A gyermekbénulás akár halált is okozhat
Fotó: Haáz Vince
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a gyermekbénulás elleni átoltottsági arány mindössze 76,7 százalékos Romániában, és folyamatosan csökken. Ez messze elmarad az optimális szinttől, ami miatt a gyermekbénulás potenciális veszélyt jelent.
2024. december 25., 13:272024. december 25., 13:27
Szakértők szerint Romániában valós veszélyt jelent a gyermekbénulás, egy súlyos, fertőző betegség újbóli megjelenése.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) figyelmeztetést adott ki az egészségügyi minisztériumnak és a regionális közegészségügyi központoknak, sürgetve az oltási kampányok felerősítését és a be nem oltott gyermekek immunizációjának pótlását.
A gyermekbénulást (poliomielitiszt) a poliovírus okozza. A betegség rendkívül súlyos, maradandó mozgásszervi károsodásokat vagy akár halált is okozhat.
Az INSP adatai szerint a gyermekbénulás elleni átoltottság mindössze 76,7 százalékos, és az arány évről évre csökken, ami aggodalomra ad okot, ugyanis szakértők szerint az alacsony átoltottság miatt egy esetleges vírusbejutás akár járványt is okozhat.
és rendkívül fertőző: a fertőzött személy már a tünetek megjelenése előtt 7-10 nappal is továbbadhatja, és a vírus akár hónapokig is jelen lehet a székletben.
A fertőzés legtöbb esetben tünetmentes, de az esetek 1-5 százalékában súlyos formában jelentkezhet. Ha a fertőzés a légzőizmokat is érinti, halálhoz vezethet. A súlyos esetekben a vírus bénulást okoz, és sajnos a gyermekbénulás által okozott bénulás tartós, és életre szóló fogyatékosságot jelenthet.
Amint a Hotnews.ro cikke is rámutat, az egyetlen biztos módja a gyermekbénulás megelőzésének a védőoltás. Romániában 1956 óta szerepel a poliovírus elleni oltás az országos oltási naptárban. Napjainkban az injekciós formát (VPI) alkalmazzák, ami biztonságos és kevés mellékhatással jár.
A megelőzésért elsősorban a szülők tehetnek, akiknek legfontosabb teendője, hogy betartsák a gyermekek oltási naptárát előírásait, és időben beadják az ajánlott vakcinákat. Az oltás nemcsak saját gyermekük, hanem a közösség védelmét is szolgálja.
Január elsején a román kormány összesen 33, a magyar és a bolgár határon található határátkelőhelyet zár be a schengeni övezeti csatlakozásnak köszönhetően, és további két vízi határátkelő is ellenőrzés nélkül átjárhatóvá válik.
Az ország területének több mint felére érvényes, erős szélre, hóviharokra és esőre figyelmeztető sárga és narancssárga, vagyis első- és másodfokú riasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Az ukrán hatóságok arról számoltak be, hogy az Oroszországi Föderáció erőinek egyik rakétája mintegy áthaladt a román légtéren, ahol mintegy két percig tartózkodott, de a román légtérellenőrző rendszer nem észlelt ilyet.
Az SOS Románia párt panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz Klaus Iohannis elnök hivatali idejének lejárta kapcsán.
A túlóra megtagadásával fenyegetőznek a romániai börtönőrök a kormány által kilátásba helyezett megszorítások gyakorlatba ültetése esetén. A börtönőrök szerint könnyen megtörténhet, hogy őrizetlenül maradnak a fogva tartottak.
„Fejlesztési miniszteri megbízatásom alatt folytatni szeretném az RMDSZ és koalíciós partnerei által, az elmúlt kormányzási időszakokban elkezdett beruházásokat” – fogalmazta meg Facebook-posztjában Cseke Attila régi-új fejlesztési miniszter.
Az új kormány hétfő este jóváhagyta a központi közigazgatásra vonatkozó szóló sürgősségi rendeletet, amely törvénybe ülteti a román parlamentnek az új végrehajtó hatalomnak bizalmat szavazó határozatával létrehozott kormányzati struktúrát.
Budapest irányítása alá került a román pénzügyi és fejlesztési minisztérium azáltal, hogy RMDSZ-es miniszterek kerültek az élükre – vélekedik a szélsőjobboldali Călin Georgescu.
A frissen hivatalba lépett második Ciolacu-kormány előtt nehéz feladatok állnak, nagyon súlyos gazdasági helyzetet kell megoldania – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa.
szóljon hozzá!