a kormányfőt.
Ugyanakkor vita tárgyát képezik a deficitcsökkentő intézkedések, amelyeket a kormánynak pénteken Brüsszelben is be kell mutatnia.
Miközben a leendő kormánypártok megállapodtak abban, hogy
A Digi 24 értesülései szerint nem sikerült dűlőre jutni a kérdésben.
A Gândul érdeklődésére Nicușor Dan szerdán este csak annyit mondott az ügyben: az áfával kapcsolatos fejleményeket „majd meglátják a kormányprogramban”.
A további intézkedések többek között azt rögzítik, hogy az áfa csak az alapélelmiszerek és a gyógyszerek esetében marad 9 százalékos, az osztalékadó 10-ről 16 százalékra nőne, a szerencsejátékokra 19, a nyereményekre 20 százalékos adót vetnének ki, kiterjesztenék azon jövedelmek körét, amelyek után egészségbiztosítási járulékot kell fizetni, csökkentenék a közalkalmazottak számát és intézményeket vonnának össze.
A pártok között a miniszteri tárcák elosztása miatt van feszültség.
Az eddigi tárgyalások alapján a PSD 6, a PNL és az USR 4-4, az RMDSZ pedig két tárcát kaphat.
Ugyanakkor az RMDSZ elégedetlen azzal, hogy kisebb súlyú minisztériumokat adnának neki.
Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán az RFI rádiónak nyilatkozva arról beszélt: nem is biztos, hogy a szervezet tagja lesz az új kormánynak, mivel nem kíván csupán „díszítőelem” lenni.
Megtörténhet, hogy az RMDSZ nem lesz része a következő kormánykoalíciónak – jelentette ki Kelemen Hunor.
Rámutatott: ha súlytalan tárcákat kap, akkor nem tud beleszólni a kormány politikájába.
Az RMDSZ az eddigiek alapján a fejlesztési és a művelődési tárcát kaphatja meg – eddig a fejlesztési mellett a pénzügyi tárcát irányította.
Az RMDSZ várhatóan pénteken dönt arról, hogy ilyen körülmények között kormányra lép-e, miután a csütörtöki államfői egyeztetéseket követően a négy párt vezetői délután vagy este várhatóan ismét leülnek tárgyalni.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!