A gyermekbénulás akár halált is okozhat
Fotó: Haáz Vince
Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a gyermekbénulás elleni átoltottsági arány mindössze 76,7 százalékos Romániában, és folyamatosan csökken. Ez messze elmarad az optimális szinttől, ami miatt a gyermekbénulás potenciális veszélyt jelent.
2024. december 25., 13:272024. december 25., 13:27
Szakértők szerint Romániában valós veszélyt jelent a gyermekbénulás, egy súlyos, fertőző betegség újbóli megjelenése.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) figyelmeztetést adott ki az egészségügyi minisztériumnak és a regionális közegészségügyi központoknak, sürgetve az oltási kampányok felerősítését és a be nem oltott gyermekek immunizációjának pótlását.
A gyermekbénulást (poliomielitiszt) a poliovírus okozza. A betegség rendkívül súlyos, maradandó mozgásszervi károsodásokat vagy akár halált is okozhat.
Az INSP adatai szerint a gyermekbénulás elleni átoltottság mindössze 76,7 százalékos, és az arány évről évre csökken, ami aggodalomra ad okot, ugyanis szakértők szerint az alacsony átoltottság miatt egy esetleges vírusbejutás akár járványt is okozhat.
és rendkívül fertőző: a fertőzött személy már a tünetek megjelenése előtt 7-10 nappal is továbbadhatja, és a vírus akár hónapokig is jelen lehet a székletben.
A fertőzés legtöbb esetben tünetmentes, de az esetek 1-5 százalékában súlyos formában jelentkezhet. Ha a fertőzés a légzőizmokat is érinti, halálhoz vezethet. A súlyos esetekben a vírus bénulást okoz, és sajnos a gyermekbénulás által okozott bénulás tartós, és életre szóló fogyatékosságot jelenthet.
Amint a Hotnews.ro cikke is rámutat, az egyetlen biztos módja a gyermekbénulás megelőzésének a védőoltás. Romániában 1956 óta szerepel a poliovírus elleni oltás az országos oltási naptárban. Napjainkban az injekciós formát (VPI) alkalmazzák, ami biztonságos és kevés mellékhatással jár.
A megelőzésért elsősorban a szülők tehetnek, akiknek legfontosabb teendője, hogy betartsák a gyermekek oltási naptárát előírásait, és időben beadják az ajánlott vakcinákat. Az oltás nemcsak saját gyermekük, hanem a közösség védelmét is szolgálja.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!